Најдобра Ekstra Pensja Лотарија во 2024

Една од најиграните лотариски игри во Полска се вика Ekstra Pensja, која ја води Totalizator Sportowy. Екстра е меѓу најдобрите онлајн лотарии во Полска и има извлекувања дневно во 2100 часот по локално време. Во 2021 година, на 13 март, среќен играч од Голина во Конин играше тикет за брз избор во продавницата на Колејова 42. Тој беше еден од неколкуте луѓе кои ги играа броевите 2, 15, 19, 26 и 35 и уште еден број. 4 и освои 5.000 PLN (1029 долари) секој месец за вкупно 20 години.

На 16 јануари 2021 година, броевите за месечната награда од 5.000 PLN (1029 долари) - 1, 5, 7, 24, 32 и бонусот број 2 - беа правилно избрани од неидентификуван победник. Овој победник е роден во Хрзанов и како и сите други победници, нивниот идентитет е заштитен.

Најдобра Ekstra Pensja Лотарија во 2024
Evelyn Thompson
ExpertEvelyn ThompsonExpert
ResearcherAishwarya NairResearcher

Како да купите билет за лотарија Ekstra Pensja преку Интернет

Цртежите на Ekstra Pensja се отворени само за локални играчи. Сепак, тие можат да изберат да учествуваат со купување во блиската продавница или од страна онлајн лотарија преку веб-страницата или апликацијата Gry Lotto PL. Цената на билетот на Ekstra Pensja е 5 PLN (1 $) по влез и 1 PLN (0,21 $) за да додадете бонус игра за Ekstra Premia.

Играњето со множителот 10x чини 50 PLN (10 долари). Со избирање на опцијата Advance Draws при нивното купување, играчите можат да учествуваат во најмногу 8 последователни извлекувања.

Спротивно на некои други лото игри, Екстра Пенсја исплаќа месечни добивки во следните 20 години. Играчите избираат пет броеви од достапните 35 и еден од достапните 4. Учесниците можат да изберат да го стават својот облог на броевите или да користат случаен избор. Дури и во следните осум реми, поединци можат да играат исти бројки. Играчите прецртуваат 5 од 35-те и сите четири цифри на празното.

Кратка историја на Екстра Пенсја

На 19.10.2014 година, Екстра Пенсја првично се појави за време на студиото за лото, и покрај тоа што продажбата трае веќе три дена. Оваа лотарија е прва од овие „чудни“ игри објавен во Полска Веднаш, добивката е несолвентна, а играчот добива исплата. Оваа плата е на исто ниво со стандардната плата во статус. Се разгледува во барањата за заем, па дури и се пренесува преку семејството.

Начинот на кој се игра играта не се промени многу откако беше првпат развиена. Пред 11.09.2015 година, во среда и недела имаше само ждрепка. На тој ден беа додадени петочните извлекувања.

Опцијата за мултипликатор беше воведена во 2016 година, зголемувајќи ја примарната награда на дури 50.000 PLN (10.297 долари) месечно за 20 години. Една година подоцна, играта беше проширена на дневно цртање наместо само два пати неделно. Бонусната игра на Ekstra Premia беше најновата промена во 2019 година.

Дали Екстра Пенсја е легална?

Екстра Пенсја е легална во Полска. Имено, повеќето опции за онлајн коцкање се забранети или ограничени на државните монополи. Единствените исклучувања се онлајн коцкањето и водење на промотивни лотарии, на кои им е потребна претходна дозвола.

Како да играте лотарија Ekstra Pensja онлајн

Играчите избираат пет броеви помеѓу 1 и 35 и дополнителен број помеѓу 1 и 4. Исто така е изводливо да се адресира секоја од четирите опции. За PLN 1, учесниците можат да изберат да додадат бонус игра на Ekstra Premia. Ждрепката за дополнителната игра, позната како Екстра бонус, се случува веднаш по ждрепката за Екстра Пенсја.

Играчите мора да направат редовен облог од 1 PLN за да учествуваат. Нивниот број потоа ќе биде вклучен во двете извлекувања. Заинтересираните лица треба да купат билети за лотарија Екстра Пенсја преку Интернет, да ги чуваат безбедни и да се вратат за да ги видат најновите резултати од лотаријата Екстра Пенсја. За да се квалификувате за награда, мора да се совпаѓаат најмалку два обични броја.

Времето кога секој број е извлечен за време на изминатите 20 извлекувања се прикажани преку статистика за „Hit-and-miss“. Оваа табела се ажурира секој пат кога се извлекува број. Бројот на извлекувања од последното извлекување на даден број е означен во секој ред. Просечното време помеѓу извлекување на број може да се пресмета за да се утврди дали е задоцнета или доспеана.

Кои се шансите да се добие Екстра Пенсја?

Джакпотот на Ekstra Pensja има шанса за победа од еден спрема 1.298.528. Веројатноста за совпаѓање со броевите 5 и 1, за кои се плаќа околу 5.000 PLN месечно за 20 години, е 1 на 1.298.522. Играчите добиваат 25.000 PLN за совпаѓање на пет броеви, со 1:432.843 шанси да го сторат тоа.

Наградите за совпаѓање 4 + 1 и 4 се 1.000 PLN и 200 PLN, соодветно. Сепак, шансите за совпаѓање на тие бројки се 1 во 8.657 и 1 во 2.886, соодветно. Играчите кои одговараат на 3 + 1 и 3 добиваат 80 PLN и 25 PLN, соодветно. Шансите се 1 во 299 и 1 од 100, соодветно. Со совпаѓање 2 + 1 и 2 може да се заработат учесниците 10 PLN и 5 PLN. Веројатноста е 1 во 32 и 1 од 11.

Опција за множење 10x е достапна за купување и во обичните и во бонусните игри. Сите награди под 2.280 PLN може да се подигнат од дилерите на Лото од соседството. Помалите награди исто така веднаш се кредитираат на сметките на онлајн играчите. Даноците од вкупно 10% ќе бидат одбиени од сите награди што надминуваат 2.280 PLN.

Опции за исплата за победниците на Ekstra Pensja

Секој играч кој обложува x 10 има шанса да заработи 20-годишен приход од 50.000 злоти. Тоа е десет пати повеќе добивка отколку на типичен облог. Сепак, цената на купонот за ваква игра ќе биде пропорционално повисока; тоа е 50 PLN. Се разбира, стапката може да биде и пониска, како x 5, на пример (цената на купонот ќе биде 25 PLN).

Може да се обложуваат до 50.000 злоти секој месец за најмногу 20 години. На бланкото е напишана избраната сума за плата. Од витално значење е да го задржите ваучерот со облозите на Ekstra Pensja. Покрај тоа што е од суштинско значење за проверка на резултатите од извлекувањето на Екстра Пенсја, тој служи како основа за исплата на добивките.

Совети и трикови за играње Ekstra Pensja

Секој полски играч замислува дека еден ден ќе добие лото. Шансите да добиете џекпот на лотарија се мали, но сепак имало и некои добитници на џекпот. Веројатноста за освојување на Екстра Пенсја главно се одредува случајно, но има некои стратегии поединците треба да се обидат.

Откако ќе научат како да купат билет за лотарија Екстра Пенсја, учесниците можат да добијат повеќе билети доколку сакаат да ги подобрат своите шанси за добивка. Недостаток е што некој можеби ќе треба да потроши многу пари за да добие награда. Поради значителниот трошок на поединците при купувањето на нивните билети, вредноста на нивните добивки може да не биде целосно вратена.

Други корисни стратегии

Најтипична стратегија е да купите една линија и да се придржувате до неа религиозно за секое извлекување. Стравот од пропуштање доколку нивниот број се појави на ждрепка за која не купиле билети ги мотивира играчите. Затоа, играчите мора да престанат да размислуваат на тој начин и да се обидат да купат повеќе билети за цртежите на Екстра Пенсја што се случуваат поретко. Може да се победи подобро ако играат за позначајни влогови.

Покрај тоа, бидејќи броевите над често избраната 31 се појавуваат исто толку често, играчите треба да обрнат поголемо внимание на тие цифри. Учесниците нема нужно да ги зголемат шансите за победа на лотаријата, но бидејќи повеќето поединци го ограничуваат својот базен, исплатите на Ekstra Pensja обично ќе бидат значителни.

About the author
Evelyn Thompson
Evelyn Thompson
About

Евелин Томпсон, или „Lucky Evie“, како што е позната во LottoRanker, го комбинира нејзиниот британски аналитички начин на размислување со страста за бројки за да им ги донесе на читателите најдобрите стратегии за лотарија. Од шармантните улици на Лондон, таа ги пребарува податоците од лотаријата, осигурувајќи дека играчите имаат се што им е потребно за да донесат информирани одлуки.

Send email
More posts by Evelyn Thompson