Вести

April 19, 2022

Како победниците на лотарија ги трошат своите пари?

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherAishwarya NairResearcher

Сонот да се постигне голема победа обично е жив кај повеќето играчи на лотарија. Иако целта може да биде донекаде пресилен, таа често се манифестира кога најмалку се очекува. Како резултат на тоа, секој играч секогаш треба да има план како да потроши добивка на лотарија, само во случај да се јави Лејди Лак.

Како победниците на лотарија ги трошат своите пари?

Со текот на годините, лотариите направија илјадници играчи на лотаријата да станат милионери. Некои победници, исто така, имале среќа да добијат на лотаријата повеќе пати. Стефан Мендел е еден од најсреќните играчи во историјата на лотариските игри, откако победил неверојатни 14 пати.

Сега кога е евидентно дека освојувањето на лотарија како на пр Мега милиони можно е, играчите исто така треба да научат нешто или две за тоа како минатите победници го користат своето богатство. Некои играчи донесоа правилни одлуки, додека други донесоа ужасни. Еве преглед каде повеќето добитници на лотарија ги трошат своите пари.

Имотот

Имотот е несомнено најпопуларната област за добитниците на лотарија. За почеток, повеќето победници се одлучија прво да инвестираат во луксузни домови. Со веќе исполнети основите, втората најпопуларна употреба на пари од лотарија беа инвестициите во недвижности кои обезбедуваат иден приход.

Во една студија за добитниците на лотарија, исто така беше очигледно дека дел од овие пари одат во индустријата за недвижнини кога победниците ги отплаќаат хипотеките за своите пријатели и семејството.

Понатаму, играчите на лотаријата исто така прават огромни напори за да ги одржат своите домови во добра состојба. Не само што инвестираат во скапи реновирања, туку ангажираат и градинари и домаќини да се грижат за нивните инвестиции.

Инвестиции

По купувањето имот, добитниците на лотарија почнуваат да размислуваат за инвестиции речиси веднаш. Тие почнуваат да бараат можности што ќе им обезбедат приход. Изборот на инвестиција обично е лична одлука.

Повеќето победници одат по различни патишта кога станува збор за инвестиции. Некои победници избираат да инвестираат во акции, криптовалути или недвижен имот. Додека некои победници направија богатство на финансиските пазари, недвижностите често се гледаат како побезбеден и посигурен пат.

Добитниците на лотарија кои инвестираат во недвижен имот ретко грешат, имајќи предвид дека индустријата е во подем во речиси секој дел од светот.

Луксузи

Поранешните победници потврдија дека можностите за трошење пари се бескрајни. Некои луксузни трошоци вклучуваат сè, од дизајнерска облека, дворци, луксузни автомобили, коњи за тркање и авиони до локални тркачки патеки.

Џим Хејс е еден од победниците кој одлучи да инвестира во луксуз откако освои лотарија од 2,5 милиони долари во 2002 година.

Добротворни причини

Некои добитници на лотарија обично не бараат имот и инвестиции. Во повеќето случаи, само оние кои сакаат да донесат мудри инвестициски одлуки можат да пренасочат дел од своите пари во добри цели и добротворни цели. Со оглед на тоа, еве неколку добитници на лотарија кои победиле и вратиле.

  • Боб Ерб: Освои 25 милиони долари од Лото Макс Џекпот и донираше близу 8 долари во добротворни цели
  • Ласло Андрашек: Освоил 1,7 милиони долари (636 унгарски форинти), ветувајќи го најголемиот дел од неговите добивки на неговата фондација која поддржувала алкохоличари и злоставувале жени
  • Том Крист: Освои 40 милиони долари Лото Макс и одлучи да ја донира целата сума во добротворни цели

Завршни мисли

Според студиите спроведени од страна на Сертифициран одбор за стандарди за финансиски планер, јасно е дека речиси една третина од добитниците на големи лотарии завршуваат банкрот за неколку години. Приказните за добитниците на лотарија кои завршиле сиромашни поради немудри финансиски одлуки секогаш ќе бидат интригантни.

На играчите на лотаријата им се советува сериозно да ја разгледаат својата финансиска иднина доколку дојде тој ден. Иако учењето што прават добитниците на лотаријата со своите пари може да биде добар начин да се подготват, секогаш е препорачливо ангажирање правни и финансиски консултанти.

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
undefined is not available in your country. Please try:

Најнови вести

Симптомите можат да влијаат на нашиот секојдневен живот, но третманот е достапен!
2024-05-20

Симптомите можат да влијаат на нашиот секојдневен живот, но третманот е достапен!

Вести