Вести

October 4, 2022

Топ земји познати по нивните лотарии

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherAishwarya NairResearcher

Погрешно е да се претпостави дека сите национални лотарии се исти. Во реалноста, постојат огромни разлики помеѓу лотариите. Оние читатели кои се заинтересирани да ги научат овие, можат да ги искористат Лоторанкер како корисен ресурс. Неколку лотарии се здобија со признание поради нивните шанси, неделни броеви на извлекување, големини на џекпот и поволности. Следниве земји особено се издвојуваат поради овие причини.

Топ земји познати по нивните лотарии

САД

Се разбира, многу експерти за лотарија со право ги сметаат Соединетите Држави за глобален лидер за овие видови игри. Најпопуларните игри во земјата понекогаш може да понудат повеќе од џекпот од милијарда долари. Главниот недостаток е тоа што шансите за вистинска победа се исклучително мали. Овој факт не ги спречи граѓаните на САД редовно да купуваат билети. Нив ги привлекуваат сумите на пари кои ги менуваат животите кои ги освојуваат малкумина среќници.

Шпанија

Лотариската индустрија во Шпанија има корист од можноста за купување билети преку Интернет. Нивните наградни фондови повремено достигнуваа близу 3 милијарди долари. Сепак, поголемите лотарии во Шпанија не се одржуваат неделно. Наместо тоа, тие се јавуваат на сезонска основа. Вообичаено е семејствата да остават пари настрана во текот на годината како подготовка за овие извлекувања.

Полска

Полските лотарии се популарни не поради нивните големи џекпот, туку затоа што нудат супериорни шанси. Може да има од 1 до 850.668 шанси на некои од помалите игри. Тие ќе им се допаднат на коцкарите кои бараат помал ризик со пониски приноси на нивниот облог. Джакпотовите имаат тенденција да не надминуваат 100.000 долари. Ова може да ги одложи барателите на возбуда кои купуваат билети со надеж дека ќе го променат својот живот со победа. Сепак, ќе им се допадне и на секој што сака тактички да се коцка.

Сингапур

Најистакнатите лотарии во Сингапур постојат од 1960-тите. Како резултат на тоа, тие се важен дел од националната култура. Најголемата победа досега изнесуваше околу 10,4 милиони долари. Општо земено, џекпотот надминува 700.000 УСД. Една од главните причини за нејзината популарност е практичноста. Едноставно и лесно е за оние кои првпат ќе купат билет. Ова може да се направи онлајн или од провајдер на продавница.

ОК

Британските граѓани имаат придобивка од пристап до национални и европски игри на лотарија. Кога станува збор за второто, голем број победници доаѓаат од ОК. Националната лотарија се игра во текот на целата недела. Наградата број еден често ќе биде шестцифрена сума. 

Понатаму, може да се постигнат помали победи во опсег од илјадници долари. Британците заинтересирани да играат на лотарија треба да ги земат предвид и потенцијалната бројка за добивка и шансите.

Бразил

Додека Европа и САД секако доминираат во лотариската индустрија, тие не се единствените водечки кандидати во индустријата. Игрите што им се продаваат на бразилските граѓани се многу популарни. Постојат две главни причини за ова. Цените на билетите се прилично ниски, така што луѓето од различно економско потекло можат да добијат еден. 

Во исто време, џекпотот може да биде во опсег од десетици милиони. Извлекувањата со најголеми потенцијални приноси се одржуваат еднаш годишно. Ова ја прави лотариската заедница во Бразил слична на шпанската.

Италија

Италија секако заслужува признание како лотариски гигант. Земјата се издвојува по највисоките можни џекпот. Еден среќен Италијанец освоил импресивни 256 милиони долари во една игра. Уште еднаш, главниот проблем со таквите профитабилни суми е фактот што учесниците имаат многу мали шанси за вистинска победа. Во некои случаи, тоа е 1 на 622 милиони. Иако ова изгледа невозможно, оние кои ги победија шансите завршуваат со значителни суми на пари.

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
undefined is not available in your country. Please try:

Најнови вести

Од нула до џекпот: победа од 300.000 долари на жена од Јужна Каролина
2024-04-15

Од нула до џекпот: победа од 300.000 долари на жена од Јужна Каролина

Вести