Вести

February 15, 2024

Поранешниот гувернер се противи на новиот предлог за лотарија на Алабама

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherAishwarya NairResearcher

Поранешниот гувернер Дон Зигелман неодамна зборуваше ексклузивно за WVUA 23 за новиот предлог за лотарија во Алабама. Тој ја изрази својата загриженост и изјави дека нема да го поддржи предлогот доколку не се направат значителни измени во предлог-законот.

Поранешниот гувернер се противи на новиот предлог за лотарија на Алабама

Предложениот предлог-закон за игри

Предложениот предлог-закон за игри има за цел да овласти до 10 казино сајтови со игри на маса и автомати, да воспостави државна лотарија и да дозволи спортско обложување и лично и преку онлајн платформи.

Претходна сметка за лотарија на Сигелман

Во 1999 година, поранешниот гувернер Зигелман воведе сметка за лотарија која беше ставена на референдумско ливче, но на крајот не успеа. Тој смета дека неговиот предлог-закон добил поддршка бидејќи се фокусирал на корист на јавното образование во државата. Сепак, тој тврди дека сегашниот предлог-закон за игри на среќа не му дава приоритет на образованието.

Опозиција за казина

Противењето на гувернерот Зигелман на законот се протега и надвор од лотаријата. Тој инсистира на тоа дека доколку се вклучат казината, секоја лиценца треба јавно да се понуди за да се обезбеди транспарентност и да се спречи фаворизирањето. Тој изразува загриженост за потенцијален конфликт на интереси и прекршување на доверителската должност кон даночните обврзници.

Недостаток на фокус на образованието

Зигелман нагласува дека предложениот предлог-закон не дава приоритет на образованието. Тој смета дека вклучувањето на казина е поклон за непознати субјекти, а на маса се оставени милијарди долари поради немањето јавно наддавање за лиценци за казино.

Загриженост за Надзорот

Гувернерот Зигелман, исто така, изразува загриженост за комисијата за игри што ќе ја надгледува операцијата. Тој се грижи дека комисијата може да биде составена од политички именувани наместо квалификувани деловни професионалци кои би носеле одлуки во најдобар интерес на даночните обврзници.

Историја на лотаријата на Алабама

Алабама е една од петте држави кои моментално немаат лотарија. Доколку законодавниот дом го одобри предлогот, тоа ќе биде втор референдум на лотарија во историјата на државата.

Како заклучок, поранешниот гувернер Дон Зигелман се противи на новиот предлог за лотарија, освен ако не се направат значителни промени за да се даде приоритет на образованието, да се обезбеди транспарентност во лиценцирањето на казината и да се формира квалификувана комисија за игри. Тој го повикува законодавниот дом да ги разгледа овие грижи пред да донесе одлука.

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
undefined is not available in your country. Please try:

Најнови вести

Од нула до џекпот: победа од 300.000 долари на жена од Јужна Каролина
2024-04-15

Од нула до џекпот: победа од 300.000 долари на жена од Јужна Каролина

Вести