Вести

April 12, 2022

Најмладите добитници на лотарија на сите времиња

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherAishwarya NairResearcher

Додека повеќето добитници на лотарија со големи пари обично се стари луѓе, неколку млади играчи исто така ги освоија главните награди. Оваа статија истражува во животот на најмладите добитници на лотарија на сите времиња, нивните парични награди и каде се тие денес.

Најмладите добитници на лотарија на сите времиња

Џонатан „Џеј“ Варгас (19) – 35,3 милиони долари

Џонатан Варгас, познат како Џеј, имаше само 19 години кога си замина со кул 35,3 милиони долари во 2018 година, откако ги спои петте бели топки и црвената топка во US Powerball, една од најголемите лотарии во светот. Животот на поранешниот градежен работник наеднаш се променил, но тогаш неговата приказна не завршила добро. Живеел многу, а богатството му се намалувало многу брзо иако се запишал на курс за лични финансии. Тој инвестираше во женско шоу за борење, но шоуто падна на благајните само по една сезона. Тоа беше почетокот на неговиот крај. Денес, се вели дека Џеј е скршен!

Шејн Мислер (20) - 451 милион долари

Друг среќен млад добитник на лотарија е Шејн Мислер, кој на 20 години стана милионер откако го освои џекпотот Mega Millions во 2018 година. За среќа на Мислер, тој помина курс за финансиски менаџмент и преку неговиот адвокат успеа да остане на живот, за разлика од другите млади добитници на лотарија кои го разнесоа своето богатство.

Мајкл Керол (19) - 9,7 милиони фунти

Мајкл Керол, на 19 години, освоил 9,7 милиони фунти на Национална лотарија во 2002 година. Сепак, како и кај повеќето млади добитници на лото, неговата беше тажна приказна. Родителот од Норфолк потоа тргнал на трошење, купувајќи вила со шест спални соби од 340.000 фунти, пред да започне развратен живот. Тој, исто така, потроши голем дел од автомобилите што ги купил на дерби за рушење во неговиот двор. Не помина долго време пред да го зафати лошата среќа. Ги потрошил сите пари и се вратил на својата работа како бинмен.

Ианте Фулагар (18) - 7 милиони фунти

На само 18 години, Фулагар доби дел од џекпот на Euromillions, со што во 2008 година однесе огромни 7 милиони фунти. Во тоа време, тинејџерката работеше како келнерка од 4,75 фунти/час. Но, за разлика од многу добитници на лотарија кои ги расфрлаа своите пари, Фулагар направи некои мудри инвестиции. Две години откако го постигна џекпотот, таа беше рангирана на 27-та најбогата личност на листата на богати во 2010 година во ОК.

Трејси Макин (16) - 1 милион евра

Меѓу најмладите добитници на лотарија е Трејси Макин, која собра 1 милион евра во извлекувањето на лотаријата Лаки Дип во 1998 година. Поранешната службеничка во супермаркет веднаш дала отказ и се фокусирала на вложување пари. Со помош на нејзините родители, таа донела неколку мудри одлуки, кои и овозможиле да остане на живот сите овие години.

Кали Роџерс (16) - 1,9 милиони фунти

Тажна е и приказната за Кали Роџерс, среќната британска државјанка која во 2003 година освои 1,9 милиони фунти. На само 16 години, таа беше милионерка, но работите почнаа да одат на југ речиси веднаш откако ги заработи нејзините пари. Таа отиде на бујни шопинг. Таа прво направи операција за зголемување на градите од 11.500 фунти, купи бунгалов од 180.000 фунти, потроши 250.000 фунти на кокаин и 300.000 фунти за облека. Години подоцна со сите потрошени пари се обидела да се самоубие, но за среќа преживеала. До 2013 година и останаа само 2.000 фунти.

Горенаведените се едни од најмладите добитници на лотарија на сите времиња. Други достојни споменувања се Стјуарт Донели (17) – 2 милиони фунти и Џејн Парк (17) – 1 милион фунти. Навистина, освојувањето на џекпот на лотарија може да биде подвиг што го менува животот, но тогаш, без соодветна финансиска свест, парите можат да одат исто толку брзо како што дошле, оставајќи ги победниците во мизерија.

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
undefined is not available in your country. Please try:

Најнови вести

Симптомите можат да влијаат на нашиот секојдневен живот, но третманот е достапен!
2024-05-20

Симптомите можат да влијаат на нашиот секојдневен живот, но третманот е достапен!

Вести