Вести

March 14, 2023

433 џекпот добитници во едно извлекување на лотарија - Дали е тоа неверојатно?

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherAishwarya NairResearcher

Извештаите дека 433 лица на Филипините ја освоиле големата награда на лото поддржано од владата, во вкупна вредност од 236 милиони пезоси (околу 4 милиони американски долари), предизвикаа повеќе од неколку луѓе да застанат во намерата.

433 џекпот добитници во едно извлекување на лотарија - Дали е тоа неверојатно?

Ова, донекаде очекувано, поттикна барања за истрага за потеклото на овој „речиси невозможен“ резултат. Сепак, ова сценарио не е толку пресилен како што може да изгледа откако ќе ги земете предвид некои основи на веројатноста и човечката природа.

Како работи лотаријата?

Во суштина, тоа е прилично едноставно. Луѓето трошат неколку долари за лотарија со низа броеви испечатени на него. Лотаријата, која обично ја спроведува државната или локалната власт, избира збирка броеви по случаен избор еднаш секој ден. Ако вашите цифри се совпаѓаат со оние на лотаријата, ќе заработите дел од приходите додека владата го задржува остатокот.

Имате 1 во 13.983.816 шанси за освојување на џекпот на лотарија кога ќе изберете шест цифри од избор од 49 броеви. Има една од речиси 14 милиони шанси тоа да се случи. Можеби се надевате дека ќе победите само еднаш во 269.000 години ако купувате билети за лотарија еднаш неделно.

Но, несреќната вистина е дека шансите во неколку лотарии се значително полоши од она што беше споменато. Мега Милиони, голема мулти-државна лотарија, со коефициент од околу 1 на 175.711.536.
Со оглед на тоа колку луѓе добиваат на лотарија, некои може да се сметаат за среќници со коефициент 175.711.536.

Повеќекратни добитници на лотарија - Дали се можни 433 џекпот?

Не постои начин да се пресметаат вистинските шанси за добивање на еден од 433-те добитни тикети без да се утврди колку билети се продадени.

Оваа недела, смешно ниската проценка на „еден од еден проследен со 1.224 нули“ беше широко распространета врз основа на претпоставката дека ќе бидат продадени 10 милиони билети. Имате поголема веројатност да добиете глави 2.000 пати по ред со стандардна монета отколку да добиете глави толку пати.

Има многу податоци за психолошките теории и однесување што оваа приближување не ги зема предвид. Постојат 28.989.675 потенцијални комбинации на броеви, но оваа пресметка имплицира дека секој што купува билет има еднаква веројатност да избере еден од тие броеви.

Некои парови се многу поистакнати од другите низ целиот свет.

Поради ова, користењето на генератор на случаен број е силно охрабрено од повеќето индустриски експерти секогаш кога тоа е практично. Иако нема да ви ги зголеми шансите да ги постигнете победничките броеви, може да ја намали веројатноста да го споделите садот со други ако победите. 

Дали Лотаријата е измамена?

Продажбата на 433 добитни тикети не дава ни приближно доволно докази за незаконитост за да се гарантира дополнителна истрага. Би било интригантно да се дознае колку поединци го купиле овој конкретен сет на броеви во текот на претходните недели или дали и други нумерички конфигурации продаваат неколку стотици билети.

Веројатно, оваа бројка не е невообичаена, со оглед на анегдотските информации од претходните лотарии.

Мора да ги земеме предвид и илјадниците илјадници идентични лотарии што се одржуваат годишно ширум светот, од кои огромното мнозинство никогаш не се известуваат во меѓународните вести. Иако е многу мала веројатноста да се случат такви резултати при едно извлекување на лотарија, тие во никој случај не се невозможни да се појават на ниту една лотарија.

Теориите на заговор има многу секогаш кога некој ќе добие на лотарија. Сепак, најистакнат пример е кога великанот на ФК Барселона, Чави, освоил тајна лотарија накратко откако се преселил во Катар.

Сепак, сосема е веројатно дека единствената вистинска статистичка необичност овде е дека впечатокот за случајност на толку многу луѓе ги натера да ја следат шемата со идентични броеви. Сепак, веројатно не е добра идеја да снемате и веднаш да купите лотарија.

Дополнително, мора да запомните дека среќната комбинација на лотаријата на Филипините не е ништо помалку веројатно да се извлече во споредба со која било друга комбинација. Шансите за избраните броеви 9, 18, 27, 36, 45 и 54 се идентични со другите броеви, како што се 1, 18, 19, 28, 30 и 46.

Брза невообичаена листа на победници на лотарија

Се разбира, секое извлекување на лотарија е огромна зделка за победниците, и секој џекпот е причина за славење, но честопати доаѓаат бројки кои се премногу невообичаени за игнорирање. Има неколку победници или шемата на бројки е многу неправилна. Некои неверојатни претходни резултати се наведени подолу.

133 луѓе го пробиваат Џекпотот

Во сабота, 14.01.1995 год, 133 играчи ја поделија наградата Лото од 16,2 милиони фунти откако ги погодија цифрите 7, 17, 23, 32, 38 и 42. Дали овие навидум случајни броеви беа избрани случајно од толку многу купувачи на билети? Утврдено е дека сите тие се појавиле во средните колони на ливчето. Секој победник беше награден со значителна сума од 122.510 фунти.

Малку лото Дежа Ву

Кога броевите 4, 15, 23, 24, 35 и 42 беа извлечени на лотаријата на Бугарија на 10 септември 2009 година, меѓународното внимание го привлече настанот. Вообичаено, тоа не би ги подигнало веѓите, но претходното извлекување беше пред четири дена, а исто така се појавија идентични бројки. Се пријавува дека е бирање на истите цифри што неодамна се појавија заедничка стратегија меѓу многу играчи; додека ниту еден не победи на 6-ти септември, рекордот на сите времиња од 18 луѓе ја подели главната награда следната недела. Веројатноста тоа да се случи во бугарската лотарија се проценува на еден на четири милиони.

Среќен седум

Додека никој не го освои џекпотот на извлекувањето на Лотото во средата, 4.082 луѓе победија со усогласување на петте главни броеви. 

  • На 15 март 2017 година, само 30 луѓе кои купиле билети и правилно ги провериле своите броеви се совпаѓале со сите пет клучни броеви. 
  • Пет од најистакнатите броеви, 7, 14, 21, 35, 41 и 42, се множители на седум, често се сметаат за среќна цифра.
  • Поради променливата природа на исплатата на наградниот ред на Натпреварот 5 врз основа на вкупниот број на победи и големината на садот, сите победници во оваа категорија добија по 15 фунти по парче.
  • Можеби ќе ја поделат наградата меѓу тие 4.082 играчи ако 41-от беше 28, под услов сите да избраа да играат последователни множители на седум.

Што ни покажуваат сите овие

Бидејќи има толку многу лотарии, а добитниците се избираат по случаен избор, практично е сигурно дека повремено ќе се појават бизарни или случајни исходи. Ова е поради случајната природа на процесот на цртање. Играчите кои ги избираат своите броеви врз основа на трендовите или претходните резултати имаат поголеми шанси за победа. Сепак, неочекуваните цртежи како овие покажуваат дека многу други учесници ја прифаќаат истата стратегија.

Најдобро е да се воздржите од таквите секвенци и да изберете наместо нешто послучајно, бидејќи со тоа ќе ја намалите веројатноста дека ќе мора да поделите голема награда со некој друг ако вашите броеви се избрани. Бидејќи секоја можна комбинација има еднаква веројатност да биде нацртана, целосно зависи од вас да ги изберете вашите броеви на кој било начин што ви одговара. Пред следното големо извлекување, можете да ги изберете вашите броеви онлајн или со посета на овластена продавница.

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
undefined is not available in your country. Please try:

Најнови вести

Симптомите можат да влијаат на нашиот секојдневен живот, но третманот е достапен!
2024-05-20

Симптомите можат да влијаат на нашиот секојдневен живот, но третманот е достапен!

Вести