Вести

October 2, 2023

Добиена е награда од 1,04 милијарди долари по последното извлекување Powerball

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherAishwarya NairResearcher

По ждрепката одржана на 30 септември 2023 година, џекпотот на Пауербол ја надмина границата од 1 милијарда долари што паѓаше во очи. Ова беше откако џекпотот остана неподигнат и достигна 1,04 милијарди долари, со готовинска вредност од 478,2 милиони долари за следното извлекување во понеделник навечер.

Добиена е награда од 1,04 милијарди долари по последното извлекување Powerball

Ниту еден тикет ги имаше сите шест броеви на извлекувањето на Powerball во саботата. Победничките броеви беа 19, 30, 37, 44, 46 (бели топки) и 22 (црвен Powerball). Исто така, множителот на Power Play беше 2X.

Но, ждрепката покажа радосен момент за повеќе од 2,5 милиони билети во Соединети Држави. Од оваа неверојатна бројка, пет билети одговараат на сите пет бели топки за да освојат по 1 милион долари.

Два други билети, продадени во Индијана и Северна Каролина, ја имаа истата комбинација на бели топки и заработија 2 милиони долари со функцијата Power Play, што чини дополнителен 1 долар по игра. Други значајни победи вклучуваа 55 тикети кои освоија по 50.000 долари и девет тикети со по 100.000 долари.

Големата награда за Powerball последен пат беше освоена на 19 јули, кога добитниот тикет во Калифорнија имаше исти бројки за сите пет бели и црвени топки, пребивајќи 1,08 милијарди долари џекпот. Оттогаш, никој не освоил џекпот за 32 последователни извлекувања.

Оваа награда е втор по големина џекпот во игра на лотарија оваа година и четврта по големина во целата историја на лотаријата. Едвин Кастро, поранешен ученик во државно училиште од Калифорнија, САД, го држи рекордот за највисока победа во Powerball откако освои 2 милијарди долари кон крајот на минатата година.

Ако среќниот играч на Powerball го освои џекпотот во понеделник, ќе ги има овие две опции:

  • Земете награда вредна околу 1,04 милиони долари во ануитирани плаќања
  • Земете паушална сума проценета на 478,2 милиони долари

Во првиот случај, на оператор на лотарија вели дека играчот ќе добие итна исплата, а потоа 29 годишни исплати кои постојано ќе се зголемуваат за 5%. Проценките за двете опции не вклучуваат даноци.

Билет за Powerball чини 2 долари и е достапен во 45 држави, во областа Колумбија, Порторико и Девствените Острови на САД. Цртежите се емитуваат во живо од студиото за извлекување на лотаријата на Флорида во Талахаси во понеделник, среда и сабота во 10:59 EST. Играчите исто така можат да го проследат извлекувањето на лотаријата на веб-страницата Powerball.com.

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
undefined is not available in your country. Please try:

Најнови вести

Од нула до џекпот: победа од 300.000 долари на жена од Јужна Каролина
2024-04-15

Од нула до џекпот: победа од 300.000 долари на жена од Јужна Каролина

Вести