Вести

September 6, 2022

Најголеми џекпот на лотарија во 2022 година

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherAishwarya NairResearcher

Повеќето играчи на лотарија имаат поглед на постигнување голема добивка на џекпот. Иако секогаш постои шанса да станете милионер преку ноќ, сè додека некој продолжува да се обидува, овој сон се манифестира само кај неколкумина среќници.

Најголеми џекпот на лотарија во 2022 година

Да се добие лотарија е една работа, но да се погоди најголемата лотарија е друга приказна. Џекпотовите доаѓаат во сите облици и големини. Некои онлајн лотарии се познати по нивните високи почетни џекпот, додека други достигнуваат рекордни бројки поради механиката на игри, како што е бројот на активни играчи или времетраењето на џекпотот.

Најголемите Џек потови во светот

Пред да навлезете во некои од најголемите џекпотови денес, од суштинско значење е да ѕирнете во некои од најголемите почетни џекпот достапни денес.

Идеално, почетниот џекпот е почетната сума на џекпот, обично, ресетирана по победа. Повеќето лотарии со почетни износи на џекпот продолжуваат да растат со секое превртување додека износот на џекпотот не го достигне ограничувањето на лотаријата или горната граница.

Со текот на годините, повеќето лотарии со најголема почетна сума, кои стануваат најголеми, се од Европа и Америка. Значи, не е изненадувачки, повеќето фанови на лотарија се во чекор со најголемите џекпот во Европа и Америка. Прочитајте за да дознаете повеќе за некои од најголемите џекпот во Америка и Европа.

Најголемите џекпот на светот

Мега милионски џекпот

На Мега милиони Џекпот е една од најголемите Џекпот игри во Америка. Оваа лотарија ги изведува своите извлекувања двапати неделно, давајќи им можност на играчите да си заминат со Џекпот и други парични награди. Играчите мора да купат билет од 2 долари и да одберат шест броеви од посебни базени, пет бели топки и шеста златна мега топка за играње.

На 20 јули 2022 година, џекпотот на Mega Millions се искачи на рекордна вредност од 630 милиони долари. Силниот притисок на лотаријата во голема мера ги инспирираше овие историски вредности. Освен тоа, оваа победа следи по џекпот од 20 милиони долари освоен на 15 април 2022 година, со повеќе од 15,5 милиони добитни тикети на овој простор.

Пауербол

До денес, Пауербол Соединетите Американски Држави го држат рекордот за најголема добивка на џекпот во 2016 година. Тројца добитници ја споделија оваа рекордна сума за џекпот.

Линија или билет во лотаријата Powerball обично чини 2 долари. Сепак, цената може да се зголеми на 3 долари за играчи кои вклучуваат некои додатоци за играње, како што е „Power Play“. За да го освои џекпотот, играчот мора да поклопи пет бели топки на тикетот, плус црвената моќна топка.

Бидејќи Powerball не е освоен извесно време, ждрепката на 16 јули ја зголеми вредноста на 82 милиони долари, со опциите за готовинска вредност во вредност од 46,6 милиони.

EuroMillions

На EuroMillions џекпот се игра во девет европски нации. Оваа лотарија покажува дека играчите избираат пет случајни броеви од кутија со 50 броеви и два дополнителни броеви познати како нула среќни ѕвезди од кутија со 11 броеви.

Со извлекувања во вторник и петок, лотаријата EuroMillions нуди гарантиран почетен џекпот од 17 милиони долари, што може да порасне до импресивни 240 милиони долари. Неодамна, на 19 јули 2022 година, играч од ОК освои 230 милиони долари, надминувајќи го претходниот рекорд од 220 милиони долари. Сепак, ова сега значи дека бројачите се ресетирани на почетната сума.

СуперЕналото

На СуперЕналото е италијанска лотарија најпозната по своите огромни суми на џекпот. Џекпотот започнува со почетна почетна вредност од 2 милиони евра. Оваа лотарија одржува три извлекувања секоја недела, во вторник, четврток и сабота, каде играчите се обидуваат да одберат шест среќни броеви од 90. Од 19 јули 2022 година, износот на џекпот на SuperEnalotto изнесува 241,3 милиони евра.

И додека најголемите џекпот наведени овде можеби се најголемите во светот, работите се менуваат прилично брзо, а рекордите се рушат секој втор ден. Ова значи дека љубителите на лотаријата не треба да се ограничуваат на имињата истакнати погоре, туку да продолжат да истражуваат други опции.

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
undefined is not available in your country. Please try:

Најнови вести

Симптомите можат да влијаат на нашиот секојдневен живот, но третманот е достапен!
2024-05-20

Симптомите можат да влијаат на нашиот секојдневен живот, но третманот е достапен!

Вести