Вести

August 23, 2022

Победникот на лотарија се бори да бара награда од 270 илјади долари

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherAishwarya NairResearcher

Мешавина од среќа и болка го снајде Алжирец откако освои 270.000 долари лотарија неочекувани пари во Белгија. Неидентификуваниот 28-годишен маж ја добил огромната награда од нула вредна само 5 долари. Сепак, тој има потешкотии да ја побара наградата бидејќи е нерегистрирано лице во Белгија.

Победникот на лотарија се бори да бара награда од 270 илјади долари

Неговиот недостаток на документи значи дека тој не може да отвори банкарска сметка, која е потребна за да добива исплати на лотарија кои надминуваат 100.000 долари. Ова го остави мажот во дилема, прашувајќи се дали има среќа или несреќен во моментот.

Алтернативни канали за барање

Добитникот на лотаријата, очаен да го собере она што го гледа како сума што му го менува животот, се обидел да искористи пријател кој имал соодветна документација за да ја собере наградата за него во Брисел. Меѓутоа, властите го уапсиле споменатиот пријател и познаник под сомнение дека го украле билетот. Двајцата подоцна беа ослободени откако победникот призна дека се обидувале со негово одобрение.

Победникот сега ги доби услугите на адвокатот, Александар Верстраете, за да му помогне во неговото извршување. Верстраете веќе напредуваше. Тој ги натера властите да се обврзат дека нема да го депортираат победникот додека не ја добие својата торба со богатство. Адвокатот му помага на победникот да стапи во контакт со неговите роднини во Алжир во обид да ја обработи точната документација. Извештаите на АФП покажуваат дека лотаријата не им ја открила документацијата потребна за да се обработи исплатата.

Интересно е да се види како се превиткува настанот во април 2022 година, но барем љубезноста на белгиските власти да му дозволат да се дружи е за пофалба.

Избезумен лов на среќа

Додека добивката на лотаријата е чиста среќа, Алжирецот навистина се стремел кон тоа. Тој го напушти својот дом земја почетокот на годината и отпатувал за Шпанија со брод. Најкраткиот премин помеѓу двете крајбрежни линии е патување од 9 часа, кое може да трае и до 15 часа. И тоа е на добар и легален сад.

Потоа пеш ги преминал Шпанија и Франција, пред да влезе во Белгија, каде што го купил среќниот билет во пристаништето Зибриж. Интересно е да се размислува за тоа што мора да му се вртело низ мислите додека го купувал билетот, веројатно без пари и изморен. Судот во Бриж, регионот каде што е купен билетот, го задржува билетот додека не се реши проблемот.

Првичната дестинација на победникот беше Велика Британија, но се чини дека среќата го убедила да се насели во Белгија. Тој вели дека паричната награда ќе ја искористи за да си направи живот во Белгија. Тој бара да најде жена и да основа семејство. Во хумористичен став што ја покажува неговата издржливост, тој нагласува дека сака да најде жена со срцето, а не со парите.

Условите за лотарија стојат на патот уште еднаш

Овој инцидент уште еднаш вади во прв план како условите и условите можат да бидат камен на сопнување дури и со легитимна победа. Кога го купил билетот, барањата за плаќање веројатно биле последното нешто што му паднало на ум на Алжирецот. Сега тој треба да помине низ уште една борба за да си ги побара парите.

Иако е пријатна болка, секогаш е важно играчите да се запознаат со условите за натпреварување пред да почнат да играат. Каде што е можно, секогаш почитувајте ги тие услови од самиот почеток. Тоа заштедува од многу болка и трошоци во случај на голема победа.

Се надеваме дека Алжирецот (можеби иден Белгиец) ќе ја добие својата награда без да потроши премногу на процесот на следење. И да ја оствари неговата желба за добар живот.

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
undefined is not available in your country. Please try:

Најнови вести

Симптомите можат да влијаат на нашиот секојдневен живот, но третманот е достапен!
2024-05-20

Симптомите можат да влијаат на нашиот секојдневен живот, но третманот е достапен!

Вести