Вести

May 4, 2024

Трката за богатство: мега милиони и џекпот на Powerball се искачуваат до неверојатни височини

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherAishwarya NairResearcher

Во невидена низа на среќа - или несреќа, во зависност од тоа како гледате на тоа - и Мега Милионс и Пауербол џекпот се зголемија до неверојатни суми, маѓепсувајќи ја нацијата и поттикнаа соништа за незамисливо богатство. Од вторник, џекпотот на Mega Millions вртоглаво се искачи на околу 875 милиони долари, со опција за готовина од 413,5 милиони долари, додека џекпотот Powerball не заостанува, кој изнесува неверојатни 687 милиони долари, со готовинска вредност од 327,3 милиони долари.

Трката за богатство: мега милиони и џекпот на Powerball се искачуваат до неверојатни височини

Клучни средства за носење:

  • Џекпотот на Mega Millions достигна околу 875 милиони долари, што е само шести пат во неговата речиси 22-годишна историја да се искачи на ова високо ниво.
  • Џекпотот на Powerball се искачи на 687 милиони долари, продолжувајќи ја серијата ждрепка без победник на главната награда од јануари.
  • И покрај тоа што нема добитници на голема награда, неодамнешните цртежи произведоа милиони помали добитници, нагласувајќи го широкото влијание на овие лотарии.

Исчекувањето се зголемува како што се приближува извлекувањето на Mega Millions, по серијата извлекувања кои ја оставија главната награда неостварлива. Според најновото соопштение за печатот, неуспехот да се „совпаднат сите шест извлечени бројки во петокот вечерта“ го доведе џекпотот до сегашната неверојатна сума. Тоа е редок настан, а лотаријата забележа: „Тоа е само шести пат во речиси 22-годишната историја на играта џекпотот да достигне ова ниво; само пет џекпот над 1 милијарда долари се повисоки“

Иако големата награда останува неподигната, петочното извлекување на Mega Millions не остана без победниците. Беше поделена импресивна бројка од 1.587.100 добитни тикети, вклучително и второлигашка добивка од 1 милион долари за среќен тикет во Њујорк и 39 победи од третото ниво низ целата нација. Возбудата не е ограничена само на Мега Милиони. Џекпотот Powerball, исто така, го виде својот дел од акција, со над 872.000 билети кои освоија парични награди во последното извлекување, и покрај тоа што немаше добитници на џекпот од 1 јануари.

Оваа возбудлива сага за среќа и богатство ги нагласува не само огромните суми во игра, туку и широкото учество и надеж што ги инспирираат лотариите како Mega Millions и Powerball. Со цртежите поставени за вторник (Mega Millions) и среда (Powerball), сите очи се вперени во наградата, чекајќи да видат кој, ако некој, ќе излезе како победник во оваа трка за богатство.

За оние кои се воодушевени од драмата и сонуваат за сопствена победа на џекпот, запомнете: Шансите се астрономски, но привлечноста на трансформациското богатство продолжува да привлекува милиони во играта. Без разлика дали го гледате како безопасен трепет или како фасцинантен спектакл, не може да се негира дека џекпотовите на Mega Millions и Powerball станаа културен феномен, предизвикувајќи разговори, соништа, па дури и чувство на заедница во заедничката потрага по среќа.

(Прво пријавено од: Луѓе, Датум)

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
undefined is not available in your country. Please try:

Најнови вести

Симптомите можат да влијаат на нашиот секојдневен живот, но третманот е достапен!
2024-05-20

Симптомите можат да влијаат на нашиот секојдневен живот, но третманот е достапен!

Вести