Вести

February 14, 2024

Топ 10 измами на Фејсбук: Како да се препознаете и да се заштитите

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherAishwarya NairResearcher

Фејсбук е моќна платформа која поврзува милијарди луѓе ширум светот. Сепак, неговата широка употреба, исто така, го прави главна цел за измамници кои сакаат да ги искористат доверливите корисници. Со текот на годините, софистицираноста на измамите на Фејсбук еволуираше, што го отежнува разликувањето помеѓу вистинските интеракции и измамничките шеми. Во оваа статија, ќе ги разгледаме 10-те најдобри измами на Facebook, ќе дадеме совети како да ги препознаете и ќе понудиме стратегии за да се заштитите.

Топ 10 измами на Фејсбук: Како да се препознаете и да се заштитите

1. Барање за пријателство од лажен профил

Измамниците прецизно создаваат лажни профили, понекогаш клонирајќи вистински сметки, за да ја добијат довербата на своите жртви. Овие профили често имаат минимална лична содржина и мал број пријатели. За да избегнете да станете жртва на оваа измама, прегледајте ги профилите пред да прифатите барања за пријатели. Проверете дали има заеднички пријатели и неодамнешна активност. Вистинскиот профил обично има интеракции со другите во одреден период.

2. Фишинг пораки

Фишинг пораките се дизајнирани да ги имитираат пораките од пријатели или реномирани субјекти, со што ќе ве натерате да кликнете на малициозни врски. Овие врски може да доведат до лажни страници за најавување дизајнирани да ги украдат вашите ингеренции. За да не паднете на оваа измама, бидете внимателни со неочекувани врски или барања, дури и од познати контакти. Потврдете преку други средства ако пораката изгледа дека не е карактеристична.

3. Романтични измами

Во романтичните измами, измамниците користат лажни идентитети за да изградат романтични врски, на крајот манипулирајќи со жртвите да испраќаат пари или да откриваат лични информации. За да избегнете да станете жртва, внимателно пријдете на онлајн врските. Никогаш не испраќајте пари и не споделувајте финансиски детали со некој што сте го запознале само онлајн.

4. Измами со лотарија или награди

Измамите со лотарија или награди ги мамат жртвите со пораки во кои се тврди дека добиле лотарија или награда, барајќи уплата или лични податоци за да ги „побараат“ добивките. За да не паднете на оваа измама, бидете скептични за несаканите известувања за награди. Оригиналните лотарии или натпревари не бараат од победниците однапред да платат такси.

5. Лажни добротворни организации

Лажните добротворни организации го користат човечкиот инстинкт да помогнат, имитирајќи легитимни добротворни организации за да бараат донации кои никогаш не допираат до оние на кои им е потребна. За да не паднете на оваа измама, донирајте директно преку официјалните веб-страници на реномирани добротворни организации. Спроведете истражување за да ја осигурате легитимноста на добротворната организација.

6. Измами на пазар

Facebook Marketplace стана жариште за измами, вклучително и измама со неиспорака и фалсификувани стоки. За да не станете жртва на оваа измама, користете безбедни начини на плаќање препорачани од Facebook. Избегнувајте трансакции кои бараат од вас да користите жични трансфери или картички за подарок.

7. Инвестициски измами

Инвестициските измами ветуваат високи приноси со мал до никаков ризик, со цел да ги привлечат корисниците на измамнички инвестициски можности. За да не паднете на оваа измама, темелно истражете ја секоја инвестиција. Консултирајте се со финансиски советник или проверете со регулаторните тела пред да инвестирате.

8. Квизови и игри

Наизглед безопасните квизови и игри може да бидат предници за собирање лични податоци, кои би можеле да се користат за кражба на идентитет или да се продаваат на огласувачи. За да не паднете на оваа измама, размислете внимателно пред да дадете лични информации на апликации од трети страни. Проверете ги дозволите и политиката за приватност на апликацијата.

9. Лимитирање на пријатели или семејство

Измамниците може да ги хакираат или имитираат сметките на вашите пријатели или семејството, барајќи пари или лични податоци под маската на итен случај. За да не паднете на оваа измама, проверете ги сите итни барања преку посебен канал за комуникација, особено ако тие вклучуваат пари или чувствителни информации.

10. Измами со понуда за работа

Измамите со понуда за работа ги пленуваат барателите на работа нудејќи лажни можности за работа кои бараат плаќање или лични податоци за да се „аплицираат“. За да не паднете на оваа измама, внимавајте на понудите за работа кои бараат однапред да платите. Потврдете ја легитимноста на компанијата преку официјални канали.

За да ја подобрите вашата безбедност на Facebook, еве неколку дополнителни стратегии:

  • Редовно ажурирајте ги вашите поставки за приватност за да го ограничите она што странците можат да го видат и кој може да контактира со вас.
  • Овозможете двофакторна автентикација за да додадете дополнителен слој на безбедност на вашата сметка.
  • Едуцирајте се себеси и другите за вообичаените измами и споделете го ова знаење со пријателите и семејството.
  • Пријавете каква било сомнителна активност користејќи ги функциите за известување на Facebook за да означите сомнителни профили, пораки или објави.
  • Користете силни, уникатни лозинки и менувајте ги редовно за да спречите неовластен пристап до вашата сметка.

Следејќи ги овие совети и бидете внимателни, можете да се заштитите од тоа да станете жртва на измамите на Фејсбук. Не заборавајте секогаш да бидете претпазливи и да размислувате критички пред да споделите лични информации или да се вклучите во финансиски трансакции на платформата.

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
undefined is not available in your country. Please try:

Најнови вести

Од нула до џекпот: победа од 300.000 долари на жена од Јужна Каролина
2024-04-15

Од нула до џекпот: победа од 300.000 долари на жена од Јужна Каролина

Вести