Најдобра El Gordo Лотарија во 2023

Ел Гордо е шпански за „Големиот“ и е името што обично се дава на шпанската божиќна лотарија (иако, да бидеме фер, официјалното шпанско име е Sorteo Extraordinario de Navidad или Lotería de Navidad. Се игра секоја година на 22 декември. и тоа е најголемата шпанска лотарија – оттука и нејзиното име.Треба да се каже дека строго кажано, терминот Ел Гордо се однесува на главната награда во која било шпанска лотарија.

(Изразот може да се користи и доста навредливо за да се опише личност како „Дебелиот“ – но овде нема да размислуваме за тоа. Гледајќи во однос на паричната награда, тоа е најголемата лотарија во светот. Билетите чинат 20 евра , 70% од целата продажба на билети се дистрибуира како парична награда и толку многу билети се продадени што 2,31 милијарди евра се достапни за награди и 720 милиони евра за главната награда („Ел Гордо“).

Најдобра El Gordo Лотарија во 2023
Flag

Врвни казина

mk Country FlagCheckmark

TheLotter

mk Country FlagCheckmark
BonusМесечни белешки!
Show less...Прикажи повеќе
Добијте го бонусот
 • ВИП клуб попуст
 • Повеќејазичен
 • Достапна е светска лотарија
Show less...
Прикажи повеќе
 • ВИП клуб попуст
 • Повеќејазичен
 • Достапна е светска лотарија

TheLotter, број на лиценца: MGA/CRP/402/2017, е во сопственост и управувана од Lotto Direct Limited, регистарски број: C77583. Оваа компанија е лиценцирана и регулирана од страна на Органот за игри на среќа на Малта. Ова значи дека владата на Малта внимава на TheLotter за да се увери дека сите нејзини операции се легални и над одборот. Основана во 2002 година, TheLotter е независна услуга за купување билети, со над 20 меѓународни канцеларии.

Bonus50 бесплатни вртења со депозит
Show less...
Прикажи повеќе

  AgentLotto, компанија број 157283, е меѓународно лиценцирана услуга за коцкање. Платформата им овозможува на играчите да купуваат билети за државни лотарии во различни земји. AgentLotto е бренд на Agento NV, официјално регистриран во Abraham de Veerstraat 9, Курасао. Како сопственик на AgentLotto, Agento NV, работи според лиценца издадена од Владата на Курасао, под-лиценца број GLH-OCCHKTW0705252017. Лиценцата му дозволува на Agento NV да врши каква било активност поврзана со лотарии десет години откако AgentLotto започна онлајн.

  Каде да купите билети за Ел Гордо

  Каде да купите билети за Ел Гордо

  Лесно е да се купете билет за лотарија преку Интернет за Ел Гордо. Веб-страницата е лесно да се најде и е добредојдена. За разлика од многу лотарии, вие не мора да живеете во Шпанија - ако е легално во која било земја во која живеете да купите лото билети, властите во Шпанија со задоволство ќе ви ги земат парите, а подеднакво среќни ќе ви ги испратат вашите добивки ако имате среќа.

  Каде да купите билети за Ел Гордо
  Историја на Ел Гордо

  Историја на Ел Гордо

  El Gordo е специјално извлекување на Lotería Nacional, шпанската национална лотарија управувана од Loterías y Apuestas del Estado која е во сопственост на шпанската влада. Нејзината историја датира одамна; всушност, само една лотарија во светот се одвива непрекинато подолго од Lotería Nacional, која го одржа своето прво извлекување на 4 март 1812 година и првото божиќно извлекување на 18 декември 1812 година. Се нарекува Sorteo de Navidad од 1892 година.

  Историја на Ел Гордо
  Дали Ел Гордо е легален?

  Дали Ел Гордо е легален?

  Тоа е легално во Шпанија, се додека имате 18 или повеќе години. Ако не сте во Шпанија, внимавајте! Има долга историја на луѓе ширум светот кои добиваат писма во кои ги повикуваат да купат билети во Ел Гордо и ги уверуваат дека испраќачот на писмото е официјален агент. Реалноста е дека ниту една легална шпанска лотарија и ниту еден застапник на легална шпанска онлајн лотарија, никогаш нема да испрати такво писмо - или е-пошта, или известување за WhatsApp, или текстуална порака или кој било друг вид на комуникација - на некој надвор од Шпанија.

  Зошто да не? Бидејќи Ел Гордо, како и сите други легални шпански лотарии, е отворен само за шпански жители. Не мора да си граѓанин, но мора да живееш таму. А не на одмор – Шпанија мора да биде ваша постојана резиденција. Сè додека го исполнувате тој услов, да, Ел Гордо е целосно легален.

  Измамите стануваат разумно чести во врска со Ел Гордо. Она што е пријавено со зголемена фреквенција има форма на писмо или, почесто, е-пошта, во кое се советува примачот дека испраќачот - кој се тврди дека е правен, овластен застапник на шпанските национални лотарии - купил билет во Ел Гордо за примачот (нели беше таков?) и – одлична вест! – тикетот е освоен!

  Сè што треба да направи примачот е да ги испрати неговите или нејзините банкарски податоци и парите ќе бидат депонирани на нивната сметка. Многу дарежливиот испраќач на оваа комуникација ќе задржи само 10% од добивките за да ги покрие своите трошоци. Треба да третирате една од овие е-пошта или писма точно како што третирате секое друго барање за информации за вашата банкарска сметка: игнорирајте го.

  Откако го кажав сето тоа, не е невозможно некој кој не е жител во Шпанија, но е решен да има трепет на Ел Гордо. Постојат веб-локации кои поставуваат адреси што ги прават да живеат во земји кои всушност не се таму каде што живеат.

  Изборот на вистинската веб-локација е важен, бидејќи ако не го направите, тогаш можеби сте одговориле на една од оние измами за кои штотуку зборувавме - и, всушност, токму тоа сте го направиле. Но, направете го вистинскиот избор и ќе откриете дека имате работа со организација која има интегритет, која навистина ќе ги инвестира вашите пари во ваше име и навистина ќе ги сподели вашите добивки со вас.

  Дали Ел Гордо е легален?
  Како да се игра Ел Гордо

  Како да се игра Ел Гордо

  Краткиот одговор е, купете си билет. Откако ќе го направите тоа, остатокот е надвор од вашите раце. Вака функционира лотаријата. Најпрво, билетите се поделени на десет дела (наречени „децимо“) и можете да изберете да купите што било од еден дел до целиот билет.

  Броевите ги цртаат учениците од училиштето Сан Илдефонсо кое, кога започна оваа традиција, беше резервирано за децата сирачиња на јавните службеници. Друга, поврзана традиција беше дека победниците ќе донираат дел од нивните парични награди на училиштето. Додека децата ги цртаат броевите, тие ги пеат резултатите. Целата работа се пренесува на телевизија.

  Децата користат два големи сферични кафези, од кои во првиот има 100.000 мали дрвени топчиња, секоја со уникатен 5-цифрен број на билет, од 00000 до 99999, додека во другиот има 1.807 мали дрвени топчиња, од кои секоја претставува награда. напишано во евра:

  • 1 топка за прва награда
  • 1 топка за втората награда
  • 1 топка за трета награда
  • 2 топки за четврти награди
  • 8 топки за петти награди
  • 1.794 топки за малите награди
  Како да се игра Ел Гордо
  Кои се шансите да се освои Ел Гордо?

  Кои се шансите да се освои Ел Гордо?

  Вкупните шанси за освојување награда се прилично добри 1:6,5. Се разбира, тоа вклучува речиси 1800 мали награди; но шансите за освојување на големата и втората и третата награда се 1 на 100.000, што е значително подобро од шансите за освојување на главната награда во многу од најголемите светски извлекувања на лотарија.

  Ова паѓа на 1 од 50.000 за четвртата награда и 1 од 12.500 за петтата. Причината што овие шанси се подобри од многу други извлекувања е тоа што 70% од сите продажби на билети се враќаат во форма на награди - и тоа е висок процент според меѓународните стандарди.

  Кои се шансите да се освои Ел Гордо?
  Совети и трикови за играње Ел Гордо

  Совети и трикови за играње Ел Гордо

  Совет број еден веројатно треба да биде: Ако не живеете во Шпанија, преселите се таму. следното може да биде рано да го купите вашиот билет. Билетите се пуштаат во продажба неколку месеци пред Божиќ, бројот што ќе се продава е голем, но не и бесконечен – се работи за лотарија и има момент кога продажбата ќе престане – така што, ако сакате да победите, најлошото нешто што може да се случи е тоа чекаш предолго и сите билети ги нема. Купи цел билет. И размислете да најдете една од оние веб-локации кои:

  • Дозволете да купите билет како да сте жител на Шпанија, иако не сте; и
  • Стартувај Ел Гордо лото синдикат.

  Ако се приклучите на синдикатот, ќе учествувате во неговите добивки. Да, ќе добиете помалку отколку што би добиле ако го купите целиот единечен билет што ја освои главната награда - но шансите да го добиете тоа е нешто ќе бидат многу поголеми.

  Совети и трикови за играње Ел Гордо