7 најдобри начини да ги изберете вашите лотариски броеви

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
Fact CheckerSamuel OseiFact Checker

Играњето на лотарија е само за среќа, но тоа не значи дека не можете да имате систем или метод за избирање на вашите броеви. Некои луѓе се потпираат на математички обрасци, додека други би можеле само да изберат случајни броеви или да користат датуми кои се посебни за нив. Не постои гарантиран начин да се предвидат победничките бројки, но имањето стратегија може да ја направи играта позабавна.
Истражете различни пристапи за да го најдете оној што ви одговара. На крајот на краиштата, дел од возбудата е во исчекување, и со малку среќа на ваша страна, можеби само ќе го постигнете џекпотот!

7 најдобри начини да ги изберете вашите лотариски броеви

1. Побарајте шаблони во претходните избори

Барањето обрасци во минатите извлекувања на лотарија е популарен метод за избирање на вашите броеви. Ова значи дека ги проучувате старите резултати за да видите кои бројки доаѓаат најмногу. Иако сите броеви имаат еднакви шанси да бидат извлечени, некои се чини дека се појавуваат почесто. Овој метод може да потрае многу време, но многу луѓе мислат дека им помага да имаат подобри шанси.
Сега, важно е да се разбере дека секој број, теоретски, ја има истата шанса да биде извлечен. Нема математички докази кои сугерираат дека одредени бројки се „посреќни“ од другите. Но, нивното постојано појавување не може да се занемари. Некои луѓе користат табели за да ги следат овие броеви, што може да потрае, но може да ви даде поголема доверба во вашиот избор.
Бидејќи тоа е вообичаено користена тактика, постои можност ако победите, можеби ќе ја споделите вашата награда со други играчи со истомисленици

2. Користење на системот Делта

Системот „Делта“ е уникатен метод за избор на лотариски броеви врз основа на тоа колку броевите се блиски еден до друг. Еве поедноставен преглед:

  1. Започнете со мал број помеѓу 1 и 5. Пример: 1.
  2. Изберете два броја помеѓу 1 и 8. Пример: 3 и 5.
  3. Изберете број блиску до 8, како 7 или 9. Пример: 9.
  4. Изберете два броја помеѓу 8 и 15. Пример: 11 и 13.
  5. Напишете ги овие броеви по редослед: 1-3-5-9-11-13.

Сега, за вашите броеви на лотарија:

  1. Започнете со вашиот прв број: 1.
  2. Додадете ги првиот и вториот број за да го добиете следното: 1 + 3 = 4.
  3. Продолжете со овој процес на собирање: 4 + 5 = 9, 9 + 9 = 18, и така натаму.
  4. Вашата последна низа (за овој пример) е: 1-4-9-18-29-42.

Ова се вашите Delta лотарија броеви за играње. Прилагодете се по потреба врз основа на максималниот број на вашата игра.

3. Избор на среќни броеви

Многу луѓе сакаат да користат лични или „среќни“ броеви кога играат лотарија. Овие можат да потекнуваат од посебни датуми како родендени или годишнини, па дури и само бројки за кои се чувствувате добро. На пример, можете да изберете броеви врз основа на вашиот роденден или родендените на вашето семејство. Некои луѓе, исто така, ја користат својата возраст, домашната адреса или дури и телефонскиот број за да изберат броеви на лотарија. Доколку имате одреден број за кој мислите дека е среќен за вас, можете да го искористите и тоа.

Бидејќи има само 12 месеци и до 31 ден во месецот, многу луѓе на крајот избираат броеви од 1 до 31. Оваа стратегија не функционира добро за игри како Powerball и Mega Millions каде што треба да изберете од поширок опсег на броеви, како од 1 до 69 или од 1 до 70. Но, за помали игри како Њу Џерси Pick-3 (каде што бројките одат до 9), може да биде корисно.

Запомнете, лотаријата е случајна, така што нема гаранција дека вашите специјални броеви ќе дојдат. Но, на многумина им е забавно и возбудливо да играат броеви кои имаат лично значење. Ако верувате во среќа, користењето на вашите специјални броеви може да направи да се чувствувате понадежни и возбудени за играта. Кој знае, можеби вашите среќни бројки еден ден ќе ве направат голем победник!

Image

4. Изберете броеви над 31

Зошто изборот на повисоки броеви може да помогне? Еве ја причината: бидејќи многу луѓе често избираат броеви под 31 поради родендени, повисоките бројки имаат тенденција да бидат помалку популарни. Значи, ако вашиот избран број е поголем и победи, можеби нема да треба да ја поделите наградата со толку други.
Размислете за тоа вака: замислете да освоите награда од 10 милиони долари, а 10 луѓе ги имаат истите победнички бројки. Секој од вас би добил 1 милион долари. Но, ако само 2 луѓе имаат исти бројки, може да добиете по 5 милиони долари. Така, иако оваа идеја не ги зголемува вашите шанси за победа, таа може да го зголеми колку ќе победите, особено ако помалку луѓе имаат исти бројки како вас. Само запомнете, тоа не е сигурен начин за победа, но има одредена логика во тоа.

5. Користење на случајни броеви

Можете исто така да изберете броеви за лотарија на едноставен начин: со нивно избирање по случаен избор и надевајќи се на среќа. Можеби ќе продолжите со она што го сугерира вашата интуиција. Или, можете да го користите интернетот за да ви помогне. Google, Siri и други онлајн асистенти можат по случаен избор да генерираат броеви за вас. Барате од нив да изберат број помеѓу 1 и највисокиот број во играта.

Бидејќи лотариите се целосно случајни, логично е и изборот на вашиот број да биде случаен. Само замислете број, запишете го и ќе добиете избор!

Постојат многу други начини за случаен избор на броеви - можете да станете навистина креативни. Можете дури и да пуштите пенкало на некои броеви и да го користите оној на кој слетува. Има многу опции, но клучот е да се има точниот број на избори.

Всушност, ова е еден од нашите врвни методи за избор на броеви. Брзо е и го одзема стресот од обидот сами да ги дознаете бројките.

6. Пробајте ја нумерологијата

Друг метод за избор на броеви е преку нумерологија, која ги поврзува броевите со личните значења. Ако сте отворени за овој концепт, тој може да ви помогне да најдете единствени и потенцијално среќни броеви.

Нумерологијата вклучува користење на математика за да се најдат значајни бројки врз основа на работи како што се вашиот датум на раѓање или буквите во вашето име. На пример, бројот на животниот пат ги собира цифрите од вашиот датум на раѓање и може да биде посебен број за играње.

Еве како можете да го пресметате:

Да земеме пример. Замислете дека сте Алекс, роден на 25 август 1991 година.

Напишете го вашиот датум на раѓање со бројки: 25.8.1991.

Соберете ја секоја цифра: 8 + 2 + 5 + 1 + 9 + 9 + 1 = 35.

Значи, бројот на вашиот животен пат е 35. Овој број може да има среќа, особено ако се земе предвид стратегијата за избор на броеви над 31, за која зборувавме претходно.

Користејќи го истиот пример, можете да го пуштите и збирот на вашиот број на животна патека, кој е 8.
3 + 5 = 8.

Љубителите на нумерологијата исто така ги гледаат буквите во имињата за да најдат значајни броеви. За Алекс, буквите во името имаат соодветни броеви кои би можеле да бидат интересни за избор на лотарија.

Ако сте нови во ова, нумерологијата нуди начин да најдете единствени броеви врз основа на вашиот живот. Тоа е како да додадете допир на значење на вашите избори за броеви. Само запомнете, иако е интересно, победата не е загарантирана. Тоа е повеќе за додавање забава и возбуда во вашето искуство со лотарија.

7. Дозволете машината да ги избере вашите броеви

Сакате лесен начин? Дозволете лотаријата да одлучи наместо вас. Случајно избира бројки, што го одзема стресот и заштедува време. Ова е одлично ако се чувствувате мрзеливо или не сакате да размислувате премногу.

Многу лотарии ја нудат оваа опција. Само изберете го, и машината ви дава билет со точниот број на избор.

Некои велат дека дозволувањето на машината да избира ги намалува вашите шанси за победа. Но, тука е вистината: без разлика дали поминувате години собирајќи бројки или дозволувате машината да го направи тоа, вашите шанси за победа остануваат исти.

Image

Иако не постои таен клуч за да се гарантира победа, овие пристапи нудат креативни начини за избор на броеви. Можеби ќе откриете дека комбинацијата на стратегии најдобро функционира за вас. Додека експериментирате со различни методи, запомнете дека предвидувањата и стратегиите на лотаријата се дел од возбудата. Чувајте ја вашата игра одговорна и уживајте во исчекувањето на ждрепката. Без разлика дали избирате врз основа на интуиција, обрасци или едноставно го следите вашето срце, секој избран број додава возбуда на вашето патување со лотарија. Затоа, продолжете и истражете ги овие различни пристапи за избирање на вашите броеви и нека вашата избрана комбинација ве води до добитен тикет!

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
10 работи што треба да ги направите пред да ги добиете вашите добивки од лотарија

10 работи што треба да ги направите пред да ги добиете вашите добивки од лотарија

Значи, добивте на лотарија! Честитки за вашата неверојатна среќа. Но, пред да започнете да правите големи планови за новооткриеното богатство, од суштинско значење е да преземете некои важни чекори за да се осигурате дека вашите добивки на лотарија ви носат долгорочна среќа и финансиска сигурност. Во овој сеопфатен водич, ќе ве водиме низ десет основни работи што треба да ги правите кога ќе го направите победи на лотарија. Од заштита на вашиот идентитет до барање професионален совет, ве покриваме.

5 Предности на играње лотарија онлајн

5 Предности на играње лотарија онлајн

Многу луѓе уживаат да играат лотарија бидејќи тоа е едноставна игра која може да направи некого милионер преку ноќ. Постојат два начина да се игра лотаријата - или со купување билет лично од физичко место или со играње онлајн. Во денешно време, повеќето луѓе изберете да играте лотарија онлајн. Во оваа статија, ќе научите за придобивките од играњето лотарија онлајн.

Ануитет наспроти паушални исплати на лотарија: добрите и лошите страни

Ануитет наспроти паушални исплати на лотарија: добрите и лошите страни

Кога станува збор за добивка на лотарија, големата возбуда од сума пари која ќе ви го промени животот може брзо да отстапи место на практичната одлука како да ги добиете вашите добивки. Дали треба да се одлучите за ануитет, да добивате редовни плаќања со текот на времето, или паушална исплата, добивајќи ги сите пари однапред? И двете опции имаат свои добрите и лошите страни, и важно е внимателно да размислите која е најдобро одговара за вашите финансиски цели.

Дали треба да плаќате данок на добивки од лотарија?

Дали треба да плаќате данок на добивки од лотарија?

Сонувањето за победа на лотарија често вклучува визии за јахти, дворци и бескрајни одмори. Но, и даночниот човек чека во крилата да си го земе делот. Оваа статија има за цел да ги демистифицира даночните обврски поврзани со добивките на лотарија во различни земји како што се САД, Кина, Јапонија, Шпанија и Обединетото Кралство. Ќе откриеме колкав процент од вашите добивки може да очекувате да се разделите, нудејќи примери за да ги разјасниме работите.

Зголемете ги вашите шанси за победа на лотаријата

Зголемете ги вашите шанси за победа на лотаријата

Дали сте уморни од играње на лотарија со мал до никаков успех? Дали сте подготвени да ги зголемите вашите шанси да постигнете џекпот? Не барајте понатаму! Во оваа статија ќе ви дадеме вредни совети и стратегии за да го зголемите вашиот потенцијал за добивка на лотарија.

Измами на лотарија: што се тие и како да ги избегнете

Измами на лотарија: што се тие и како да ги избегнете

Измамите со лотарија станаа распространето прашање во последниве години, насочени кон доверливи поединци со ветувања за моментално богатство. Овие измами се плен на соништата на луѓето за голема победа и може да предизвикаат значителна финансиска и емоционална штета. Во оваа статија, ќе разговараме за тоа што се измамите на лотаријата, како функционираат и што е најважно, како можете да избегнете да станете жртва на нив.

Како да купите билети за лотарија преку Интернет: Водич чекор-по-чекор

Како да купите билети за лотарија преку Интернет: Водич чекор-по-чекор

Значи, сакате да ја пробате вашата среќа и да купите лотарија онлајн? Имаш среќа! Интернетот го олесни учеството во лотариите од целиот свет од кога било. Во овој сеопфатен водич, чекор по чекор ќе ве водиме низ процесот на купување лотарија онлајн. Од изборот на вистинската лотарија до добивањето на вашите добивки, ве покриваме.

Колку доцна можете да купите билети за лотарија?

Колку доцна можете да купите билети за лотарија?

Ако се чувствувате среќни и сакате да се испробате во освојувањето на лотаријата, веројатно се прашувате колку доцните можете да купите билети. На крајот на краиштата, се чини дека времето лета, а вие не сакате да ја пропуштите вашата шанса да го збогатите. Во оваа статија, ќе ги истражиме правилата и прописите околу купувањето билети за лотарија, така што точно ќе знаете кога да се упатите во продавницата или да скокнете на интернет за да го купите тој билет.

Крајниот водич за онлајн лотарија на 2024

Крајниот водич за онлајн лотарија на 2024

Лотариите постојат долго време, а ран пример е кинеското кено. Тие првично беа користени како начин владите да ги зголемат своите приходи. Во класична лотарија, купувате билет пред да се изберат множество нумерирани топчиња по случаен избор од извлекување. Ако бројките на вашиот билет се совпаѓаат со добитната комбинација, добивате пари. Некои лотарии сè уште се ограничени на граѓани од поединечна земја, но онлајн платформите овозможија да учествуваат сите ширум светот. Како резултат на тоа, сега има повеќе начини од кога било да се добие голема победа во денешните игри на лотарија. Ако сте нови во онлајн лото, ќе најдете корисни совети и објаснувања подолу. Продолжете да читате за да дознаете повеќе.

Моќта на лотариските базени: зголемете ги вашите шанси за победа

Моќта на лотариските базени: зголемете ги вашите шанси за победа

Во светот на лотариите, приклучувањето на лотариски базен може значително да ги зголеми вашите шанси за голема добивка. Но, што всушност се лотариските базени и како функционираат? Во оваа статија, ќе истражуваме во деталите за лотариите и ќе ги откриеме мистериите зад нивниот успех.

Паметни начини да ги потрошите вашите добивки од лотарија

Паметни начини да ги потрошите вашите добивки од лотарија

Дали сонувате за моментот кога ќе станете среќен добитник на џекпот на лотарија кој ќе ви го промени животот? Можностите се бескрајни – луксузен одмор, сјаен нов автомобил или можеби дури и куќа од соништата. Но, пред да почнете да ги замислувате сите начини на кои можете да ги потрошите вашите добивки, важно е да запомните дека одговорните финансиски одлуки можат да имаат трајно влијание врз вашата иднина. Во оваа статија, ќе ги истражиме паметните начини за трошење на вашите добивки од лотарија, помагајќи ви да направите информирани избори кои можат да помогнат да се обезбеди вашата финансиска благосостојба.

Топ 5 најпопуларни игри на лотарија за почетници

Топ 5 најпопуларни игри на лотарија за почетници

Дали сте нови во светот на игрите на лотарија и се чувствувате преоптоварени од огромниот број на достапни опции? Не грижете се, ве опфативме. Во оваа статија, ќе разговараме за топ 5 најпопуларни игри на лотарија за почетници. Без разлика дали барате игра со големи џекпот, подобри шанси или уникатни карактеристики, имаме по нешто за секого.

Што да направите ако сте го изгубиле вашиот билет за лотарија

Што да направите ако сте го изгубиле вашиот билет за лотарија

Дали некогаш сте го имале тоа тоне чувство на губење на нешто вредно? Сега замислете погрешно да поставите лотарија што потенцијално може да ве направи милионер. Тоа е тешка ситуација, но не плашете се, бидејќи во оваа статија ќе ве водиме што да правите откако ќе го изгубите лотаријата.