Вести

August 4, 2023

Студијата на Paysafe тврди дека онлајн банкарството може да ги зголеми iLotteries

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherAishwarya NairResearcher

Paysafe, водечка компанија за онлајн банкарство, откри дека модерните играчи на лотарија се оддалечуваат од стандардните начини на плаќање на дигитални плаќања. Оваа студија беше спроведена за Паневропската лотарија и соодветните трендови во однесувањето на потрошувачите.

Студијата на Paysafe тврди дека онлајн банкарството може да ги зголеми iLotteries

Компанијата вели дека новите начини на плаќање се лансираат во индустријата за е-трговија, а секторот iLottery не е исклучок. За да ја задоволат побарувачката, операторите на лотаријата мора да понудат алтернативни опции за плаќање, како што се:

  • Криптовалути како Bitcoin, Litecoin, Dogecoin, USDT, итн.
  • Дигитални паричници како PayPal, Skrill и Neteller
  • Мобилни паричници како Apple Pay, Google Pay и Samsung Pay

Според Paysafe, на опции за плаќање кои модерните гејмери ​​ги користат брзо се менуваат. Сепак, извештајот тврди дека кредитните/дебитни картички како Visa и Mastercard сè уште се примарни форми на онлајн плаќања за играчите кои сакаат да играат онлајн лотарија.

Paysafe советуваше регулирани лотарии да ги искористите можностите што доаѓаат со новите начини на плаќање преку обезбедување „непрекинато и без напор“ онлајн банкарско искуство. Понудата на различни начини на плаќање е одличен начин за операторите да го зголемат досегот на клиентите. Зголемената популација на Европејци кои немаат банка/подбанкарство може значително да имаат корист од онлајн решенијата за готовина.

Според А Студија од 2021 година на Светска банка, 3,6% од населението на ЕУ е финансиски исклучено. Иако ова е подобрување од 8,2% во 2017 година, тоа значи дека има најмалку 13 милиони жители без банка.

Како што се очекуваше, оние кои претпочитаат онлајн готовина може да ги сметаат безбедносните придобивки привлечни. Paysafe, кој поседува Paysafecard, истакна дека во сегашното неконтролирано опкружување за сајбер напади, луѓето продолжуваат да се жалат на украдени идентитети на нивните кредитни картички и испразнети банкарски сметки. Ова ги прави е-паричниците и другите начини на плаќање преку Интернет попривлечни.

Paysafe додаде:

„Исто така, важно е да се запамети дека за некои сè уште постои стигма околу играњето онлајн лотарија и игрите со инстант добивка, но ако го прават тоа со готовина ја обезбедуваат анонимноста што ја бараат бидејќи онлајн плаќањата во готовина не се појавуваат на извод од банка. , им овозможува подобро да ги контролираат своите трошења на интернет, особено кога станува збор за извлекувања на лотарија и игри. Исто така, вреди да се напомене дека многу играчи сè уште купуваат билети на малопродажните места со готовина, па затоа е важно операторите да го премостат јазот со нивната понуда на iLottery и дозволете им на овие играчи да купуваат билети преку Интернет, исто така, со готовина“

Документот е завршен со проценка со истакнување на пет критични предности што треба да ги земат предвид европските лотариски оператори при усвојување на услуги за онлајн плаќања:

  • Бизнисите можат да го прошират својот дофат за да ги вклучат играчите на готовина.
  • Привлечете ги клиентите на мало на нивната онлајн платформа и обезбедете ексклузивни игри на лотарија и производи.
  • Обезбедете им на клиентите брзи, едноставни и сигурни плаќања.
  • Намалете го ризикот од враќање на наплатата и заштитете ги постоечките начини на плаќање од канибализација.
About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
undefined is not available in your country. Please try:

Најнови вести

Од нула до џекпот: победа од 300.000 долари на жена од Јужна Каролина
2024-04-15

Од нула до џекпот: победа од 300.000 долари на жена од Јужна Каролина

Вести