Вести

February 12, 2024

Потенцијалната легализација на спортско обложување, лотарија и казина во Алабама: можност за промена на играта

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherAishwarya NairResearcher

Алабама е на работ на потенцијално легализирање на спортското обложување, државна лотарија и основање до 10 казина. Предложеното законодавство за коцкање се очекува да биде изгласано оваа недела, што ќе го означи првиот обид за легализација по отфрлањето на лотаријата во 1999 година.

Потенцијалната легализација на спортско обложување, лотарија и казина во Алабама: можност за промена на играта

Можна легализација

Доколку законодавството ги усвои пратениците, жителите на Алабама ќе имаат можност да гласаат за ова прашање на претстојните општи избори во ноември. Законодавството има за цел да воспостави државна лотарија, и офлајн и онлајн спортско обложување, и отворање на 10 нови казина кои нудат игри на маса и автомати.

Законодавниот процес

Законодавството, поднесено во Претставничкиот дом, се состои од два дополнителни нацрт-закони. Еден предлог-закон ќе биде поднесен до Уставот на Алабама и ќе служи како примарна легислатива за легализирање на коцкањето во државата. Другиот предлог-закон ќе ги опфати оперативните и локациските детали на предложените казина.

Поддршка и одобрување

Енди Вит, републикански претставник и лидер на креаторите на законот, очекува комисијата да донесе одлука оваа недела. За да успеат, на застапниците ќе им треба поддршка и од републиканците и од демократите.

Локации на казино

Од 10 предложени казина, три ќе бидат лоцирани на племенско земјиште во сопственост на Поч бенд оф Крик Индијанците. Овие казина ќе се наоѓаат во Атмор, Ветумпка и Монтгомери. Останатите шест казина ќе бидат сместени во окрузите Џеферсон, Грин, Мобил, Мејкон, Лоундес и Хјустон. Конечната лиценца ќе биде издадена на Поч Крикс за изградба на казино на неплеменско земјиште.

Придобивки за државата

Според предложената легислатива, приходите од игри ќе се оданочуваат со стапка од 24%, додека приходите од спортско обложување ќе се оданочуваат со 17%. Иако официјалните очекувања за приходи се непознати, поддржувачите проценуваат дека државата би можела да заработува над 800 милиони долари годишно.

Остварените приходи ќе бидат наменети за два нови фонда: Фондот за лотарија за образование и фондот за игри на среќа. Законодавците ќе имаат овластување да одредат како се користат овие средства секоја година.

Средствата првенствено ќе го поддржат образованието, вклучително и стипендии за двегодишни колеџи, технички училишта, локални училишта и истражувачки програми на универзитетите. Дополнително, средствата ќе бидат наменети за програми за рурална здравствена заштита, помош за поединци со ниски приходи, инфраструктурни проекти како патишта и мостови и одржување на државните паркови.

Регулатива и надзор

Предложените операции за коцкање во Алабама ќе бидат регулирани од Комисијата за игри на среќа во Алабама, новоформирана агенција одговорна за издавање лиценци и надзор на сите коцкарски активности. Комисијата ќе се состои од девет члена и ќе вклучува Одделение за извршување на игри. Понатаму, одбор од седум члена ќе ја надгледува корпорацијата за лотарија на Алабама.

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
undefined is not available in your country. Please try:

Најнови вести

Од нула до џекпот: победа од 300.000 долари на жена од Јужна Каролина
2024-04-15

Од нула до џекпот: победа од 300.000 долари на жена од Јужна Каролина

Вести