Вести

October 15, 2023

Продаден билет за Powerball од 1,76 милијарди долари во Калифорнија по усогласување на сите шест броеви

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherAishwarya NairResearcher

Конечно се случи неизбежното! На 12 октомври 2023 година, единечен билет продаден во Калифорнија, Соединетите Американски Држави, го освои џекпотот за бегство Powerball. Ова беше откако среќниот играч ги израмни сите шест броеви на извлекувањето во средата за да го освои џекпотот од 1,765 милијарди долари. Џекпотот има готовинска вредност од 774,1 милиони долари. 

Продаден билет за Powerball од 1,76 милијарди долари во Калифорнија по усогласување на сите шест броеви

Според Пауербол, цртежот од среда на 11 октомври го произведе следниот сет на бели топчиња: 22, 24, 40, 52 и 64. Црвениот Powerball беше 10, додека множителот на Power Play беше 2x.

Интересно е тоа што компанијата соопшти дека конечниот резултат на продажбата на билети ја надминал објавената проценка, што резултирало со џекпот од 1,765 милијарди долари во моментот на извлекувањето. Оваа награда е втора по големина во историјата на играње игри на лотарија во САД. Тоа е надминато само со светски рекорд од 2,04 милијарди долари Пауербол џекпот е освоен во Калифорнија на 7 ноември 2022 година.

Дру Свитко, претседавач на групата производи во Пауербол и извршен директор за лотаријата во Пенсилванија, му честиташе на добитникот велејќи:

„Честитки до најновиот милијардер на Powerball и милионите играчи на Powerball кои освоија други парични награди на синоќешното извлекување. Веќе 31 година, некои играчи кои сонуваа да освојат џекпот на Powerball им пркосеа на шансите и со тоа помогнаа да се генерираат критично финансирање за јавни услуги и програми поддржани од американските лотарии.

„Доколку сте купиле Powerball билет за време на овој џекпот, ве молиме знајте дека дел од тој билет ќе остане во вашата матична држава за да го направите подобро место за живеење“

Среќниот лотарија победникот може да земе ануитетна награда од 1,765 милијарди американски долари или еднократна исплата од 774,1 милиони долари, и двете пред даночни одбивања. Доколку анонимниот играч ја избере опцијата за ануитет, тој ќе ја добие наградата 30 години, зголемувајќи се за 5% годишно.

Како што се очекуваше, на оператор на лотарија потсети учесниците низ Соединети Држави повторно да ги проверат своите билети за една од деветте потенцијални награди. Извлекувањето во средата навечер резултираше со над 5,3 милиони добитни билети на национално ниво, при што седум билети од Калифорнија, Флорида, Њујорк, Оклахома и Вирџинија се поклопија со сите пет бели топки за да освојат награда од 2 милиони долари. 

Ова е втор пат по ред големата награда на Powerball да достигне милијарда долари. Во јули оваа година, играч од Калифорнија ги израмни сите шест броеви за да победи 1,08 милијарди долари џекпот награда.

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
undefined is not available in your country. Please try:

Најнови вести

Симптомите можат да влијаат на нашиот секојдневен живот, но третманот е достапен!
2024-05-20

Симптомите можат да влијаат на нашиот секојдневен живот, но третманот е достапен!

Вести