Кено

January 17, 2023

Кено - Што е тоа и како го играте?

Clara Williams
WriterClara WilliamsWriter
ResearcherAishwarya NairResearcher

Што мислите, која е играта на лотарија која добива најмалку внимание што го заслужува? Има многу играчи кои би рекле кено.

Кено - Што е тоа и како го играте?

Играта наречена Кено се игра во многу онлајн казина, и слично како Бинго, бара од играчите да одберат една до десет цифри од табела која содржи броеви кои се движат од еден до осумдесет. Добивките се одредуваат според тоа колку од вашите избрани броеви се совпаѓаат со извлечените.

Научете како да играте кено од нашиот тим експерти за игри на казино. Усовршете ги вашите способности за кено и може да почнете да ги жнеете наградите.

Брза историја на кено

Неговиот вистински производител е нејасен, иако е стар најмалку 2.000 години. Мистичното запознавање со „Книгата со илјада ликови“ (или „Кианзивен“) беше суштинско. Кено се здоби со инстант слава во Рено, Невада, и остана таму од неговото пристигнување од Кина во 1933 година. Што е тоа што навлезе во континентите Азија, Јужна Африка, Австралија и Америка?

Keno е сегашното заедничко име за оваа игра. 

Француските и латинските зборови „quine“ и „quini“, соодветно, ги означуваа петте среќни цифри на секој учесник, а нивната комбинација резултираше со американското име за оваа обложувачка игра. Но, оригиналниот кинески термин за кено беше „baige piao“, или во некои региони, „pai-ko p'iao“, што значи „бел гулаб билет“

Baige Piao еволуирал од уште едно натпреварување за обложување кое вклучувало гулаби кои се враќаат. Во минатото, кога луѓето играа кинеско кено, избираа неколку идеограми (детални знаци) од почетните 80 знаци на „Qianziwen“ („Книга со илјада карактери“).

Други извори тврдат дека околу 200 година п.н.е., генералот Чеунг Леунг го осмислил Кено за да заработи средства за изградба на Кинескиот ѕид и да ги финансира кинеските војници за да ги заштитат од северните освојувачи за време на битките на династијата Хан.

Бидејќи во тоа време лотариите беа забранети, учесниците првично ги заменија насловите на тркачки коњи со броеви. Дури во 1951 година, прописите на Невада беа променети за да се дозволи кено како овластена игра во стил на лотарија, а кеното оттогаш еволуираше во игра на погодување на добитни броеви.

Основи на играње кено

Ако сте љубопитни како да играте кено, добро е да запомните дека неговите правила се доста слични со оние на другите лотарии. Тоа е игра во која избирате броеви и се надевате дека некои од нив одговараат на броевите што се извлечени по случаен избор.

Кено-картичката

Броевите во Keno се движат од 1 до 80. Играчите ги избираат нивните претпочитани броеви; вкупниот број на избрани броеви многу варира. Опсегот е обично 1-15, но тоа може да варира во зависност од играта.

Кога играте Keno онлајн, бункерот - тип на виртуелна машина - избира 20 броеви по случаен избор. Во вистинско казино, машината избира топки со бројки на нив. Како што се извлекуваат топчињата, машината ги одредува добивките на играчот врз основа на вкупниот износ на обложување и бројот на соодветни броеви.

Што е Keno Spot?

Точките се однесуваат на случајните броеви избрани од играчите. Во минатото, играчите користеа мастило или боички за да ги направат овие ознаки (како бинго шаблон). Играчите избираат кено точки со користење на глувчето во кено видеата и или допирање на нивните екрани кога играње кено онлајн.

Може да доведе до заблуда затоа што традиционалната, лесна за играње форма на играта е позната и како Spot Keno. Нема да најдете вајлд-карти, множители или специјални комбинации во оваа игра.

Како да играте кено - водич чекор-по-чекор

Еден од најпопуларните начини за уживање во оваа лотарија е да играте Keno онлајн. Еве практичен водич за тоа како да се игра кено.

  1. Најдете и придружете се на сигурно онлајн казино. Проверете ги сајтовите како LottoRanker и CasinoRank за информации и пријавете се за кратко време. Можете да играте кено онлајн со започнување на игра во која уживате.
  2. Земете го вашиот број на виртуелната кено-картичка. Од вас зависи дали сакате да кликнете на нив или да користите автоматско бирање. Во зависност од играта, ќе можете да изберете од две до дваесет можни опции од избор од една до 80. Да речеме дека сакате да играте кено и да изберете десет случајни броеви како ваши места.
  3. Поставете ги вашите облози. Можете да го прилагодите вашиот облог користејќи ги копчињата што обично се наоѓаат на дното на страницата. Во повеќето игри, ова чини помеѓу 50 и 5 долари. Ако само што почнувате, еден долар е одлична почетна точка. Некои игри може да вклучуваат опција за мултипликатор.
  4. Играј Игра. Започнете ја играта со кликнување на опцијата „Играј“ или „Нацртај“. Генератор на случаен број (RNG) избира 20 броеви и ги истакнува на онлајн кено-картичката. Постојат кено игри каде што можете да започнете неколку целосни рунди.
  5. Потврдете ги резултатите. Ако одговарате на одредена сума, добивате награда. Во некои игри, може да победите помеѓу 1x и 10.000x на вашиот влог за три совпаднати броеви. Секоја варијација на Keno има свој сет на шанси и награди.

Стратегии и совети за кено

Ако сакате да научите како почесто да добивате игри со кено, пронајдете стратегија за кено игра која може да биде корисна. Еве ги најдобрите онлајн совети и методи за кено за зголемување на вашите шанси за победа.

Изберете ги игрите со највисоки исплати

Секогаш барајте ги кено игрите со најголеми награди. Сосема е природно да сакате да ги максимизирате вашите шанси за победа со влоговите што сте подготвени да ги поставите.

Можеби верувате дека цените на кено се исти, но тоа ретко е факт. Оценете ги наградите на играта пред да започнете.

Ако барате повисоки награди, треба да пробате онлајн казино наместо казино. Значи, ако ова е вашата примарна цел кога играте кено, најдобро е да играте кено онлајн.

Бидете свесни за вашите шанси за победа

Познавањето на наградите за различен број хитови е корисно, но разбирањето на веројатноста за добивање на тие погодоци е исто толку важно.

Ја нагласуваме важноста на стратегијата за кено игри, бидејќи многу играчи се изненадени кога дознаваат дека шансите не се големи во споредба со другите казино игри.

Еве табела која ги разложува вашите шанси за победа врз основа на вкупниот број на погодоци:  

Не избирајте повеќе од осум броеви

Изборот помеѓу четири и осум броеви е нашироко препознаен како оптимална стратегија за кено игра од страна на гуруата за коцкање. Најдобрите можни шанси се наоѓаат во овој опсег, како што е прикажано во табелата погоре.

Терминот „кено“ значи „пет победнички броеви“ во неговото француско потекло, што може да даде одреден увид зошто изборот на броеви помеѓу тој опсег е најдобрата стратегија: слатката точка помеѓу коефициентите се движи од четири до осум. Изберете премногу или премалку броеви и вашите шанси за победа драстично се намалуваат.

Не се трудете да стекнете предност

Не можете да направите ништо за да ја намалите предноста на куќата во игра со кено, која е славно висока. Бидејќи не постои вистински водич за тоа како да играте кено игра што ќе ви даде предност или ќе распоредите тајна стратегија за да стекнете предност, треба да бидете претпазливи од некој што тврди поинаку.

Значи, земете го ова не како стратегија за кено игра за тоа што да направите за да ги подобрите вашите шанси, туку како совет за тоа што не треба да правите.

Не обидувајте се да научите некои посебни методи или експлоатирања, бидејќи со тоа ќе го одвлечете вниманието од наоѓање корисна стратегија за кено игра, како што се оние дискутирани погоре.

Вежбајте ја вашата стратегија за кено игра онлајн бесплатно

Иако можеби нема одреден начин да ги подобрите вашите вештини за кено, играњето на играта онлајн бесплатно ќе ви овозможи да ја пронајдете вистинската стратегија за кено игра за вас.

Овој совет е особено корисен за аматерите, бидејќи треба да се погрижите да ја сфатите целата механика на играта пред да се коцкате за вистински пари. Може да играте кено онлајн во бесплатни демо режими во многу онлајн казина. 

И покрај тоа што кено не е многу тешка игра, сепак е добра идеја да вежбате бесплатна пред да се обложите за пари.

Завршни мисли

Сега кога знаете како да играте кено благодарение на нашиот детален водич, дали сте подготвени да започнете да играте со вашите идеални кено броеви? Вашите среќни броеви може да имаат некаква врска со клучните настани во вашиот живот или може да се засноваат на броевите што најчесто се извлекувале во играта на кено. Поентата е дека сега сте опремени со знаење неопходно за да играте кено онлајн во врвно казино.

About the author
Aishwarya Nair
Aishwarya Nair

Aishwarya Nair, наречена „Lotto Lorekeeper“ на LottoRanker, ги користи своите прецизни истражувачки вештини и културната длабочина од Керала, Индија, за да фрли светлина на феномените на глобалната лотарија. Опремена со силно чувство за детали и склоност кон податоци, таа навлегува длабоко во светот на лотаријата, откривајќи скриени скапоцени камења и трендовски модели.

Send email
More posts by Aishwarya Nair

Најнови вести

Трошење на лотарија низ целиот свет: трендови и влијанија
2023-11-21

Трошење на лотарија низ целиот свет: трендови и влијанија

Вести