Најдобра Austria Lotto Лотарија во 2024

Австријците играат голем број национални лотарии и Евромилиони ширум Европа, но убедливо најпопуларната домашна лотарија е лотото Австрија познато како Лото 6/45. Како што сугерира името, бара од играчите да изберат 6 од 45 броеви на двапати неделно извлекување во среда и недела, што чинат само 1,2 евра.

Има минимален џекпот од 1,5 милиони евра што може да се превртува неограничен број пати, а највисокиот џекпот уплатен беше 14,9 милиони евра во 2018 година. Играчите исто така имаат можност да додадат 2 секундарни игри доколку сакаат.

Најдобра Austria Lotto Лотарија во 2024
Isabella Garcia
ExpertIsabella GarciaExpert
ResearcherAishwarya NairResearcher

Каде да купите билети за Австрија Лото?

Како да купите билет за лотаријата во Австрија е едноставно бидејќи билетите за лотото Австрија може да се купат лично, онлајн или преку мобилната апликација. Со над 5.000 лиценцирани агенти за лотарија се шири низ Австрија, играчите во земјата знаат како лесно да купат билет за лотото Австрија со продавач во близина.

Алтернативно, Австријците можат да се регистрираат за да играат на win2day.at to купете билет за лотарија преку Интернет. Лото 6/45 е достапно и како апликација каде што ќе се издаде електронска сметка по купувањето. Играчите од други земји можат да играат Лото 6/45 онлајн преку веб-страница на трета страна.

Историја на австриското лото

Во Австрија има вековна историја на коцкање, а првата лотарија била лотаријата во Џенова во 1751 година. Лотариите првично биле управувани од приватна компанија, но подоцна биле преземени од владата. Лотариите се единствената форма на коцкање во Австрија која отсекогаш била легална, за разлика од другите облици на коцкање кои наизменично се менувале помеѓу легален и нелегален статус.

Иако лотариите отсекогаш биле легални, тие не биле регулирани дури во 1986 година со донесувањето на Австрискиот закон за коцкање (GspG). Целта беше да се надгледува индустријата за да се осигура дека сите лотарии функционираат праведно. Австриската лотарија Тото компанија (подоцна сменета во Австриска лотарија компанија во 1991 година) е основана и добила законски права да работи со лотарии во Австрија.

Лото 6/45 беше една од петте лотарии што беа основани во 1986 година сите од државната компанија. Лото 6/45 првично се играше еднаш неделно, но поради неговата популарност почна да се оперира двапати неделно.

Форматот на играта остана ист од самиот почеток. Интересно е тоа што во 1990 година единствената лиценца што требаше да се издаде беше дадена на Австриската лотарија компанија (Osterreichische Lotterien), со што работењето на австриските лотарии стана државен монопол дури и до денес.

Дали лотото на Австрија е легално?

Лотариите отсекогаш биле легални во Австрија и се регулирани од страна на државните Австриски лотарии врз основа на Австрискиот закон за коцкање од 1986 година. Играчите во Австрија треба да имаат 18 или повеќе години за легално да играат лотарија во Австрија.

Исто така, потребно е да имате жител на Австрија, со австриска банкарска сметка за да играте лото онлајн на единствената лиценцирана онлајн австриска локација за лотарија, win2day.at. Играчите надвор од Австрија можат да играат легално со купување на лотарија преку интернет преку агент од трета страна.

Како да се игра Австрија Лото

Лото 6/45 се извлекува два пати неделно во среда и недела во Виена, главниот град на Австрија. Играчите едноставно избираат 6 броеви од базенот на броеви од 1-45.

Без разлика дали играат со физички или виртуелен билет, на играчите ќе им биде претставена мрежа со броеви 1-45 каде што играчите треба да ги проверат полињата на нивните избрани броеви. На денот на извлекувањето, од барабанот ќе се извлечат 6 топки со една дополнителна топка која ќе делува како бонус. Ако играчите одговараат на сите први 6 броеви, тие се добитници на џекпот.

Постојат две споредни игри кои може да се додадат на тикетот едноставно со штиклирање на полињата Џокер и Лото плус за да се дадат повеќе можности за победа. Лото Плус им дозволува на играчите повторно да ги играат истите 6 броја при друго извлекување, но со бр бонус топката се извлекува.

За дополнителни 0,50 евра и шанса да освојат до 150.000 евра, играчите ќе добијат награда доколку одговараат на најмалку 3 од броевите. За играта Џокер, играчите не треба да избираат ниту еден број бидејќи 6-цифрениот сериски број на лото тикетот делува како броеви на играчот. Играчите треба да ги имаат сите 6 броеви во правилен редослед за да ја добијат играта Џокер.

Кои се шансите да се освои австриското лото?

Без разлика дали играчите играат Лото 6/45 лично или како онлајн лотарија, шансите се многу поволни во споредба со другите национални лотарии. Вкупните шанси да добиете награда во едно од 8-те нивоа на награди на оваа лотарија се 1 спрема 12.

Шансите за освојување на џекпот се 1 спрема 8.145.060 што се многу добри во споредба со Евромилиони со коефициент од 1 на скоро 140 милиони. Очигледно џекпотот е многу поголем за Euromillions и билетите чинат повеќе.

Наградата од второто ниво бара совпаѓање на 5 топки и бонус топката за многу подобри шанси од 1 спрема 1.357.510 за да се добие 5/6 цифрена сума. Шансите се намалуваат како што се намалува нивото на награди. Најниската наградна група само бара бонусната топка да се совпадне со коефициент 1 спрема 16 за да се врати цената на билетот.

Опции за исплата ако победите во играта

Сите награди треба да се побараат во рок од 3 години од победничката ждрепка што го прави најдолгиот временски период во светот за барање награда. Добивките од 1.000 евра или помалку може да се побараат од лиценцираните трговци со лото кои се наоѓаат низ целата земја.

Добивките помеѓу 1.000 и 80.000 евра ќе бараат од победникот да пополни формулар за барање пред да чека 4 недели за да ја прими уплатата. Добивките над 80.000 евра ќе треба да се побараат лично од службата за корисници на австриската лотарија во Виена. Сите добивки се исплаќаат како паушални суми без достапни ануитети.

Лото 6/45 е една од најдобрите онлајн лотарии бидејќи сите добивки се ослободени од данок. Сепак, играчите од други земји треба да проверат дали ќе се плаќа данок во нивната земја доколку освојат награда. Онлајн играчите автоматски ќе добиваат добивки на нивната сметка на онлајн лотарија или директно на нивната банкарска сметка во зависност од износот и ќе бидат информирани преку е-пошта.

Совети и трикови за играње австриско лото

Сите играчи на или офлајн можат да ги зголемат своите шанси за победа со купување на повеќе билети, играње како дел од синдикат и играње на 2 секундарни игри. Купувањето повеќе билети очигледно му дава на играчот подобри шанси за победа едноставно затоа што игра со повеќе комбинации на броеви.

Играње со синдикат им овозможува на членовите на синдикатот да купат многу повеќе билети отколку што би играле како поединец, што резултира со уште подобри шанси за победа. Играњето на 2-те споредни игри дава повеќе шанси за победа, и тоа само за релативно мала сума на дополнителни пари.

Онлајн играчите навистина можат да ги зголемат своите шанси за победа со ставање комбо или системски облог. Ова значи да изберете до 12 броеви наместо обичните 6 броеви. Овие дополнителни броеви ќе резултираат со повеќе игри бидејќи ќе се играат сите можни комбинации од 12-те броеви. Повеќе игри статистички се еднакви на повеќе шанси за победа, така што дополнителните пари би можеле да вредат.

Онлајн играчите може да имаат корист и од преземањето претплата на нивната веб-локација за онлајн лотарија. Ова ќе му помогне на играчот да внесе која било количина на извлекувања за одреден временски период, осигурувајќи се дека играчот не заборави да игра лотарија.

About the author
Isabella Garcia
Isabella Garcia
About

Изабела Гарсија, љубезно позната како „Lucky Lotti“ во LottoRanker, го комбинира нејзиниот јужноамерикански талент со длабока експертиза во глобалните лотарии. Од плажите во Рио облеани со сонце, Изабела ги декодира сложеноста на лотариите, носејќи им на играчите најдобри совети и трикови.

Send email
More posts by Isabella Garcia