Вести

November 8, 2022

Добитниците на лотарија играат како професионалци

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherAishwarya NairResearcher

Добивањето на џекпот е далечна шанса, но шансите не ги спречуваат честите играчи на лотарија да ја искористат шансата. Всушност, продажбата на билети се зголемува секоја година. Со повеќе пари наменети за проекти за јавни работи, образование и добротворни цели, купувањето билет е како донирање за достојна кауза. Како што наградите растат експоненцијално во вредност, играчите на лотаријата смислуваат начини да ги подобрат шансите. 

Добитниците на лотарија играат како професионалци

Паметниот играч користи едноставни стратегии за да ги помести шансите во негова корист. Тоа е причината поради која професионалните играчи на лотарија победуваат повеќе пати. Ајде да истражиме неколку начини на кои купувачот на билети може да ги подобри своите шанси за победа.

Купете дополнителни билети

Има смисла дека колку повеќе билети купува играчот, толку е поголема неговата шанса да победи. Билетите чинат 2 долари. На лотаријата е игра со броеви. Во зависност од правилата, играчот може да сфати колку билети ќе треба да купи за да победи. На пример, шансите поединечен купувач на билети да победи на играта на американските Mega Millions се големи. Со само еден победник од 302.565.350, шансите се дека повеќето играчи едноставно донираат во добротворни цели кога купуваат билет.

Сепак, еден среќен купувач на билети може да ги подобри своите шанси со купување на десет или повеќе билети. По купувањето 20 тикети, шансите за победа на играчот се зголемуваат на 1 спрема 15.128.768. Купувањето на 100 билети ги зголемува шансите на 1 од 302.575. По купувањето илјада билети, шансите за добивка се 1 спрема 30.257.

Со 10.000 Мега Милиони билети во рака, играчот има една од 3.025 шанси за победа. Колку е одлично да се освојат најмалку 20 милиони долари откако ќе потрошите само 20.000 долари? Бидејќи почетниот џекпот за Mega Millions е 20 милиони долари, играчот може да освои барем минимална награда. И покрај тоа што не постои сигурен начин да се гарантира победа, тоа е можно. Подобрувањето на шансите му дава на играчот поголема шанса.

За среќа, џекпотот не е единствената награда за Mega Millions. Всушност, постои 1 од 24 шанси да освоите една од пониските награди. Купувањето 24 билети гарантира дека играчот може да освои нешто. 

Сепак, освојувањето помалку од 10 долари откако ќе потрошите 48 долари не е фискално добар начин за играње. Важно е играчот да го прегледа својот буџет за да се осигура дека може да си дозволи да купи повеќе лотарија онлајн. Како и со секое коцкање, играчите треба да трошат само расположлив приход, што нема да влијае на нивниот квалитет на живот. (на пр., играчот не треба да троши пари за кирија на билети за лотарија.)

Избор на комбинации на броеви

Најважниот аспект на играње на лотарија е одлучувањето кои броеви да се изберат за билетот. Добитниците на лотарија често имаат некои исти заеднички стратегии за бирање броеви.

Исклучете ги шаблоните

Администраторите обично цртаат случајни броеви. Моделите ретко се појавуваат за време на цртежот. Играчите кои избираат броеви во шема ги намалуваат шансите. Изборот на броеви и од нискиот и од високиот опсег за случајно мешање ги подобрува шансите на сопственикот на билетот. Играчот кој избира број на шема има 1 во 1000000 шанси за победа. Алтернативно, постои 1 во 10000 шанси победничкиот број да е случаен.

Играјте го истиот број

Секој пат кога играчот ќе купи добитен тикет со ист број, тој има шанса да добие на лотарија. Шансите не се менуваат многу. Сепак, со повеќе од 300 милиони комбинации за Mega Millions, одреден број може да победи на крајот. Дури и бројките што администраторите веќе ги нацртале се повторуваат почесто отколку што луѓето сфаќаат. Значи, играњето со ист број ја подобрува шансата за победа на купувачот на билет.

Често купувајте билети

Купувањето билет е единствениот начин да се победи. Професионален купувач на билети ја игра лотаријата систематски и доследно за да ги подобри своите шанси за добивка.

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
undefined is not available in your country. Please try:

Најнови вести

Од нула до џекпот: победа од 300.000 долари на жена од Јужна Каролина
2024-04-15

Од нула до џекпот: победа од 300.000 долари на жена од Јужна Каролина

Вести