Вашиот водич за Lotto Winning Odds 2024

Направени се паралели помеѓу шансите за добивање на лотарија и шансите за други неверојатни настани, како што е удар од гром. Овие споредби се општо познато. Добро познат факт е дека шансите за освојување на џекпот на игра со лотарија со формат пик-6, како што е Powerball или друга игра со пик-6, се исклучително далечни.

Но, колку ниско одат? Колку пати би требало да играте пред вашите шанси за победа да станат значително поголеми? Одговорите на овие прашања, до точните шанси, може да се откријат со извршување на некои едноставни пресметки.

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherAishwarya NairResearcher

Што значат шансите во лотарија?

Колку броеви мора да се совпаднат и бројот на достапни за избор од двата броја влијае на веројатноста за добивка на игра на лотарија за која се одлучува по случаен избор.

Да се добие џекпот во a 6/49 лотарија, на пример, треба да изберете 6 добитни броеви од збир од 49. Шансите се подобруваат бидејќи се зголемуваат и бројот на можни натпревари и вкупниот број на можни броеви.

Ако ги ставите имињата на секој човек во Истанбул во капа (многу висока шапка) и потоа ги изберете вашите по случаен избор, шансите се приближно исти како да освоите џекпот 6/49, што е 1 на 14 милиони.

Лотариите и лотариите имаат различни шанси. Шансите за победа на наградна игра зависат од вкупниот број на учесници. Шансите да добиете лотарија се секогаш исти, без оглед на тоа колку луѓе влегуваат.

Коефициентите за обложување и шансите за лотарија се различни еден од друг. Има приближно дури и шанси за победа и губење кога се става облог на спортски настан. Ефикасно се враќате двојно повеќе отколку што ризикувате.

Има една од 292 милиони шанси да го освоите џекпотот ако се обложите на лотарија. Ако на крајот победите, можете да изберете да добивате или паушална исплата или плаќање на рати во период од 20 или 30 години. Потоа подлежи на оданочување. Со спортско обложување, можете само да одите до шалтерот, да го предадете вашиот билет и да ги соберете вашите добивки.

Како се пресметуваат шансите за лотарија?

Треба да знаеме како да пресметаме за да ги одредиме нашите шанси да победиме на лотаријата.

Шансите за добивка на лотарија може да се пресметаат со делење на збирот на сите замисливи броеви со збирот на сите добитни броеви. Ако избирате броеви по случаен избор и не е важно по кој редослед се спакувани, тогаш можете да ја користите оваа формула: .

Формулата го користи вкупниот број на цифри, означени со n, и вистинскиот број на цифри, означени со r. За секој позитивен цел број n, факторот е еднаков на n * (n-1) * (n-2)... и така натаму, до 0. Еве еден пример: 3! се залага за

Размислете за следново сценарио: мора да изберете два броја помеѓу 1 и 5. За да ја пресметате веројатноста за избирање на двата „вистински“ броја (победничките), можете да ја користите формулата: или или или 10. Така, во овој конкретен случај , вашите шанси за победа се 1 на 10.

Следниот чекор е да се одреди упатства за лотарија. Најголемиот дел од огромните лотарии, како што се Mega Millions и Powerball, ги користат приближно истите правила: пет или шест броеви се избираат по случаен избор од голем број броеви во кои броевите не се подредени во одредена низа и каде што истиот број не може да биде избран повторно.

Во некои игри, може да биде побарано да изберете пет или шест броеви, па дури и повеќе, од поголем или помал збир на достапни опции. За да ги одредите шансите за победа, се што треба да знаете е вкупниот број на достапни броеви, како и вкупната сума на веќе освоени броеви.

Единственото нешто што треба да направите е да ги внесете броевите во дадената равенка на веројатност. Бидејќи би било незгодно да се запишуваат броевите вклучени помеѓу секоја фаза од процесот на решавање, се препорачува оваа равенка целосно да се реши преку употреба на пребарувач или калкулатор.

Која лотарија е најлесно да се добие?

Она што ја дефинира добитната комбинација во еден систем на лотарија можеби не е во друг. Но, дали знаеме која игри на лотарија имаме најголеми шанси за победа? Како да ги освоиме?

Како се победува на Powerball?

Сè додека бројките се точни, редоследот на првите пет Powerball броеви не е важен, и за тоа ќе добиете парична награда. Сепак, главниот џекпот бара точна претпоставка за Powerball, што е дополнителна шанса од 1 во 26. Накратко, за да го освоите Пауербол Џекпот, поклопете ги сите пет бели топки и црвеното Пауербол.

Избирајќи го само Пауербол ќе добиете 4 долари, така што за облог од 2 долари, имате една од дваесет и шест шанси да видите профит од вашата инвестиција.

Како да освоите Mega Millions?

Џекпотот се добива ако петте извлечени броеви на лицето плус „Мега топката“ се совпаѓаат со оние во извлекувањето. Секако, освен џекпотот има и други награди.

Официјалните лица изјавија дека ако играчот ги добие сите пет броеви освен „Мега топката“, може да освои 1 милион долари. Во зависност од тоа колку бројки ќе добиете во право, може да добиете утешна награда од било што од 2 до 10.000 долари.

Во Илиноис, играчите можат да додадат „Мегаплиер“ од 1$ на нивниот билет од 2 долари, што ја удвојува исплатата на секоја награда што не е џекпот, вклучително и погодување на сите пет цифри во извлекувањето.

Како се добива Евроџекпот?

Секој тикет за извлекувањето ќе има пет главни броеви (1-50) и два евра (1-12). Со оглед на тоа што евро-броевите се избираат од друга машина за топки, веројатно е истиот број да се појави и во примарните и во извлекувањето на еврото.

За да го освоите џекпотот, треба да ги усогласите и главните пет цифри и двете цифри од еврото. Со совпаѓање на само три броја ќе добиете награда, која започнува од околу 6 евра за совпаѓање на два главни броја и еден евро број.

Како да освоите EuroMillions

Да победи на EuroMillions џекпот, играчите мора да изберат седум броеви (5 обични броеви и 2 „среќни ѕвезди“). Двете среќни ѕвезди не можат да се комбинираат со нормалните броеви, но петте редовни цифри можат да бидат по кој било редослед. Редовните броеви одат од 1 до 50, додека среќните ѕвезди од 1 до 12.

Можете да освоите награда со совпаѓање на три броја, со најниска можна исплата од 4 € за совпаѓање на 1 обичен број и 2 среќни ѕвезди.

Која игра на лотарија има најдобри шанси за добивка?

Верувале или не, најлесно се добива полското мини лото. Шансите за освојување на наградата за џекпот се одлични 850.668 спрема еден, но овие се далеку од најдобрите шанси. Следно е Шведско лото, во која ќе имате една од 6.724.520 шанси за победа.

Големата награда на полското мини лото има максимална вкупна капа од 72.000 фунти, така што нема да ви го купи имотот на село што би сакале, туку само може да помогне да ја исплатите хипотеката.

Која лотарија има најголеми шанси?

Најдобрата шанса за освојување на мала премија има француската лотарија, со една од шест шанси. Следно е коефициентот на лотото во ОК од околу еден на девет, додека Ел Гордо од Шпанија Де Ла Примитива има коефициент еден спрема 10. Австриското лото, пак, има коефициент еден на 12.

Општо земено, лотариските броеви со најголеми шанси за добивка се оние што се раздвојуваат.

Популарните броеви, како пет, седум и 10 се избираат почесто. Ова значи дека постои поголема веројатност да ја поделите вашата награда со друго лице ако имате доволно среќа да победите.

Која игра на лотарија добива најмногу?

Најмногу добиваат лотарии со високи коефициенти во просек.

Шпанската божиќна лотарија, позната и како Ел Гордо („Дебелиот“, поради неговата огромна исплата) ги нуди најдобрите шанси во светот со неверојатни 1 на 100.000.

Како што се вели, оваа лотарија работи повеќе како лотарија. Цената на целосниот билет (билет) е превисоки 200 евра (околу 176 фунти). Има петцифрена шифра доделена на секоја билет која оди од 00000 до 99999.

Секоја ливче се печати 180 пати, создавајќи 100.000 различни броеви на билети. Овие ливчиња се поделени на помали единици наречени décimos („десети“ или „десет проценти“), од кои секоја е во вредност од десет проценти од наградата што вообичаено би вредела соодветната палка.

Ел Гордо има подеднакво неверојатен награден фонд од 2,5 милијарди евра (околу 2,2 милијарди фунти), што го прави најголемиот во светот. Извлекувањето на Ел Гордо е годишен настан кој се одржува секоја година на 22 декември.

Џекпотот од 720 милиони евра од 2011 година беше подеднакво поделен на 180 добитни тикети (или 400.000 евра за секое децимо) со победничкиот број 58268, за вкупна исплата од 4 милиони евра (5,2 милиони УСД). Вкупниот награден фонд во 2016 година изнесуваше 2,414 милијарди долари или 2,310 милијарди евра. Големата сума за натпреварот во 2020 година беше 2,38 милијарди евра (2,897 милијарди долари).

Како да ги зголемите шансите за победа на лотаријата?

Еве три начини на кои играчите на лотарија би можеле да ги зголемат своите шанси за победа.

Купување повеќе билети

Купувањето поголем број лотарија може да се покаже како плодна стратегија за освојување парични награди. Идеалната стратегија е да купите билети кои вклучуваат комбинации од различни различни серии.

Сепак, недостаток е тоа што ќе трошите повеќе од вообичаено купување билети за лотарија; и покрај тоа, зголемувањето на бројот на комбинации на броеви што ги играте ќе ги зголеми шансите да добиете на лотаријата. Оваа стратегија би можела да ви биде корисна доколку сакате да ги зголемите вашите шанси за победа со трошење повеќе пари на лотарија.

Запомнете дека сите броеви имаат еднаква веројатност

Секој можен број на лотарија е исто толку веројатно да биде извлечен како и секој друг. Ова значи дека секој што ќе купи билет има еднаков можност за победа. Процесот на селекција е целосно произволен и не се заснова на никаков вид алгоритам или компјутерска програма.

Учесниците на лотарија често избираат броеви по суеверија, како што се среќни броеви и датуми на раѓање. Изборот на броеви од календарот не ги подобрува шансите за победа бидејќи сите користат такви броеви. Наместо тоа, одберете случаен, единствен број. Шансите за победа се подобри кога користите случајни броеви.

Формирајте или придружете се на синдикат

Приклучување на синдикат за лотарија може да ги зголеми вашите шанси за победа. Ако има повеќе луѓе во синдикатот, парите од лотаријата ќе бидат поделени меѓу нив. Поголемото членство значи помалку пари за секој поединец. Ако сакате вашиот џекпот да оди на помалку луѓе, треба да се придружите на синдикат со помалку луѓе. Приклучувањето на базен на лотарија значително ги зголемува вашите шанси за добивка.

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)