Вести

November 9, 2023

Интересни факти за Бингото кои не сте ги знаеле

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherAishwarya NairResearcher

Дали сакате да играте казино игри? Тогаш не ви треба вовед во Бинго. За оние кои допрва треба да ја играат оваа игра, тоа е забавен тип на „седење“ каде играчите ги совпаѓаат броевите на испечатена картичка. Но, ако сакате почесто да победувате, учењето на неколку факти за оваа игра е одличен почеток. Значи, колку знаете за Бинго? Подолу се неколку забавни факти за ваше разгледување. 

Интересни факти за Бингото кои не сте ги знаеле

Бингото потекнува од Италија во 1530-тите

Се верува дека Бинго е измислен во Италија во 1530-тите. Тогаш оваа игра се играше како а игра на лотарија наречен II Giuoco del Lotto d'Italia. Играта созреваше во Германија и Франција, станувајќи заштитена со авторски права во 1933 година. Оттогаш, Бинго стана популарна во копнените казина и онлајн казина. Некои играат Бинго за забава, додека други играат за пари.

Бингото се викаше „Беано“

Во 20 век, Бинго се нарекуваше „Бено“ - име што му го даде Едвин Лоу, американски претприемач. Таблата за игри на бинго имаше 5 реда и 5 колони, при што само квадратот во центарот на мрежата немаше испечатен број. По завршувањето на победничката линија, победниците извикуваат „Beano“, па оттука и името Beano. Но, тоа се промени кога еден играч случајно извика: „Бинго!"

Верзијата во ОК има повеќе топки

Стандардна верзија на бинго во Обединетото Кралство има 9 колони и 3 реда, при што добивките се исплаќаат откако ќе завршите барем една линија. Исто така, играта се игра со користење на 90 топки. Од друга страна, американската верзија се игра на мрежа 5x5 со 75 топки. Интересно е што можете да најдете и варијанти на бинго со 80 и 30 топки. Сепак, варијантите на ОК и САД се најпопуларни. 

Бингото има повеќе победници од која било игра

Еве солидна причина да започнете да играте Бинго. Според статистичките податоци, играчите на бинго регистрираат повисоки стапки на вкупна победа од другите играчи на казино. Всушност, околу 96% од играчите на бинго изјавиле дека победиле неколку пати. Ако играте онлајн Бинго, веројатноста за профит е голема затоа што играта има неколку начини на победа. 

Бингото има неколку варијации

Најчестата варијација на Бинго се нарекува U-Pick'Em. Играчите добиваат 3 карти со 25 броеви со сите 75 можни исходи во оваа игра. Друга варијација на бинго што вреди да се игра е A Roving L. Овде, гејмерите мора да го покриваат горниот/долниот ред и B или горниот/долниот ред и О. Други вообичаени варијации вклучуваат Facebook Bingo, Bonanza Bingo, Death Bingo и Table Bingo.

Бинго-слотови стануваат популарни

Слот машините се несомнено најиновативните игри за играње. Програмерите често се обидуваат да воведат нови функции и механики за да ја направат играта уште позабавна. Со тоа, можете да играте бинго слотови и да уживате во искуство со слот-бинго. На пример, играјте Бинго милијарди од NextGen Gaming на табла за игра 5x5 и освојте џекпот од 5.000 монети.

Дамите играат Бинго повеќе од мажите

Неодамнешно истражување на YouGov укажува на тоа дека жените го фаворизираат Бинго во однос на другите казино игри. Студијата открива дека жените се пожелни од мажите да купат лотарија (72% наспроти 58% од мажите) или да играат бинго или кено онлајн (6% наспроти 2% од мажите). Значи, слободно може да се каже дека Бингото за жените е исто што за мажите е блек џекот и покерот. 

Бингото им се допаѓа на милениумците

Според неодамнешни анкети, просечната возраст на играчот на бинго е 38 години. Ова е прилично изненадување, имајќи предвид дека има помодерни игри на пазарот за коцкање. Но, успехот на Бинго може да биде поврзан со неговата способност да метаморфозира во текот на децениите. Бинго успеа да им се допадне на обожавателите кои ги загреваа театарските сали во 30-тите и младите момци кои главно се коцкаат преку Интернет.

Повеќето луѓе играат Бинго онлајн

Последниот, но дефинитивно не и најмалку забавен факт за Бинго е дека Бинго главно се игра онлајн. Но, тоа не е изненадувачки, имајќи предвид дека играта е популарна меѓу младите, кои не ги сакаат тие преполни бинго сали и клубови. Исто така, интернет-страниците за бинго поддржуваат бесплатна игра нудејќи им на играчите бонуси за добредојде и лојалност. Затоа, играјте онлајн секогаш кога можете!

Заклучок

Сега знаете неколку возбудливи факти за играта. Запомнете, Бинго картичките може да се разликуваат во зависност од вашата демографска слика. Исто така, секогаш можете да кажете „Beano!" секогаш кога ќе создадете победничка линија и ќе се извлечете со неа. А сакате да знаете нешто друго? Маргарет е најпопуларното победничко име во Бинго. Интересно!

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
undefined is not available in your country. Please try:

Најнови вести

Симптомите можат да влијаат на нашиот секојдневен живот, но третманот е достапен!
2024-05-20

Симптомите можат да влијаат на нашиот секојдневен живот, но третманот е достапен!

Вести