Вести

September 20, 2022

Дистрибуција на лотарии низ светот

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherAishwarya NairResearcher

Првите записи за лотарии со награди со вистински пари датираат од 15 век. Во тоа време, повеќето лотарии беа скроени за добротворни цели, најмногу од властите. Популарноста на лотариите беше дополнително засилена со ширењето на концептот на глобално ниво.

Дистрибуција на лотарии низ светот

Со текот на времето, лотариите станаа дел од модерната култура, доказ за тоа што повеќето земји имаат државни лотарии. Повеќето влади сметаат дека игрите на лотарија се суштински извор на приходи за зајакнување на нивните економии. Бројот на добро воспоставени лотарии во моментов изнесува 180, според информациите објавени од Светската асоцијација на лотарии. Еве преглед на различни локации.

САД и Канада

Соединетите Американски Држави се познати по тоа што го имаат повеќето лотарии од која било земја. Поголемиот дел од државите имаат државни лотарии, а останатите сè уште дебатираат дали да воведат лотарии. Од 50 држави, шесте американски држави без лотарии вклучуваат Јута, Алабама, Мисисипи, Алјаска, Хаваи и Невада.

Има и две национални лотарии, Powerball и Mega Millions. Повеќето возрасни лица во земјата играле лотарии во одреден момент, што ги прави лотариите најраспространета форма на коцкање во земјата.

Во Канада, лотариите не се толку големи како во САД. Како резултат на тоа, во земјата се играат само три лотариски игри.

Африканско лото

Игрите со лотарија не се толку популарни во Африка како во другите региони. Сепак, постојат неколку лотарии во различни земји, доволно за да им се даде на повеќето Африканци можности да играат локални лотарии. 

Еден од главните ограничувачки фактори за лотариите во Африка се географските предизвици што го отежнуваат пристапот до локалните продавачи на билети. Покрај тоа, економската состојба на повеќето земји, исто така, им отежнува на граѓаните да имаат резервни средства за користење играње лотарии.

Сепак, неколку напредни африкански земји имаат национални лотарии. Тоа ги вклучува Кенија, Нигерија, Јужен Судан, Алжир, Гана, Маурициус, Уганда, Мароко и Јужна Африка. Во Африка има вкупно 15 лотарии.

Азиски лотарии

Азија е уште еден континент каде игрите на лотарија уживаат огромна популарност. Играњето игри на лотарија повеќето Азијци го сметаат за начин на пренесување поддршка и припадност кон заедницата. Покрај тоа, некои азиски заедници веруваат дека играњето лотарии е начин да се манифестираат добра среќа во нивните животи. Затоа, соодветните влади ги водат повеќето лотарии во Азија за да ги распределат придобивките на повеќе луѓе.

Низ Азија има 29 лотарии. Повеќето азиски земји, вклучувајќи ги Либан, Јапонија и Лаос, имаат само по една лотарија. Оние со две лотарии се Монголија и Кина, а Јужна Кореја има четири, најголем број на континентот.

Европски лотарии

Повеќето од првите лотарии биле организирани во Европа во 15 век, а лотариите останале популарни оттогаш. Мнозинството европски земји имаат барем една национална лотарија. Естонија е единствената европска земја со повеќе од четири национални лотарии, а Полска, Литванија, Лихтенштајн и Бугарија имаат по четири лотарии. Останатите европски земји имаат две-три лотарии.

Дополнително, има неколку лотарии кои се играат низ неколку земји. Добар пример е лотаријата Euromillions, која се игра во девет европски земји.

Лото во Јужна Америка

Постојат 26 различни казина распространети низ Јужна Америка. Покрај тоа, некои јужноамерикански земји имаат неколку национални лотарии. На пример, Бразил, Барбадос и Аргентина имаат по три лотарии, додека Костарика и Колумбија имаат по четири.

Заклучок

Општо земено, Соединетите Американски Држави се најентузијастичката земја за лотарии, домаќини на околу една четвртина од сите лотарии во светот. Информации за тие лотарии и други од целиот свет може да се најдат на оваа страница за рангирање на лото. Бројот на лотарии се очекува да се зголеми во наредните години, најмногу поради зголемената глобална популарност на лотариите поттикната од технолошкиот напредок во повеќето земји.

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
undefined is not available in your country. Please try:

Најнови вести

Симптомите можат да влијаат на нашиот секојдневен живот, но третманот е достапен!
2024-05-20

Симптомите можат да влијаат на нашиот секојдневен живот, но третманот е достапен!

Вести