Лотарија

December 6, 2022

Историјата на лотариите

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherAishwarya NairResearcher

Лотариите имаат долга историја. Всушност, модерното време онлајн лотарии, со своите неодоливи карактеристики, сите потекнуваат од древната практика на ждрепкање. Иако искуството со лотаријата значително еволуираше со текот на годините, основите што може да се следат до раната човечка цивилизација остануваат непроменети.

Историјата на лотариите

Разбирањето на потеклото на самиот збор, лотарија, може да помогне да се следи лозата на разни игри на лотарија низ вековите. За почеток, светската лотарија е позајмена од холандскиот збор „лот“, што значи „судбина“, кој експлицитно опишува што подразбираат овие игри на среќа.

Антички игри со лотарија

Иако името може да има холандска врска, има доволно докази дека игрите на лотарија постоеле долго пред Холанѓаните да ја измислат фразата во 15 век. Историските докази потврдуваат дека лотариите постојат повеќе од 2.000 години.

Првата игра на лотарија може да се следи во Кина, „играта со бели гулаби“ организирана во династијата Западна Хан или династијата Чин. Античката игра може да се спореди со денешното Кено. Во тоа време, Кинезите им прикачувале хартии на гулаби, кои доставувале резултати на далечни локации.

Има и докази кои го покажуваат тоа лотарии беа исто така популарни во антички Рим. Сепак, лото игрите беа ексклузивни за елитата. Овие лотарии се играа за време на специјални вечери, каде што среќните добитници беа прикажани со подароци од домаќинот. 

За време на владеењето на Цезар Август, на граѓаните исто така им било дозволено да учествуваат во лотарии со воен плен понуден како парична награда. Еден дел од приходите од овие лотарии беа наменети за изградба на Римската империја.

Средновековни лотарија игри

Иако лотариите постоеле во античката историја, тие биле основани само околу 15 век во Белгија и Холандија. Во тоа време, веста за оваа „нова игра“ брзо се прошири во соседните европски земји. И наскоро, лотарии повторно се појавија во Италија. Венеција, Рим и Фиренца се меѓу првите италијански градови кои организираа лотарии. 

Соодветната влада овие игри на среќа ги гледаше како можност за собирање пари за финансирање инфраструктурни проекти. Исто така, постојат записи дека некои поединци игри базирани на многу, нудат различни награди, вклучувајќи готовина, стока и имоти.

Во Англија, кралицата Елизабета I е заслужна за организирање на првата национална лотарија во 1566 година. Кралицата била директно вклучена во лотаријата во 1956 година. Извлекувањето беше спроведено во 1959 година, каде што беа поделени 10.000 награди на среќните добитници, а кралицата сама ги избираше победничките топки.

Рани лотарии

Трендот на лотаријата се појави во Франција 17-ти, при што градовите и малите групи организираа лотарии во обид да соберат средства за обнова на објекти. Меѓутоа, кралот Луј XVI, жив за потенцијалните закани од нерегулираното коцкање, одлучи да ги забрани сите лотариски игри во земјата, заменувајќи ги со национално лото.

Португалија беше другата земја која скокна во трендот на лотаријата во 18 век, создавајќи ја Лотерија Класика. Во Шпанија, првата лотарија, Ел Гордо, беше спроведена во 1812 година. Интересно е што овој шпански постои до денес, обично се одржува околу Божиќ.

Модерно лото

Се верува дека историјата на модерното лото започнала во текот на 1880-тите. Ова се случи кога многу земји почнаа да воведуваат државни лотарии. И како такво, лесно е да се следи еволуцијата на лотариските игри по оваа точка.

Што се однесува до регулацијата на индустриите, законите со текот на времето се подобруваат. Исто така, наградите се подобрија со текот на времето. Како такви, лотариите се проширија низ целиот свет, со повеќето земји имаат своја верзија на лото играта.

Во 21 век, лотариите станаа мејнстрим, особено со појавата на онлајн лотариите. Од гигантската американска лотарија Mega Millions, Powerball и шведското лото до извлекувањето на Mega-Sena во Бразил, очигледно е дека лотариите продолжуваат да привлекуваат голем интерес како и секогаш.

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
undefined is not available in your country. Please try:

Најнови вести

Симптомите можат да влијаат на нашиот секојдневен живот, но третманот е достапен!
2024-05-20

Симптомите можат да влијаат на нашиот секојдневен живот, но третманот е достапен!

Вести