Водич за кено за почетници

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
Fact CheckerSamuel OseiFact Checker

Кено е игра во стил на лотарија која играчите често ја занемаруваат. Достапно е во многу онлајн казина и работи како бинго. Играчите мора да изберат еден до десет броеви од табела која содржи броеви кои се движат од еден до осумдесет. Добивките се одредуваат според бројот на избрани броеви што одговараат на извлечените. Нашиот тим од експерти за казино игри може да ве научи како да играте кено. Со вежбање, можете да ги подобрите вашите вештини за кено и да уживате во придобивките од победата.

Водич за кено за почетници

Брза историја на кено

Keno е игра за обложување која стигнала до различни делови на светот, вклучувајќи ги Азија, Јужна Африка, Австралија и Америка. Неговото потекло може да се проследи назад во Кина, каде што првично беше наречен „baige piao“ или „pai-ko p'iao“, што значи „бел гулаб билет“. Играта еволуираше од натпревар за обложување во кој беа вклучени гулаби кои се враќаат дома. Кога луѓето играа кинеско кено, избираа неколку детални ликови од „Книгата со илјада ликови“ (или „Кианзивен“), мистична книга стара над 2.000 години.

Според некои извори, генералот Чеунг Леунг го создал Кено за време на битките на династијата Хан за да собере средства за изградба на Кинескиот ѕид и да ги поддржи кинеските војници во нивната борба против северните освојувачи. Во тоа време, лотариите беа нелегални, па учесниците ги заменуваа титулите на тркачки коњи со броеви.

Кено се здоби со популарност во САД, особено во Рено, Невада, каде што пристигна во 1933 година од Кина. Сегашното име „кено“ е изведено од француските и латинските зборови „quine“ и „quini“, соодветно, кои се однесуваат на петте среќни цифри на секој учесник. Комбинацијата на овие цифри резултираше со американско име за играта.

Во 1951 година, прописите на Невада беа променети за да се дозволи кено како овластена игра во стил на лотарија. Денес, кено е игра на погодување победнички броеви и останува популарна форма на забава.

Основи на играње кено

Keno е популарна игра за коцкање во стил на лотарија која често се среќава во модерните казина, а исто така се нуди како игра во некои државни лотарии. Еве основен водич за тоа како да се игра:

⭐️ Изберете ги вашите броеви: Во Keno, избирате броеви од базен кои обично се движат од 1 до 80. Бројот на избори што можете да ги направите варира, но обично, можете да изберете од 1 до 10 или 20 броеви.

⭐️ Ставете го вашиот облог: Откако ќе ги изберете вашите броеви, го ставате вашиот облог. Износот на кој можете да се обложувате често има минимална и максимална граница поставена од казиното или лотаријата.

⭐️ Извлекувањето: Играта потоа по случаен избор извлекува одреден број добитни броеви. Овој број исто така варира, но често е 20.

⭐️ Проверете за победи: Победувате ако одреден број од вашите избрани броеви се совпаѓаат со победничките броеви. Колку повеќе броеви се совпаѓаат, толку е поголема наградата. Плаќањата варираат врз основа на тоа колку броеви сте избрале, колку од тие броеви биле погодени и правилата за обложување на конкретната игра на Keno што ја играте.

⭐️ Фреквенција на игри: Во казината, игрите со кено често се играат на секои неколку минути, додека државните лотарии може да имаат дневни или неделни извлекувања.

⭐️ Шансите и стратегиите: Шансите да ги постигнете сите ваши броеви во Keno се доста високи, така што генерално се гледа како на игра на среќа. Не постои вистинска стратегија што може значително да ги зголеми вашите шанси за победа, бидејќи бројките се извлекуваат по случаен избор.

Запомнете, како и сите форми на коцкање, Keno треба да се игра одговорно и важно е да се биде свесен за шансите и фактот дека тоа е игра која се заснова повеќе на среќа отколку на вештина.

Како да играте кено - водич чекор-по-чекор

Еден од најпопуларните начини за уживање во оваа лотарија е да играте Keno онлајн. Еве практичен водич за тоа како да се игра кено.

  1. Најдете и придружете се на сигурно онлајн казино. Проверете ги сајтовите како LottoRanker и CasinoRank за информации и пријавете се за кратко време. Можете да играте кено онлајн со започнување на игра во која уживате.
  2. Земете го вашиот број на виртуелната кено-картичка. Од вас зависи дали сакате да кликнете на нив или да користите автоматско бирање. Во зависност од играта, ќе можете да изберете од две до дваесет можни опции од избор од една до 80. Да речеме дека сакате да играте кено и да изберете десет случајни броеви како ваши места.
  3. Поставете ги вашите облози. Можете да го прилагодите вашиот облог користејќи ги копчињата што обично се наоѓаат на дното на страницата. Во повеќето игри, ова чини помеѓу 50 и 5 долари. Ако само што почнувате, еден долар е одлична почетна точка. Некои игри може да вклучуваат опција за мултипликатор.
  4. Играј Игра. Започнете ја играта со кликнување на опцијата „Играј“ или „Нацртај“. Генератор на случаен број (RNG) избира 20 броеви и ги истакнува на онлајн кено-картичката. Постојат кено игри каде што можете да започнете неколку целосни рунди.
  5. Потврдете ги резултатите. Ако одговарате на одредена сума, добивате награда. Во некои игри, може да победите помеѓу 1x и 10.000x на вашиот влог за три совпаднати броеви. Секоја варијација на Keno има свој сет на шанси и награди.

Шансите во Кено

  • Избор на точни броеви: Веројатноста да ги погодите сите ваши броеви во Keno е исклучително мала. На пример, ако изберете 6 броеви, шансите сите 6 да бидат извлечени се околу 1 спрема 7.752. Колку повеќе броеви избирате, толку се поголеми шансите, достигнувајќи астрономски нивоа многу брзо.
  • Фреквенција на хитови: Шансите да постигнете одреден број од вашите избори исто така многу варираат. На пример, погодувањето на само 1 број од 6 избрани може да има разумни шанси, додека погодувањето на 5 од 6 ќе биде многу помалку веројатно.
  • Севкупни коефициенти: Секое казино или лотарија има своја табела за плаќање, која ги диктира шансите и исплатите за различни сценарија. Важно е да се запознаете со овие пред да играте.

Еве табела која ги разложува вашите шанси за победа врз основа на вкупниот број на погодоци:

# од точни совпаѓањаПресметани коефициенти
01 во 843.380
11 во 86.446
21 во 20.115
31 во 8.009
41 во 4.877
51 во 4.287
61 во 5.258
71 во 8.826
81 во 20.055
91 во 61.420
101 во 253.801
111 во 1.423.822
121 во 10.968.701
131 во 118.084.920
141 во 1.821.881.628
151 во 41.751.453.986
161 во 1.496.372.110.872
171 во 90.624.035.964.712
181 во 10.512.388.171.906.553
191 во 2.946.096.785.176.811.500
201 во 3.535.316.142.212.173.800.000

Стратегии и совети за кено

Ако сакате да научите како почесто да добивате игри со кено, пронајдете стратегија за кено игра која може да биде корисна. Еве ги најдобрите онлајн совети и методи за кено за зголемување на вашите шанси за победа.

1. Изберете ги игрите со највисоки исплати

Секогаш барајте ги кено игрите со најголеми награди. Сосема е природно да сакате да ги максимизирате вашите шанси за победа со влоговите што сте подготвени да ги поставите.

Можеби верувате дека цените на кено се исти, но тоа ретко е факт. Оценете ги наградите на играта пред да започнете.

Ако барате повисоки награди, треба да пробате онлајн казино наместо казино. Значи, ако ова е вашата примарна цел кога играте кено, најдобро е да играте кено онлајн.

2. Не избирајте повеќе од осум броеви

Изборот помеѓу четири и осум броеви е нашироко препознаен како оптимална стратегија за кено игра од страна на гуруата за коцкање. Најдобрите можни шанси се наоѓаат во овој опсег, како што е прикажано во табелата погоре.

Терминот „кено“ значи „пет победнички броеви“ во неговото француско потекло, што може да даде одреден увид зошто изборот на броеви помеѓу тој опсег е најдобрата стратегија: слатката точка помеѓу коефициентите се движи од четири до осум. Изберете премногу или премалку броеви и вашите шанси за победа драстично се намалуваат.

3. Не се трудете да стекнете предност

Не можете да направите ништо за да ја намалите предноста на куќата во игра со кено, која е славно висока. Бидејќи не постои вистински водич за тоа како да играте кено игра што ќе ви даде предност или ќе распоредите тајна стратегија за да стекнете предност, треба да бидете претпазливи од некој што тврди поинаку.

Значи, земете го ова не како стратегија за кено игра за тоа што да направите за да ги подобрите вашите шанси, туку како совет за тоа што не треба да правите.

Не обидувајте се да научите некои посебни методи или експлоатирања, бидејќи тоа ќе ви го одвлече вниманието од наоѓање корисна стратегија за кено игра, како што се оние што беа дискутирани погоре.

4. Вежбајте ја вашата стратегија за кено игра онлајн бесплатно

Иако можеби нема одреден начин да ги подобрите вашите вештини за кено, играњето на играта онлајн бесплатно ќе ви овозможи да ја пронајдете вистинската стратегија за кено игра за вас.

Овој совет е особено корисен за аматерите, бидејќи треба да се погрижите да ја сфатите целата механика на играта пред да се коцкате за вистински пари. Може да играте кено онлајн во бесплатни демо режими во многу онлајн казина.

И покрај тоа што кено не е многу тешка игра, сепак е добра идеја да вежбате бесплатна пред да се обложите за пари.

Завршни мисли

Сега имате добро разбирање за тоа како да играте кено, благодарение на нашиот сеопфатен водич. Дали сте подготвени да го спроведете новооткриеното знаење во пракса и да си играте со вашите идеални кено броеви? Вашите среќни броеви може да имаат некаква поврзаност со значајни настани во вашиот живот или може да се засноваат на броевите што најчесто се извлекувале во играта кено. Заклучокот е дека сега сте добро подготвени да играте кено онлајн во врвно казино.

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)

Што е Кено?

Keno е коцкарска игра во стил на лотарија која се наоѓа во многу казина и се нуди во некои државни лотарии. Играчите избираат броеви од множеството, обично од 1 до 80, и победуваат врз основа на тоа колку од нивните избрани броеви се совпаѓаат со случајно извлечените броеви.

Како се игра кено?

За да играте Keno, изберете број на цифри (обично помеѓу 1 и 20) од збир од 1 до 80. Ставете го вашиот облог, а потоа почекајте играта да извлече збир на добитни броеви. Вашите добивки зависат од тоа колку од вашите броеви се совпаѓаат со извлечените броеви.

Кои се шансите за победа во Кено?

Шансите за победа во Кено варираат многу. На пример, погодувањето на сите 6 од 6 избрани броеви има околу 1 во 7.752 шанси. Колку повеќе броеви изберете, толку е поголема потенцијалната победа, но помали се шансите да ги постигнете сите ваши броеви.

Дали има стратегии за подобрување на шансите за победа во Кено?

Кено е игра на среќа и ниедна стратегија не може да гарантира победа. Некои играчи избираат броеви за кои веруваат дека треба да се извлечат или користат лични значајни бројки, но овие методи статистички не ги зголемуваат шансите за победа.

Дали е подобро да играте помалку или повеќе броеви во Keno?

Играњето помеѓу 4 и 8 броеви често се смета за оптимално во Keno. Овој опсег нуди најдобра рамнотежа помеѓу шансите за постигнување на вашите броеви и потенцијалната исплата.

Можете ли да играте Keno онлајн?

Да, Keno може да се игра онлајн. Многу онлајн казина нудат игри со Keno, каде што можете да избирате броеви и да ставате облози дигитално, при што играта користи Генератор на случаен број за извлекување.

Како ги избирате броевите на Кено?

Можете рачно да ги изберете вашите Keno броеви или да користите функција за автоматско бирање достапна во повеќето онлајн игри на Keno. Некои играчи избираат броеви врз основа на личното значење, додека други избираат по случаен избор.

Кој е раб на куќата во Кено?

Работ на куќата во Кено е типично висок, често помеѓу 20-30%. Ова значи дека играта го фаворизира казиното повеќе од некои други видови игри на коцкање.

Можете ли да играте Keno бесплатно онлајн?

Да, многу онлајн казина нудат бесплатни демо верзии на Keno. Ова е одличен начин за почетниците да ја разберат механиката на играта без да ризикуваат вистински пари.

Што треба да знаат почетниците пред да играат кено?

Почетниците треба да знаат дека Keno е првенствено игра на среќа со големи шанси за добивање големи исплати. Важно е да играте одговорно, во рамките на вашите можности и за забава, а не како начин да заработите пари. Разбирањето на правилата на играта и структурата на исплатата е исто така клучно пред да започнете.