Вести

November 15, 2022

6 интересни факти за лотариите

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherAishwarya NairResearcher

Без разлика дали некој е прагматичар кој никогаш не би помислил да игра на лотарија или надежен кој сонува да стане богат преку ноќ, еден тврдоглав факт е дека лотаријата е ѕвер што воодушевува, а огромниот број на луѓе кои пристапуваат до сајтовите за лото кажува се. 

6 интересни факти за лотариите

Освен тоа, тоа е огромна индустрија која носи милијарди долари секоја година; оттука, таа е поголема од која било друга форма на забава. Но, што навистина ги прави лотариите толку интригантни? Па, овој напис истражува шест интересни факти за игри на лотарија.

Најголемиот џекпот некогаш бил освоен над 1,5 милијарди долари

Некои можеби се прашуваат колку може да биде голем џекпот на лотарија. Излегува дека може да биде неверојатно голем. Повеќето играчи на лотарија се запознаени со Пауербол САД, игра со повеќе држави што луѓето можат да ја играат буквално од каде било во Соединетите држави. Оваа лотарија е позната по тоа што го генерираше најголемиот џекпот во историјата од 1,586 милијарди долари во 2016 година. Добивките беа поделени на три тикети, но може да се замисли ако ова го освоил еден играч.

Мозоците на луѓето понекогаш се измамени да купат билети за лотарија

Многупати, мозокот на луѓето е измамен купување билети за лотарија. Тоа е затоа што тие гледаат победници, а не губитници објавени. Притоа, давателите на лото ги замајуваат луѓето да мислат дека можат да победат. Во некои случаи, играчите веруваат дека можат да победат по серијата порази. Други дури мислат дека ако играат долго (многу години), на крајот ќе победат. 

Освен тоа, би било штета некој што игра со години да престане наеднаш. Тие повеќе би сакале да продолжат да играат за да не бидат исмејувани од врсниците.

Поголема е веројатноста играчите да победат отколку што замислуваат

Па, шансите да добиете џекпот на лотарија се многу мали за секој играч. Сепак, играчите веројатно не го сфаќаат ова ако купуваат билети. На пример, шансите играчот да добие џекпот на Powerball се 1 спрема 292.201.338. Шансите стануваат уште полоши кога станува збор за Mega Millions (1 на 302.575.350). Да, иако играњето лотарија е забавно, може да биде обесхрабрувачки кога се земаат предвид шансите.

Играњето на секој можен број не гарантира победа

Ако играчот купи доволно билети за да ја игра секоја можна комбинација на броеви, тој може да потроши повеќе од она што може да го плати џекпотот на лотаријата. Мега милиони, на пример, нуди околу 302 милиони различни комбинации на броеви што може да се играат, при што секој билет чини 2 долари. Тоа значи дека некој би требало да потроши околу 604 милиони долари ако сака да ја игра секоја можна комбинација. Тоа би било многу над исплатата на џекпот.

Не се откупуваат сите добитни билети

Секако, добитниот лоз може да го промени сечиј живот засекогаш. Всушност, играчите кои веруваа дека немаат шанса никогаш повеќе нема да играат откако ќе добијат на лотарија. Значи, ако некој игра, си го проверува билетот, нели? 

Но, како што се испостави, некои лотарии создаваат добитници кои никогаш не пристигнуваат да ги подигнат своите добивки, па дури и обидите на организаторите да стигнат до нив се залудни. Како резултат на тоа, луѓето губат милијарди долари секоја година. Оттука, препорачливо е играчите да ги проверуваат своите билети секогаш кога ќе играат; можеби победиле.

Речиси половина од добитниците на лотарија продолжуваат со работа

Добивање на лотарија, купување дом и автомобил од соништата и откажување од мачна работа; ова е фантазијата за просечен играч на лотарија. Сепак, вистината на работата е дека не секој добитник на лотарија оди по овој пат. Околу половина од големите победници продолжуваат да работат. Се разбира, парите никогаш не се доволни, а повеќето победници имаат тенденција да се претплатат на оваа школа на мислата.

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
undefined is not available in your country. Please try:

Најнови вести

Од нула до џекпот: победа од 300.000 долари на жена од Јужна Каролина
2024-04-15

Од нула до џекпот: победа од 300.000 долари на жена од Јужна Каролина

Вести