Вести

February 12, 2024

Пад на приходите и стипендиите за колеџ: загриженост за лотаријата за стипендии во Арканзас

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherAishwarya NairResearcher

Вовед

Лотаријата за стипендии во Арканзас доживеа пад на приходите и сумата собрана за стипендии за колеџ. Во јануари 2023 година, приходите на лотаријата беа 56,1 милиони долари, но минатиот месец паднаа на 46,7 милиони долари. Слично на тоа, сумата собрана за стипендии за колеџ се лизна од 11,9 милиони долари на неоткриена сума.

Пад на приходите и стипендиите за колеџ: загриженост за лотаријата за стипендии во Арканзас

Приходи

Приходите на Лотаријата за стипендии во Арканзас забележаа значителен пад. Во јануари 2023 година, лотаријата оствари приход од 56,1 милиони долари. Сепак, минатиот месец приходите се намалија на 46,7 милиони долари. Овој пад на приходите може да има значително влијание врз финансирањето на располагање за стипендии на колеџ.

Стипендии за колеџ

Се намали и сумата собрана за стипендии за колеџ од Лотаријата за стипендии во Арканзас. Во јануари 2023 година, лотаријата собра 11,9 милиони долари за стипендии. Сепак, точната сума собрана минатиот месец не е објавена. Ова намалување на финансирањето за стипендии за колеџ може да има негативно влијание врз студентите кои се потпираат на овие стипендии за да го продолжат своето образование.

Заклучок

Загрижувачки е падот на приходите и сумата собрана за стипендии за колеџ од Лотаријата за стипендии во Арканзас. Ова намалување на финансирањето може да има значително влијание врз достапноста на стипендиите за студентите. Важно е лотаријата да го реши овој пад и да најде начини да ги зголеми приходите за да го поддржи факултетското образование во Арканзас.

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
undefined is not available in your country. Please try:

Најнови вести

Од нула до џекпот: победа од 300.000 долари на жена од Јужна Каролина
2024-04-15

Од нула до џекпот: победа од 300.000 долари на жена од Јужна Каролина

Вести