Вести

November 21, 2023

Најголемата лотарија џекпот добивки на сите времиња

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherAishwarya NairResearcher

Замислете да се разбудите еден ден и да дознаете дека сте освоиле неверојатна сума на пари - доволно за да го промените вашиот живот засекогаш. Ова не е само сон за малкумина среќници. Низ светот, лотариите создадоа инстант милионери, па дури и милијардери. Во оваа објава, ќе истражиме некои од најневеројатните добивки на лотарија џекпот во историјата. Од Соединетите Американски Држави до Европа, овие приказни не се само за среќа, туку и за моќта што го менува животот на еден билет.

Најголемата лотарија џекпот добивки на сите времиња

Джакпот

Во Соединетите Американски Држави, лотаријата е популарна забава, при што џекпотот често достигнува неверојатни суми. Ајде да погледнеме некои од најголемите победи:

🏆 Рекордна победа од 2,04 милијарди долари во Powerball (2022)
Во ноември 2022 година, беше освоен најголемиот џекпот во историјата на американската лотарија - неверојатна награда Powerball од 2,04 милијарди долари. Среќниот билет е купен во Калифорнија. Само замислете што можете да направите со такви пари!

🏆 Пауербол џекпот од 1,586 милијарди долари (2016)
Во јануари 2016 година, џекпотот на Powerball достигна 1,586 милијарди долари. Беше поделен на тројца победници од Калифорнија, Флорида и Тенеси. Секој победник однесе дома парче од оваа огромна пита, докажувајќи дека понекогаш споделувањето е навистина грижливо.

🏆 Мега милиони џекпот од 1,537 милијарди долари (2018)
Мега Милиони, исто така, станаа насловни страници во октомври 2018 година, кога еден билет во Јужна Каролина освои неверојатни 1,537 милијарди долари. Оваа победа го држи рекордот за најголем џекпот некогаш освоен со еден тикет во САД.

Низ Атлантикот, европските лотарии создадоа огромно богатство за неколку среќни поединци:

🏆 Италијанско СуперЕналото: Победа од 371,1 милиони евра (2023)
Во февруари 2023 година, италијанската лотарија SuperEnalotto постигна рекорд со џекпот од 371,1 милиони евра. Оваа награда беше поделена меѓу 90 играчи, покажувајќи го неверојатното влијание на лотаријата врз животите на група луѓе.

🏆 Рекорден џекпот од 230 милиони евра на EuroMillions (2022)
EuroMillions, популарна паневропска лотарија, го достигна својот врв во јули 2022 година со џекпот од 230 милиони евра. Оваа награда ја побарал сопственик на билети во ОК, поставувајќи нов рекорд на лотарија и правејќи некој во Британија неверојатно богат.

🏆 Евроџекпот на Германија: 120 милиони евра победа (2023)
Во јуни 2023 година, Евроџекпот, друга европска лотарија, го додели својот највисок џекпот од 120 милиони евра на еден тикет во Германија. Оваа победа ја истакнува широко распространетата привлечност на лотариските игри низ Европа.

Заклучок

Приказните за овие монументални добивки на лотарија се повеќе од само бројки. Тие ги претставуваат соништата кои се остваруваат и животите се трансформираат преку ноќ. Иако шансите да се добијат такви огромни суми се мали, овие среќни добитници не потсетуваат дека понекогаш се случува невозможното. Без разлика дали тоа е во САД или Европа, еден билет навистина може да промени сè.

Значи, следниот пат вие купи лотарија, запомнете ги овие неверојатни приказни. Кој знае, следниот победник што ќе собори рекорд би можел да бидеш ти!

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
undefined is not available in your country. Please try:

Најнови вести

Симптомите можат да влијаат на нашиот секојдневен живот, но третманот е достапен!
2024-05-20

Симптомите можат да влијаат на нашиот секојдневен живот, но третманот е достапен!

Вести