Вести

February 13, 2024

Застапување за отстранување на ограничувањето од 50 милиони фунти за продажба на добротворна лотарија: Потребна е итна акција за поддршка на добротворните организации

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherAishwarya NairResearcher

Пратеникот на Гордон, Ричард Томсон, се залага за отстранување на ограничувањето од 50 милиони фунти за годишна добротворна продажба на лотарија. Оваа граница значително ја попречува способноста на лотариите да обезбедуваат средства за добротворни организации, што резултира со загуба од милиони фунти како поддршка за организациите од третиот сектор.

Застапување за отстранување на ограничувањето од 50 милиони фунти за продажба на добротворна лотарија: Потребна е итна акција за поддршка на добротворните организации

Побарувачката за финансирање од добротворни организации се зголеми во услови на криза на трошоците за живот и последиците од пандемијата. Сепак, добротворните лотарии се единствената форма на коцкарски производ што подлежи на годишни ограничувања на продажбата, наметнувајќи непотребно ограничување на средствата собрани за добри причини.

За да го реши ова прашање, г-дин Томсон организираше виртуелна операција за финансирање со Народната лотарија за поштенски кодови за локални доброволни организации. Тој, исто така, ја поддржува нивната кампања да ја повика Владата на ОК итно да го отстрани ограничувањето на продажбата од 50 милиони фунти на добротворните лотарии. Оваа акција е клучна за да се осигури дека добротворните организации низ целата земја нема да пропуштат витално финансирање.

Сегашната граница од 50 милиони фунти претставува реален пад од 17,4% поради високата инфлација и кризата на трошоците за живот. Ако капачето остане на место, неговата вредност ќе продолжи да еродира секоја година. Во текот на следните пет години, приближно 100 добротворни организации поддржани од Народната лотарија за поштенски кодови се предвидува да изгубат над 175 милиони фунти дополнително финансирање.

Г-дин Томсон му пиша на Канцеларот на финансии, нагласувајќи ја важноста од отстранување на годишниот лимит за продажба на добротворната лотарија. Тој нагласува дека е неправедно суштинското финансирање да се задржува од добри причини кои обезбедуваат услуги на ранливите поединци поради застарени регулативи.

Како заклучок, императив е Канцеларот на финансии и Владата на ОК да преземат акција и да го отстранат лимитот за продажба на добротворна лотарија. Со тоа, тие можат да направат значителна разлика во добротворните организации и да се погрижат да ги добијат потребните средства за поддршка на најранливите луѓе во општеството.

Ако сакате да одговорите на овој напис, можете да ги испратите вашите размислувања овде и тие може да бидат објавени во печатена форма.

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
undefined is not available in your country. Please try:

Најнови вести

Од нула до џекпот: победа од 300.000 долари на жена од Јужна Каролина
2024-04-15

Од нула до џекпот: победа од 300.000 долари на жена од Јужна Каролина

Вести