Најдобра 10e Lotto Лотарија во 2024

Проширениот пазар на коцкање во Италија создаде генерација ентузијастички љубители на онлајн лотарија кои уживаат во обложување на многу опции, вклучувајќи го и 10e Lotto. Една од продажните точки на оваа игра е нејзината флексибилност, бидејќи коцкарите имаат три лесни начини да ја играат. Освен тоа, неговиот џекпот се движи помеѓу 1 и 5 милиони евра, голема сума што им се допаѓа на многу учесници.

Но, забележливо е дека за многу обложувачи на 10е Лото, не се работи за парични награди кои ќе го променат животот; тие едноставно се жедни за забавата што ја ветува оваа онлајн казино игра. Исто така, повеќето играчи сакаат да бидат дел од огромната 10e Lotto заедница која се состои од милиони фанови на лотарија кои комуницираат онлајн и офлајн за да разговараат за играта. Понекогаш, тие дури ги споделуваат и најдобрите стратегии за да се обложуваат на тоа и да добијат наплата од потфатот.

Најдобра 10e Lotto Лотарија во 2024
Evelyn Thompson
ExpertEvelyn ThompsonExpert
ResearcherAishwarya NairResearcher

Каде да купите билети за 10е лото?

Како што се очекуваше, секој заинтересиран коцкар мора да знае како да купи билет за 10е Лото за да се обложи на него. За среќа, лесно е! Играчите кои бараат билети во хартиена форма може да ги добијат од овластени обложувалници. Спротивно на тоа, оние што ги сакаат во дигитална форма мора да се регистрираат на проверени обложувалници што ја обезбедуваат оваа лотарија.

Испечатениот билет 10e Lotto наликува на онлајн, така што и двете имаат исти карактеристики. Тие бараат од играчите да го наведат следново:

 • Бројките што сакаат да ги играат
 • Тип на ждрепка во која тие учествуваат
 • Износот или вредноста на нивниот облог (се движи од 1,00 евра до 200,00 евра)
 • Опциите за игра што би сакале да ги додадат на нивниот билет за мноштво награди

Историја на 10е Лото

10e Lotto беше лансиран во јуни 2009 година во Италија. Првично, неговите играчи требаше да учествуваат во Лотото и да платат дополнителни трошоци. Сепак, многумина сметаа дека ова барање е многу незгодно бидејќи ги принуди да трошат повеќе.

За среќа, 10e Lotto на крајот стана независна и неговите играчи не мораа да се обложуваат на Лото. Ова ја зголеми нејзината популарност и направи начин да се развива со текот на годините.

Како што се приближуваше крајот на 2009 година, 10е Цртежите на лото требаше да се случуваат на секои пет минути. Повеќе режими на игра беа обновени подоцна за да им дадат повозбудливи искуства за играчите и да ја подобрат флексибилноста на лотаријата.

На пример, опциите 10e Lotto Gold Number и Double Gold беа воведени во 2014 и 2017 година, соодветно. Во 2020 година, беше лансирана опцијата Extra за да им се овозможи на играчите да купат импресивни 2.000.000 евра!

Вреди да се спомене тоа Лотоматика обезбедува 10е Лото и ги поставува правилата што играчите треба да ги следат за да добијат џекпот.

Дали е легално да се игра 10e лото?

Италијанскиот закон им дозволува на коцкарите да учествуваат во различни форми на коцкање, вклучувајќи ја и лотаријата. Затоа, жителите можат да се обложуваат на 10e Lotto кога и да посакаат, но мора да имаат најмалку 18 години. Имено, секој купувач на онлајн лотарија мора да обезбеди валидна лична карта со фотографија за да докаже дека ја достигнал законската возраст за коцкање.

Според италијанскиот закон, оние што го олеснуваат обложувањето на малолетни 10е Лото во форми како што се рекламирање може да се соочат со затвор или високи парични казни. Дополнително, продажбата на лажни билети е исто така нелегална.

Како да се игра 10e лото

10e Lotto е поставено на извлекување на 20 добитни броеви, вклучувајќи златни броеви кои им овозможуваат на обложувачите да ги зголемат своите награди до 21 пати. Оние кои се обложиле на оваа лотарија можат да потврдат дека играњето е лесно. Во основа, од играчите се бара да проверат до 10 броеви на нивните билети (нивните селекции мора да бидат во опсег од еден до 90) и да го изберат нивниот износ на влог, опциите за игра (Екстра, двојно злато, златен број) и нерешени.

10е Лото доаѓа со три типа на извлекувања, кои се како што следува.

Веднаш

Непосредното извлекување им овозможува на обложувачите веднаш да ги споредат броевите на нивниот физички или онлајн билет со 20-те опции поставени од системот на 10e Lotto. Овој метод е ексклузивен за играчите кои се одлучуваат за него.

Екстракција на секои пет минути

Овој тип на извлекување значи дека победничките броеви се извлекуваат на секои пет минути дневно. Билетите се продаваат од 00:00 до 23:59 часот по средноевропско време.

Лото

Ова извлекување се случува во исто време со играта на Лото (помеѓу 20:00 и 20:30 часот по средноевропско време секој вторник, четврток и сабота).

Имено, оние што играат 10е Лото онлајн мора да имаат активна сметка за обложување на веб-страниците на трговците на мало што ги санкционирала Агенцијата за царина и монопол. Алтернативно, тие можат да ја преземат апликацијата Мои лотарии за да се обложуваат на лотаријата.

Кои се шансите да се добие 10e лото?

Шансите играчот да освои 10е Лото се 1 спрема 0 и тие обично зависат од:

 • Броевите што ги избираат
 • Победничките броеви
 • Ако двојните златни и златни броеви се меѓу нивните селекции

Опции за исплата ако играчот освои 10e лото

Како и кај повеќето лотарии, добитниците на 10e Lotto имаат шеесет дена да ја подигнат својата готовина. Но, како ќе го направат тоа зависи од тоа дали ги купиле билетите преку Интернет или од обложувалница и од добиената награда.

На пример, наградите до 561,80 евра се бараат од овластени трговци на мало. Ако обложувач освои 2.300 евра или помалку, треба да оди кај истиот продавач што му го продал билетот за да ги добие парите. Во овој случај, тие мора да го презентираат парчето хартија за да потврдат дека го освоиле лотото 10e.

Играчите кои освојуваат до 10.500 евра не мора нужно да посетат овластен продавач; тие можат да направат договори парите да им бидат испратени преку претпочитаниот начин на плаќање.

Процесот на барање награди од над 10.500 евра е малку поинаков бидејќи официјалниот претставник на лотаријата мора прво да ја потврди добивката. Играчите можат да ја посетат и филијалата на Banca Intesa Sanpaolo за да ги потврдат и да ги побараат своите пари.

Како играчите на онлајн лотарија ги бараат своите награди

Ако онлајн коцкар освои 10е Лото награда до 10.500 евра, неговите пари се депонираат на нивната сметка за обложување. И тие можат да го повлечат како што сакаат, во зависност од правилата на нивната веб-страница за коцкање.

Сепак, чекорите за добивање 10е Лото награди во вредност од над 10.500 евра се разликуваат. Добитниците треба да застанат до најблиската филијала на Banca Intesa Sanpaolo или до главната канцеларија на Lottomatica за да ги подигнат своите пари. За да го направат тоа успешно, тие мора да го носат следново:

 • Нивните даночни кодови
 • Валидни легитимации
 • Единствениот код за лична карта за одредување на добитната лотарија (обично се дава во сегментот „Детали за играње“ на играта)

Совети и трикови за играње 10e лото

Некои љубители на онлајн лотарија цврсто веруваат дека е бесмислено да се подготвувате за обложување на 10e Lotto бидејќи тоа е опција за казино базирана на шанси. Но, тоа е заблуда затоа што постојат различни испробани совети што може да се користат за да се зголеми квалитетот на нивните обложувачки искуства.

Прво, играчите треба да се откажат од огромната желба да го освојат лотото 10e затоа што, вистината е, тие можеби нема да го обезбедат џекпотот. Ласерирањето на наградата при играње на оваа игра не остава простор за уживање во неа, со што обложувањето на неа е губење време.

Покрај тоа, коцкарите кои играат 10е Лото треба да ја завршат својата домашна задача. Ова им овозможува да одговорат на важни прашања како што се:

 • Кога се објавуваат победниците?
 • Мора да бидат во Италија за да ја играат играта?
 • Може ли некој да купи повеќе билети?
 • Дали владата ќе наметне некакви даноци за нивните добивки од 10е Лото?
 • Дали има разлика помеѓу играње на играта онлајн и офлајн?
 • Дали е дозволено на синдикатите да се обложуваат на онлајн лотарија?
 • Кога е најдобро време за купување билети?

Следствено, обложувачите со такво знаење на дофат ги разбираат што треба и не треба да учествуваат во 10e Lotto, кое сега е меѓу најдобрите онлајн лотарии во Италија. Така, тие не треба да се грижат дали ќе направат грешки кои на крајот би можеле да ги „дисквалификуваат“.

About the author
Evelyn Thompson
Evelyn Thompson
About

Евелин Томпсон, или „Lucky Evie“, како што е позната во LottoRanker, го комбинира нејзиниот британски аналитички начин на размислување со страста за бројки за да им ги донесе на читателите најдобрите стратегии за лотарија. Од шармантните улици на Лондон, таа ги пребарува податоците од лотаријата, осигурувајќи дека играчите имаат се што им е потребно за да донесат информирани одлуки.

Send email
More posts by Evelyn Thompson