Вести

October 27, 2023

Врска: Порта што го менува животот до извонредно играње

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherAishwarya NairResearcher

Се сеќавате на семејните компјутери? Пред ерата на таблетите, семејствата од средната класа купуваа прескапи компјутери од сомнителни продавници за компјутери што ќе ги сподели целото семејство. Сепак, поради недостаток на технолошко разбирање меѓу децата и возрасните, овие компјутери брзо ќе станат слаби, зафатени од сомнителни преземања и сомнителни алатници. Дури кога брат ми се исели, јас навистина навлегував во игрите на компјутер.

Врска: Порта што го менува животот до извонредно играње

Препорака што ќе го промени животот

За мојот 14-ти роденден, мајка ми ми купи гејмерски компјутер, кој и покрај прескапиот, стана порта за еден сосема нов свет на игри. Како некој што беше запознаен само со бесплатните Flash игри на Newgrounds, барав препораки од различни заедници за тоа кои игри можам да ги играм на мојата застарена машина. Едно лице предложи хакерска игра наречена Uplink и таа препорака ми го промени животот.

Светот на Uplink

Uplink е симулатор за хакирање кој им оддава почит на класичните хакерски филмови како патики и хакери. Во играта, вие ја преземате улогата на хакер кој извршува различни задачи, како што се менување идентитети и уништување податоци. Првично, хакирањето е едноставно како користење на прекинувач на лозинка, но играта брзо воведува нови концепти како бришење дневници и навигација низ мрежи. Додека играта обезбедува помош во играта, за совладување на одредени концепти потребни се обиди и грешки, што може да резултира со фатени и соочени со играта.

Потопување и ангажирање

Пред Uplink, моето искуство со игри се вртеше околу игри во аркаден стил како Mario, Grand Theft Auto и Alien Hominid. Сепак, Uplink понуди различно ниво на потопување и ангажирање. Неговата амбиентална саундтрак, ретрофутуристички визуелни слики и уникатната игра ме воодушевија како ниедна друга игра досега. Станав опседнат, истражував сè за играта и нејзините развивачи, ги купував нивните други игри, па дури и ги читав дизајнерските документи на Uplink.

Моќта на емоциите

Она што го издвојува Uplink е неговата способност да предизвикува низа емоции. Иако играта може да биде забавна, таа исто така предизвикува напнатост, фрустрација и параноја. Овој намерен избор на дизајн го подобрува искуството, правејќи играчите навистина да се чувствуваат како вистински хакери. Uplink докажува дека играта не мора да биде фокусирана само на забава за да биде ефективна и незаборавна.

Надвор од забава

Идејата дека игрите треба да бидат само забавни е ограничена. Исто како што хорор игрите имаат за цел да исплашат наместо да се забавуваат, Uplink покажува дека истражувањето на поширок опсег на емоции може да создаде повлијателно искуство за играње. Игрите имаат потенцијал да предизвикаат напнатост, параноја и еуфорија, и од суштинско значење е да се прифатат овие емоционални реакции во дизајнот на играта.

Заклучок

Uplink го револуционизира моето гејмерско искуство и ми ги отвори очите кон можностите за дизајн на игри. Тоа ми покажа дека игрите можат да бидат повеќе од само забава; тие можат да бидат извонредни, провоцирачки за размислување и емотивно ангажирани. Влијанието на Uplink се протега надвор од неговата механика на игра, служејќи како доказ за моќта на раскажувањето приказни и уметноста на развојот на играта. Значи, следниот пат кога ќе играте игра, размислете за емоциите што ги предизвикува и ценете ја длабочината и влијанието што може да ги има.

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
undefined is not available in your country. Please try:

Најнови вести

Симптомите можат да влијаат на нашиот секојдневен живот, но третманот е достапен!
2024-05-20

Симптомите можат да влијаат на нашиот секојдневен живот, но третманот е достапен!

Вести