Најголемата лотарија џекпот добивки на сите времиња

Вести

2022-03-29

Добивањето на лотарија е сон на сите. Но, тогаш, шансите за победа се секогаш мали, без разлика на кое лото се игра. Сепак, имаше некои среќни играчи чие богатство се смени преку ноќ откако ги освоија џекпотовите на две од најголемите лотарии: Mega Millions и Powerball. Во овој преглед, дознајте ги седумте најголеми добитници на џекпот на лотаријата на сите времиња.

Најголемата лотарија џекпот добивки на сите времиња

1. Powerball: 1,586 милијарди долари

Од 2016 година, Powerball го држеше рекордот за најголема лотарија до сега, откако тројца играчи поделија огромни 1,586 милијарди долари. Ова беше првпат паричната награда на лотото да ја надмине границата од 1 милијарда долари. 

Првите добитници, двојка од Тенеси, решиле да одат за паушална сума од 327,8 милиони долари. Вториот добитник, брачен пар од Флорида, исто така отиде за паушал од 327,8 милиони долари. Шест месеци подоцна, третите добитници излегоа и рекоа дека сакаат да донираат поголем дел од своите пари.

2. Мега милиони: 1,537 милијарди долари

На второто место на оваа листа на најголеми добитници на лотарија на сите времиња е еден играч кој го купил својот билет во Јужна Каролина во 2018 година. Пресметаната паушална парична награда изнесувала 878 милиони долари. Никој не знае кој го освои овој џекпот на Mega Millions, но едно е сигурно; тие остануваат најголемиот поединечен добитник на лото бидејќи 1,586 милијарди долари во Powerball во 2016 година беше поделена меѓу тројца играчи.

3. Мега милиони: 1,05 милијарди долари

Во јануари 2021 година, историјата повторно беше напишана со лотарија од Мичиген наречен The Wolverine FLL Club. Ова беше втор пат џекпот на лотаријата да ја надмине границата од 1 милијарда долари. Вулверинс се решија на паушална сума и си заминаа со кул 557 милиони долари по сите даночни одбивања. Ова останува трета по големина добивка на лотарија во историјата на лотаријата на Соединетите држави.

4. Powerball: 768,4 милиони долари

Четвртата најголема премија на лотаријата во САД ја побара Мануел Франко, кој освои џекпот од 768,4 милиони долари на Powerball во 2019 година. Со само 24 години, граѓанинот на Висконсин останува најголемиот добитник на лотаријата Powerball на сите времиња. Франко е и меѓу најмладите победници на Powerball. Својот добитен билет го купил на Speedway во Њу Берлин.

5. Powerball: 758,7 милиони долари

Друг среќен играч на лотарија е Мејвис Ванчик, тогаш 53-годишен од Чикопи, Масачусетс. Таа е трет по големина добитник на џекпот на Powerball. Кога го освои џекпотот во 2017 година, нејзината награда беше најзначајната поединечна добивка во историјата на џекпотот на лотаријата.

Интересно е тоа што откако ја потврдила својата победа, таа му се јавила на работодавецот за да каже дека повеќе нема да работи. Ванчик однел дома 480,5 милиони долари по одбивањата. Барем таа има добиено добри пари, за разлика од шпанската репортерка која се откажа во живо за да сфати дека освоила скудни 5.500 долари.

6. Powerball: 731,1 милиони долари

Во јануари 2021 година беше регистрирана првата џекпот-победа во годината. Овој пат, еден ливче од Мериленд доби 731,1 милиони долари на лотаријата Powerball. Ова беше прв пат џекпотот на Mega Millions и Powerball да биде истовремено повеќе од 700 милиони долари. Џекпотот заработи место во најголемиот џекпот Куќата на славните на Powerball и е меѓу најзборуваните џекпот на лото сајтови и експерти во лотарија дискусии.

7. Powerball: 687,8 милиони долари

Во 2018 година, Powerball повторно влезе во историјата кога два билети купени во Ајова и Њујорк го освоија џекпотот од 687,8 милиони долари на Powerball. Оваа победа на џекпот дојде само неколку дена откако продадениот билет во Јужна Каролина го освои џекпотот од 1,537 милијарди долари Мега милиони.

Горенаведените се седумте најголеми добивки на лотарија џекпот во историјата. Други вредни споменувања вклучуваат 685 милиони долари (Powerball), 656 милиони долари (Mega Millions), 648 милиони долари (Mega Millions), 590,5 милиони долари (Powerball), 587,5 милиони долари (Powerball), 564 милиони долари (Powerball), 559,7 милиони долари (Powerball) и 543 долари милиони (мега милиони).

Најнови вести

BetGames ја започна својата инаугуративна онлајн лотарија игра Instant Lucky 7
2023-08-07

BetGames ја започна својата инаугуративна онлајн лотарија игра Instant Lucky 7

Вести