Вести

March 8, 2022

Пет чудни случаи на победници на лотарија

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherAishwarya NairResearcher

Откако лотариите станаа актуелни, добитниците се безброј. Mega Millions, EuroMillions, Powerball и останатите донесоа во центарот на вниманието некогаш непознати лица. Но, тогаш, оваа многу има секакви карактери. Има многу успешни приказни за добитниците на лото, а исто така и чудни. Оваа статија споделува пет чудни приказни за добитници на лотарија.

Пет чудни случаи на победници на лотарија

Џералд Мусвагон

Една од најчудните приказни за лото е Џералд Мусвагон, добитник на лотарија од 10 милиони долари на извлекување во 1998 година. Кога семејниот човек од Винипег ја подигнал наградата, тој тргнал на шопинг, купувајќи го своето семејство и пријателите луксузни автомобили и инвестирајќи во дворната куќа која била во режим на забава 24/7. Беше вклучен и во неколку инциденти со законот, од ДУИ до сексуален напад. На крајот, тој стана скршен и почна да се занимава со ниски работи за да преживее, пред подоцна да си го одземе животот. Седум години по удирањето на лотаријата, Мусвагон го немаше.

Урој Кан

Друг трагичен крај беше на Уруј Кан, кој беше убиен за своето богатство, но вистинската причина за неговата смрт излезе години подоцна. Кан беше успешен бизнисмен во бизнисот со хемиско чистење кога на ждрепката во 2012 година удри во лотаријата во Илиноис од 1 милион долари. 

Решил наместо ануитет да оди за паушал од 424.500 долари. Не знаел дека парите ќе доведат до негово убиство. За жал, Кан почина за помалку од еден месец откако победи на лотаријата. Интригантно е тоа што тој починал само еден ден откако неговиот чек бил испратен по пошта. Она што беше прогласено за природна смрт подоцна беше откриено дека е труење со цијанид.

Џек Витакер

Џекпот на лотарија не треба да биде извор на проблеми, но не и за Џек Витакер, добитник на Powerball од 314,9 милиони долари. До моментот кога го постигна џекпотот, Витакер вредеше околу 17 милиони долари и живееше доста добар живот како претседател на договорна фирма со врвни перформанси. Но, кога ја заработил својата добивка во лото, целиот пекол излета. 

Витакер е цитиран како вели дека немало контрола за алчноста откако тој победил на лотаријата. Прскал со пари и ги трошел во стриптиз клубови. Станал тежок алкохоличар и често влегувал во тепачки и проблеми со законот. Во моментот на неговата смрт во 2020 година, беше објавено дека Витакер бил скршен.

Били Боб Харел Џуниор.

Работникот во Домашното складиште Били Боб Харел Џуниор видел лото реклами на ТВ, билборди, лото сајтови, па дури и весници и стана редовна. Кога постигна џекпот од 31 милион долари, значеше дека нема да продолжи да собира полиците. Наместо тоа, тој се впуштил во преголем живот, делејќи пари на пријателите и семејството, црквите и добротворните организации. 

Харел не сфатил дека неговите пари се она што сите го посакуваат. Во првата година, работите почнаа да се влошуваат кога дозна дека повеќе нема пари. Неговиот брак почнал да се намалува и, конечно, морал да работи ниски работи за да врзе крај со крај. Конечно, од фрустрација, Харел се застрела за помалку од две години откако победи на лотаријата.

Абрахам Шекспир

Животот на обичниот работник Абрахам Шекспир се смени кога тој го освои лотото на Флорида заработувајќи 17 милиони од 31 милион џекпот. Неволјата започнала кога неговиот колега, со кој ги купил билетите, го тужел. За жал, тоа не беше крајот на неговите неволји. 

Тој почнал безгрижно да прска пари и само неколку месеци по неговата победа на лотарија, единствениот преостанат имот му бил дом од 1 милион долари и неколку автомобили. Во 2009 година беше прогласен за изгубен, а следната година беше пронајден мртов. Една познаничка, Дорис Мур, беше осудена за неговото убиство и осудена на доживотна казна. Кој бил нејзиниот мотив? Шекспировите пари, кои таа ги проневерила.

Горенаведеното се некои од најчудните приказни за добитниците на лотаријата. Друга чудна, но смешна приказна е за шпанската репортерка Наталија Ескудеро. Беше толку возбудена што доби добитен билет што ја напушти работата на ТВ во живо за да сфати дека освоила само 5.500 долари.

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)

Најнови вести

Придружете се на лотаријата Помпеј и поддржете ја Академијата и заедницата
2024-02-16

Придружете се на лотаријата Помпеј и поддржете ја Академијата и заедницата

Вести