Вести

October 27, 2023

Оптимизирање на инстант исплати: готовина наспроти дигитални методи во индустријата за игри

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherAishwarya NairResearcher

Додека љубителите на игри бараат возбуда од брз пристап до нивните награди, неодамнешното истражување спроведено од PYMNTS Intelligence фрла светлина врз овој пејзаж што се развива.

Оптимизирање на инстант исплати: готовина наспроти дигитални методи во индустријата за игри

Готовина: Префериран начин на инстант плаќање

Студијата „Generation Instant: Gamers and Winnings“, соработка помеѓу PYMNTS Intelligence и Ingo Money, открива дека готовината е најпопуларниот облик на инстант плаќање за исплати за игри. Всушност, готовината се користи повеќе од двапати почесто од дигиталните методи на инстант плаќање за игри, коцкање или исплати на лотарија. Меѓу испитаниците кои добиле исплати за добивки, 44% изјавиле дека готовината е нивниот претпочитан начин на исплата, додека само 18% се залагаат за дигитални инстант плаќања.

Растечката побарувачка за дигитални инстант плаќања

И покрај доминацијата на готовина, расте побарувачката за дигитални методи на инстант плаќање во индустријата за игри. Сепак, гејмерските компании не ја капитализираат целосно оваа побарувачка на потрошувачите, пропуштајќи ја можноста за монетизација на инстант исплати. Додека повеќе од три четвртини од потрошувачите изразија желба за инстант исплати, на помалку од половина им беше понудена оваа опција. Дополнително, само 49% од потрошувачите кои добиле исплати за добивки добиле избор да ги добијат преку инстант плаќања, иако 76% од оние на кои не им биле понудени инстант исплати би ја избрале оваа опција доколку е достапна.

Задоволување на побарувачката за инстант исплати

За да се одговори на зголемената побарувачка за инстант исплати, некои компании за игри почнаа да ја нудат оваа опција. На пример, Caesars Sportsbook соработува со Ingo Money за да овозможи инстант исплати од притисни-на-картичка во рамките на нивната апликација. Оваа соработка им овозможува на клиентите да ги добијат своите добивки во речиси реално време, значително зголемувајќи го задоволството и лојалноста на клиентите.

Брз пристап и практичност

Истражувањето ја нагласува важноста од брз пристап до средства и погодност за потрошувачите. Меѓу оние кои претпочитаат инстант плаќања, 70% го ценат брзиот пристап до нивните добивки, додека 66% сметаат дека инстантните плаќања се особено погодни.

Задоволство на клиентите со инстант плаќања

Интересно, потрошувачите кои примаат исплати преку готовина и неинстант дигитални методи генерално беа позадоволни од оние кои примаат исплати преку дигитални инстант методи. Неверојатни 87% од потрошувачите кои примаат исплати во готовина изразија големо задоволство, проследено со 75% од потрошувачите кои примаат неинстант дигитални исплати.

Искористување на можноста

Додека готовината останува префериран начин на инстант плаќање за игри, коцкање или исплати на лотарија, постои зголемена побарувачка за дигитални начини на инстант плаќање. Компаниите за игри имаат можност да го задоволат ова барање и да го поттикнат задоволството на клиентите нудејќи им инстант исплати како бесплатна услуга на нивните најлојални клиенти. Со капитализирање на овој тренд, компаниите за игри може да го подобрат целокупното искуство со игри и да останат напред во овој пејзаж што се развива.

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
undefined is not available in your country. Please try:

Најнови вести

Симптомите можат да влијаат на нашиот секојдневен живот, но третманот е достапен!
2024-05-20

Симптомите можат да влијаат на нашиот секојдневен живот, но третманот е достапен!

Вести