Вести

June 21, 2022

Како Интернетот ги менува лотариите

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherAishwarya NairResearcher

Светот се оддалечува од локациите за физички игри и ја пренесува акцијата на интернет. Трендот важи дури и за лотарии. Многу лотарии се затвораат или снимаат многу помали редици на нивните физички продажни места бидејќи луѓето купуваат билети преку Интернет.

Како Интернетот ги менува лотариите

За огнениот играч на лотарија, промените беа постепени и можеби не изгледаат толку очигледни. Како и да е, на оној кој се придржува до физичките места може да ги смета разликите многу остри. Гледаме што се сменија онлајн платформите и како изгледа иднината на онлајн лотаријата.

Зачувај ги дрвјата

Онлајн лотариите се најпрактичниот начин за унапредување на еко-пријателската агенда меѓу милиони играчи ширум светот. Играњето со виртуелни карти значи дека нема потреба да се сече дрво за да се одржи лотарија. Додека еден играч или само една лотарија може да не ги гледа ефектите од билетите на дрвјата, кумулативниот број на дневни билети во различни лотарии прави разлика. Во САД, на пример, околу 8,5 милијарди билети се продаваат секоја година за една лотарија. Во ОК, едно извлекување може да продаде некаде помеѓу 15 и 45 милиони билети.

Претворањето на сите овие во онлајн билети е значаен придонес за заштеда на дрвја ширум светот. Играчите треба само да извршат неколку кликања на нивните уреди за да се вклучат во акцијата.

Казино-стил лотарија

Традиционално, играчите на лотаријата мораа да чекаат одредени денови за да се случат извлекувањата. Сепак, доаѓа нова форма на идно играње каде што играчите на лото можат да добијат инстант резултати како играчите на казино. Ефикасноста на интернетот овозможи да се појават многу нови казина, што овозможува ждрепки речиси деноноќно.

Како и кај онлајн казина, бројот на лотарии на кои играчите можат да учествуваат е многу поголем на интернет. Играчите можат да вложуваат низок влог и да очекуваат голема победа со оглед на глобалниот фонд на играчи кои придонесуваат за џекпотот.

Специјални карактеристики

Разновидноста на интернетот овозможи онлајн лотаријата да има повеќе функции од нејзиниот физички пандан. Некои од нив вклучуваат:

  • Програма за лото поени

Со сметката за онлајн лотарија, лесно е да се зачуваат податоците на играчот и да се доделат поени во зависност од нивната изведба во одредени извлекувања и зачестеноста на играњето. Додека оваа опција сè уште беше остварлива во традиционалната лотарија, чувањето на евиденција за огромниот обем на играчи рачно беше речиси невозможно. Играчите потоа можат да добијат награди како што се бесплатни билети откако ќе се исполнат условите за одредени поени.

  • Промоции за упатување пријател

Лотариите можат да користат шифри за да утврдат дека новите играчи биле упатени на страницата од одредени поединци. Ова би било премногу тешко во моделот на рачна лотарија за билети.

  • Пакети и натпревари

Наместо да купуваат единечен билет, играчите на онлајн лотаријата можат да купат пакети за играње на подолги периоди. Тие нудат предности и за играчите и за лотариите. Лотариите можат да продаваат повеќе во пакет. Играчите, од друга страна, можат да уживаат подобри ценовни понуди за купување на големо.

Лотариите исто така можат да организираат натпревари за да ја поттикнат играта. На пример, тие може да одлучат дека играчите кои први постигнале одреден број поени за лојалност ќе добијат билети за вистинското извлекување или платени одмори.

Личен допир

Онлајн лотариите ги приближуваат играчите до акцијата во вистинското студио за снимање. Играчите можат да одговорат во реално време на акцијата бидејќи лотариите се оддалечуваат од ТВ и прифаќаат пренос во живо на извлекувања. На 12 мај 2022 година, на пример, потоа имаше бес на интернет Мега милиони водителот Џон Кроу прочита погрешна бројка за време на ждрепката. Џон објави 9 наместо 6, што поттикна многу луѓе веднаш да коментираат. Лотаријата ја исправи грешката набргу потоа, но тој личен допир е она што луѓето ќе го сакаат во лотариите што ќе одат во иднина.

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
undefined is not available in your country. Please try:

Најнови вести

Од нула до џекпот: победа од 300.000 долари на жена од Јужна Каролина
2024-04-15

Од нула до џекпот: победа од 300.000 долари на жена од Јужна Каролина

Вести