Кено Џекпот: играјте онлајн и освојувајте огромни награди

Keno е меѓу најстарите игри пронајдени во модерните казина. Тоа е лотариски вид на коцкање кој е популарен во многу делови од светот. И покрај тоа што не е меѓу најплатените лотарии, играта сè уште го држи своето против оние како MegaMillions и Powerball. Играта постои околу 2000 години, често менувајќи се во името и формата. Во играта, обично има броеви 1-80. Играчите кои купуваат билети за Keno ги заокружуваат бројките што очекуваат да се појават на ждрепката.

Тие потоа го плаќаат својот удел во зависност од бројот на направените избори. Следува извлекување, при што победничките броеви добиваат исплати. Постојат неколку форми на Кено, за сите дискутирани подоцна во овој напис. Појавата на онлајн игри и лотарии предизвика некои промени во начинот на играње кено.

Кено Џекпот: играјте онлајн и освојувајте огромни награди
Samuel O'Reilly
ExpertSamuel O'ReillyExpert
Fact CheckerSamuel OseiFact Checker

Каде да купите билети за Keno

Keno се нуди и во физички и во онлајн лотарии и казина. Некои државни лотарии исто така нудат играта. Во САД, на пример, играчите можат да уживаат во Кено во 16 држави (од 2017 година). Тие вклучуваат Охајо, Мериленд, Мичиген, Џорџија, Канзас и Вашингтон меѓу другите.

Играчите можат да влезат во просториите на овие провајдери и да купат физички билети за Keno. Сепак, оваа статија се фокусира повеќе на тоа како да се игра Keno. Повеќето од овие физички лотарии и државни лотарии имаат онлајн верзии каде што играчите можат да купат билети од нивните веб-локации. Онлајн лотарија има исто толку моќ како и физичката. Во Австралија, постои веб-страница која е посветена само на Keno.

Убавината на онлајн лотаријата е што некој може да купи онлајн лотарија дури и кога е далеку од регионот на лотаријата. Сепак, треба да се внимава со државните лотарии. Некои од нив имаат строги регулативи за добивки од аутсајдери. На пр. казнени даноци на добивки.

Историја на Кено

Кено е подарок на Кинезите за светот на игрите; еден од многуте. Легендата вели дека се играла пред околу 2000 години. Нејзините приходи, наводно, помогнале во изградбата на Кинескиот ѕид. Играта беше толку популарна што бели гулаби се користеа за испраќање на резултатите од Keno во селата, што резултираше со упатување на играта како pai-ko p'iao (билет за бел гулаб). Играта беше исто така наречена baige piao.

Кинеските имигранти ја однесоа играта со себе во Соединетите Држави каде што брзо се фати. Неговото име еволуирало брзо по воведувањето на почетокот на 19 век. До 1886 година, тоа беше многу честа појава во Тексас. Во тоа време, на 80-те ликови им беа дадени имиња на коњи за да се избегне кршење на државните закони за коцкање. Ликовите се вратија на бројки откако овие закони беа укинати.

Дали е Кено легално?

Кено е легално во повеќето делови од светот. Дури и на некои места каде што коцкањето е намуртено, Keno се смета за забавна игра. Фактот што може да се понуди од државни лотарии му дава предност каде што некои други игри на лотарија можеби нема да опстанат. Меѓутоа, играта имаше судири со законот. Во 1996 година, на пример, судот во Калифорнија го забрани кеното и рече дека тоа не е вистинска лотарија.

Растот на онлајн игрите, исто така, предизвика сиви области кои Keno може легално да ги искористи. На многу места, коцкањето преку Интернет е главно нерегулирано. Играчите само треба да знаат како да купат лотарија преку Интернет и можат да уделат во офшор онлајн лотарија дури и ако нема лотарија на Keno во нивната област.

Генерално, сепак, светот беше љубезен кон играта на Кено.

Како да се игра кено

Едноставноста на Keno е веројатно една од причините за неговата популарност. Има стил на игра сличен на бинго и прилично слични правила. Сепак, одредени лотарии може да имаат свои варијации на некои правила на Keno, на пр. поставување на работ на куќата.

За да се обложи, играчите на Keno собираат до 20 броеви од 80 достапни опции. Индивидуалните лотарии го одредуваат максималниот број на избори што секој играч може да ги направи. Секој играч потоа го плаќа износот на влогот за секој од броевите.

За време на извлекувањето, по случаен избор се избираат 20 броеви од 80 опции. Ова може да се направи физички (како во живо онлајн лотарија) или со помош на генератор на случаен број (RNG). Играчите потоа добиваат исплати за броеви кои се совпаѓаат со оние кои се избрани во ждрепката.

Секоја лотарија поставува своја табела за плаќање која одредува колку играчите добиваат за добитните броеви. Табелата за плаќање ја одредува основната стапка на исплата. Исплатата потоа се пресметува со множење на соодветните броеви (погоди) и облогот на играчот со основната стапка на куќата. Поради оваа причина, некои лотарии може да плаќаат различни износи за ист број на хитови. Некои всушност плаќаат повеќе за помалку хитови.

Лотарии, исто така, нудат џекпот врз основа на одреден број на хитови, на пр. џекпот од 7 хитови.

Кои се шансите за победа во Кено?

Постојат три верзии на Keno - картички за гребење, видео кено и цртежи во живо. Секој од овие има различни шанси. Покрај тоа, истите верзии на Keno може да имаат различни шанси во различни лотарии. Ова е резултат на различни RNG алгоритми и различни табели за плаќање од различни провајдери на Keno.

Општо земено, сепак, Keno се смета за игра со лоши шанси дури и кога некој добива лотарија онлајн поради високиот раб во сите верзии.

Пик-7 и Пик-8 се најомилените игри меѓу играчите на Кено. Тие имаат тенденција да освојат повеќе награди, но имаат помала веројатност да постигнат џекпот. Изборите во средниот опсег секогаш имаат најповолни шанси за играчите. Овие се обично пик-4, 5 и 6. Поради разликите во алгоритмите, препорачливо е да се проверуваат табелите за плаќање и шансите на секоја онлајн лотарија што играчот ја коцка.

Многу играчи на видео кено претпочитаат да играат игри на Pick 7 или Pick 8. Тие не добиваат џекпот, но добиваат помали награди. Исто така, шансите не зависат од тоа дали некој ќе избере да игра Keno онлајн или офлајн.

Опции за исплата ако освоите Keno

Како што беше споменато претходно, опции за плаќање се разликуваат од провајдер до провајдер. Ова произлегува од разликите во правилата за табелите за плаќање во секоја лотарија. Во некои, повеќе хитови привлекуваат помали исплати отколку помалку исплати. Облогот што играчот го ставил исто така е важен.

Слободата што ја имаат лотариите во правењето правила за лото го отежнува да се даде дефинитивна формула за исплата. Сепак, важно е секој удар да привлече победа, иако тоа може да резултира со тоа играчите да добијат помалку од она што го обложуваат. Тајната е да ја разберете масата на казиното пред да играте. За среќа, табелите за плаќање се јасни и лесни за разбирање.

Совети и трикови за играње кено

Слично на тоа како е со коефициентите, не е лесно да се најдат непобедливи трикови за тоа како да се игра Keno, и онлајн и офлајн. Еден трик, сепак, е да се игра постојано во едно веб-страница за онлајн лотарија. Ова помага да се разбере нивната табела за плаќање и како да се игра соодветно.

Исходите на Кено се независни, така што не доаѓа предвид да се најде низа. Секој што зборува за солидна стратегија за кено, само дува топол воздух. Играњето многу игри би било најдоброто патување, но тоа никогаш не е добра стратегија за чантата за коцкање.

Играњето неколку карти во секоја игра шири ризик и ги зголемува шансите за удирање. На овој начин, дури и ако лотаријата плаќа за помалку хитови, можно е да се играат многу броеви без да се добијат премногу хитови. Редовното играње исто така може да му помогне на играчот подобро да ги сфати табелите за плаќање, што значи дека може подобро да донесува стратешки одлуки.

About the author
Samuel O'Reilly
Samuel O'ReillyAreas of Expertise:
Игри
About

Семјуел О'Рајли, роден во Австралија, е мозокот зад некои од најпроникливите водичи за онлајн казино. Со една деценија во индустријата за игри, стручноста на Семјуел е неповторлива, што ги прави неговите критики омилени и кај почетниците и кај професионалците. Име на аватар: КазиноКенгур

Send email
More posts by Samuel O'Reilly
Водич за кено за почетници

Водич за кено за почетници

Кено е игра во стил на лотарија која играчите често ја занемаруваат. Достапно е во многу онлајн казина и работи како бинго. Играчите мора да изберат еден до десет броеви од табела која содржи броеви кои се движат од еден до осумдесет. Добивките се одредуваат според бројот на избрани броеви што одговараат на извлечените. Нашиот тим од експерти за казино игри може да ве научи како да играте кено. Со вежбање, можете да ги подобрите вашите вештини за кено и да уживате во придобивките од победата.

Најнови вести

Како да играте онлајн кено со самодоверба
2023-12-11

Како да играте онлајн кено со самодоверба

Keno е традиционална кинеска игра која е имплементирана на Запад и сега е дел од бројни казина ширум светот, вклучително и онлајн казина. Кено е игра слична на лотарија или бинго, при што шансата игра многу важна улога. Играчот мора да избере помеѓу 1 и 20 броеви на картичката од вкупно 80 броеви. Колку повеќе натпревари, толку повеќе пари можете да заработите. Овде, ние објаснуваме подетално како да играте кено онлајн.