Најдобра EuroMillions Лотарија во 2024

EuroMillions е возбудлива игра на лотарија која ја освои имагинацијата на играчите ширум Европа. Со шанса да освоите џекпот што ќе ви го промени животот и возбудливо искуство во игра, не е ни чудо што EuroMillions стана една од најпопуларните лотарии во светот. Во овој сеопфатен водич, ќе истражуваме во историјата на EuroMillions, ќе ја истражиме механиката на играта, ќе разговараме за шансите за победа и ќе обезбедиме вредни совети за да ги зголемиме вашите шанси да станете победник на EuroMillions.

Најдобра EuroMillions Лотарија во 2024
Evelyn Thompson
ExpertEvelyn ThompsonExpert
Fact CheckerSamuel OseiFact Checker

Каде да купите билети за EuroMillions

Можете да купите еден онлајн лотарија за EuroMillions со најавување на страницата на EuroMillions во вашата земја, под услов:

 • Вие сте во таа земја во тоа време; и
 • Таа земја е една од деветте во кои работи EuroMillions.

Тоа е важно размислување, бидејќи – од правни причини – учеството во оваа онлајн лотарија е ограничено на луѓе кои во тоа време се во земја-учесничка. Ако е во друга земја, вашето купување на онлајн лотарија ќе биде спречено.

И вториот проблем се појавува ако победите и е речиси ист – на која банкарска сметка сакате да ги префрлат парите? Се разбира, ако сте освоиле многу голема сума, ќе вреди да патувате во предметната земја, да заземете краткотраен престој и да отворите банкарска сметка - но тоа тешко дека ќе биде разумно ако имате едно, на пример, пет евра. .

Историјата на EuroMillions

Првичната намера беше да се започне ова онлајн лотарија во 1999 година во исто време кога беше лансирана новата валута на ЕУ, еврото - но, од различни причини, тоа не се случи. EuroMillions на крајот започнаа пет години подоцна во февруари 2004 година. Во тоа време единствените вклучени земји беа Франција, Шпанија и Обединетото Кралство, од кои третата дури и не го усвои еврото (и сè уште не го усвои и ниту сега е дури и членка на ЕУ) и првиот џекпот беше вреден 15 милиони евра.

Во следните години, Австрија, Белгија, Ирска, Луксембург, Португалија и Швајцарија (која исто така не е во ЕУ и исто така го нема еврото како своја валута) се приклучија. Еден од најневеројатните аспекти на EuroMillions е чистата големината на понудените награди. Во моментов, најголемиот џекпот што некогаш е освоен е 190 милиони евра.

Доста често, џекпотот го добива лотариски синдикат - награда од 183 милиони евра ја поделиле три лица кои купиле ист билет заедно - но Долорес Мекнамара во Ирска освоила 77 милиони фунти за две илјади и пет, а во 2009 година непозната Шпанката освои 110 милиони фунти.

Дали EuroMillions е легален?

EuroMillions е легитимна и легална лотарија која работи според строгите прописи и надзор на националните лотариски организации на земјите учеснички. Секоја земја има свој сет на правила и прописи во врска со лотариите, обезбедувајќи дека играчите се заштитени и дека играта се води правично. Операторите на лотаријата применуваат ригорозни безбедносни мерки за да го заштитат интегритетот на извлекувањата и да обезбедат дека сите награди се доделуваат правилно.

Важно е да се напомене дека EuroMillions е достапен само во земјите-учеснички. Сепак, благодарение на појавата на платформите за онлајн лотарија, играчите од целиот свет сега можат да пристапат до EuroMillions и да учествуваат во оваа возбудлива игра.

Како да играте EuroMillions

Учеството во EuroMillions е едноставно, така што не треба да сте искусен играч на лотарија за да се вклучите во акцијата. За да играте, треба да изберете пет главни броеви од збир од 1 до 50 и два броја Среќна ѕвезда од збир од 1 до 12. Можете да изберете свои броеви или да изберете Брз избор, каде што системот по случаен избор ги избира бројки за вас. Секоја линија со броеви чини 2,50 евра, а на секој тикет може да играте најмногу до пет линии.

Откако ќе ги изберете вашите броеви, можете да играте едно или повеќе нерешени однапред. Извлекувањата на EuroMillions се одржуваат двапати неделно, во вторник и петок, што ви нуди многу можности за големи победи. За да ги зголемите вашите шанси за победа, можете исто така да изберете да играте дополнителни игри, како што се UK Millionaire Maker или European Millionaire Maker, кои нудат дополнителни награди.

Играњето EuroMillions не е ограничено само на жителите на земјите учеснички. Благодарение на платформите за онлајн лотарија, играчите од целиот свет можат лесно да учествуваат и да ги купат своите билети преку Интернет. Сè што ви треба е интернет конекција, а вие сте подготвени да им се придружите на милионите играчи кои се надеваат дека ќе се збогатат.

EuroMillions Џекпот и структура на награди

Џекпотот EuroMillions е главната атракција на оваа возбудлива лотарија. Со почетен џекпот од 17 милиони евра, тој брзо расте со секое извлекување каде што нема добитник на џекпот. Ова води до возбудливи превртувања и потенцијал за суми на пари кои го менуваат животот. Џекпотот може да се преврти најмногу 15 пати, а доколку сè уште нема победник, ќе биде распределен меѓу победниците во следниот награден ред.

Покрај џекпотот, EuroMillions нуди низа други награди. Има вкупно 13 наградни нивоа, а износот што можете да го освоите зависи од бројот на главни броеви и броеви на Среќна ѕвезда што ги совпаѓате. Наградите започнуваат од мала сума за совпаѓање само на два главни броја, а се зголемуваат како што одговарате на повеќе броеви. Највисоката награда без џекпот се доделува за совпаѓање на сите пет главни броеви и еден број на Среќна ѕвезда.

Вреди да се напомене дека EuroMillions има ограничување на износот на џекпот. Откако ќе достигне 200 милиони евра, не може да расте повеќе. Меѓутоа, ако џекпотот не се добие кога ќе ја достигне оваа сума, ќе остане на 200 милиони евра за четири извлекувања. Доколку сè уште нема џекпот по четири извлекувања, сите 200 милиони евра ќе бидат распределени меѓу победниците во следниот награден ред.

Шансите и веројатностите за победа на EuroMillions

Иако освојувањето на џекпотот на EuroMillions може да биде оддалечено, има уште многу други награди што треба да се добијат. Шансите за освојување на која било награда во EuroMillions се приближно 1 на 13, а вкупните шанси за освојување награда во кое било ниво се приближно 1 од 22. Шансите за освојување на џекпот се приближно 1 на 139 милиони.

За подобро да ги разберете шансите за победа, еве преглед на различните нивоа на награди и нивните веројатности:

 • Одговарајте на 5 главни броеви + 2 броеви на среќна ѕвезда: 1 во 139.838.160
 • Одговарајте на 5 главни броеви + 1 број на среќна ѕвезда: 1 во 6.991.908
 • Поврзете 5 главни броеви: 1 во 3.107.515
 • Поврзете 4 главни броеви + 2 броеви на среќна ѕвезда: 1 во 621.503
 • Одговарајте на 4 главни броеви + 1 број на среќна ѕвезда: 1 во 31.076
 • Поврзете 4 главни броеви: 1 во 13.812
 • Поврзете 3 главни броеви + 2 броеви на среќна ѕвезда: 1 во 14.125
 • Поврзете 2 главни броеви + 2 броеви на среќна ѕвезда: 1 во 986
 • Поврзете 3 главни броеви + 1 број на среќна ѕвезда: 1 во 707
 • Поврзете 3 главни броеви: 1 во 314
 • Одговарајте на 1 главен број + 2 броеви на среќна ѕвезда: 1 во 188
 • Одговарајте на 2 главни броеви + 1 број на среќна ѕвезда: 1 во 49
 • Поврзете 2 главни броја: 1 во 22

Иако шансите може да изгледаат застрашувачки, важно е да се запамети дека некој треба да ги освои наградите, а среќата може да дојде во секое време. Со секој купен билет, имате шанса да бидете тој среќен добитник.

Распоред и резултати за извлекување на EuroMillions

Извлекувањата на EuroMillions се одржуваат двапати неделно, во вторник и петок, во 20:45 часот по средноевропско време. Извлекувањата се одржуваат во Париз, Франција, а резултатите се достапни набргу потоа на официјалната веб-страница на EuroMillions и на различни платформи за онлајн лотарија. Резултатите можете да ги најдете и на телевизија и во весниците во земјите учеснички.

Ако играте онлајн, не треба да се грижите проверувајќи ги резултатите сами. Повеќето платформи за онлајн лотарија автоматски ќе ве известат ако сте добиле награда. Можете и рачно да ги проверите вашите билети со споредување на вашите броеви со победничките броеви објавени на официјалната веб-страница на EuroMillions.

Стратегии за да ги зголемите вашите шанси за победа на EuroMillions

Иако EuroMillions е игра на среќа, постојат неколку стратегии што можете да ги примените за да ги зголемите вашите шанси за победа. Еве неколку совети што треба да ги имате на ум:

 • Играјте редовно: Колку повеќе билети купувате, толку се поголеми шансите за победа. Размислете да поставите буџет и да играте постојано за да ги зголемите вашите шанси.
 • Приклучи се на синдикат: Синдикатот е група играчи кои ги здружуваат своите пари за да купат повеќе билети. Од страна на зачленување во синдикат, можете да ги зголемите вашите шанси за победа без да потрошите повеќе пари.
 • Изберете непопуларни броеви: Многу играчи имаат тенденција да избираат броеви што се значајни за нив, како што се родендени или годишнини. Со избирање на помалку популарни броеви, ги намалувате шансите да мора да ја споделите наградата со други победници.
 • Играјте ги топлите и ладните броеви: Некои играчи веруваат дека одредени бројки се „жешки“ и со поголема веројатност да се појават во идните ждрепка, додека други се „ладни“ и со помала веројатност да се појават. Можете да ја следите фреквенцијата на броеви и соодветно да ги правите вашите избори.
 • Размислете за производителот на милионери: Ако играте од Обединетото Кралство, не заборавајте да влезете во играта UK Millionaire Maker. Оваа дополнителна игра гарантира дека ќе создадете милионер при секое извлекување, без оглед на џекпотот на EuroMillions.

Запомнете, иако овие стратегии може малку да ги зголемат вашите шанси за победа, EuroMillions на крајот е игра на среќа. Уживајте во возбудата и возбудата од играњето и не заборавајте да играте одговорно.

EuroMillions Syndicates и Group Play Options

Ако сакате да ги максимизирате вашите шанси за победа без да се скршите, придружувањето на синдикатот на EuroMillions или учеството во групна игра може да биде одлична опција. Синдикатите ви дозволуваат здружете ги вашите пари со други играчи, зголемувајќи ја вашата куповна моќ и бројот на билети што можете да ги купите.

Достапни се различни синдикати, кои се движат од мали групи пријатели или семејство до големи онлајн синдикати со илјадници членови. Кога ќе се приклучите на синдикат, вие придонесувате за целокупното купување билети, а сите освоени награди се делат меѓу членовите на синдикатот. На овој начин, можете да ги зголемите вашите шанси за победа без да потрошите цело богатство.

Опциите за групна игра се исто така достапни на многу платформи за онлајн лотарија. Овие ви овозможуваат да се придружите на група играчи за одредено извлекување, без долгорочна посветеност на синдикатот. Вие придонесувате за купување билети за тоа извлекување, а сите освоени награди се поделени меѓу членовите на групата. Групната игра може да биде забавен и достапен начин да ги зголемите вашите шанси за победа.

Пред да се приклучите на синдикат или да учествувате во групна игра, важно е да воспоставите јасни правила и договори со другите членови. Ова вклучува одлучување како ќе се поделат наградите, колку често ќе се купуваат билетите и како ќе се управува со синдикатот или групата.

Најголем број на победници на EuroMillions

Франција и Обединетото Кралство имаат најголем број на поединечни добитници на лотарија EuroMillion со по 114; Шпанија е блиску со 112. На другиот крај на скалата, Луксембург има само 3, а Ирска има 18.

Најголемите награди што ги добиле по земја

 • Австрија 130 милиони евра
 • Белгија 188 милиони евра
 • Франција 220 милиони евра
 • Ирска 188 милиони евра
 • Луксембург 66 милиони евра
 • Португалија 190 милиони евра
 • Шпанија 190 милиони евра
 • Швајцарија 230 милиони CHF
 • Обединетото Кралство 170 милиони евра
About the author
Evelyn Thompson
Evelyn Thompson
About

Евелин Томпсон, или „Lucky Evie“, како што е позната во LottoRanker, го комбинира нејзиниот британски аналитички начин на размислување со страста за бројки за да им ги донесе на читателите најдобрите стратегии за лотарија. Од шармантните улици на Лондон, таа ги пребарува податоците од лотаријата, осигурувајќи дека играчите имаат се што им е потребно за да донесат информирани одлуки.

Send email
More posts by Evelyn Thompson
Водич за играње и освојување на EuroMillions

Водич за играње и освојување на EuroMillions

Лотаријата EuroMillions е глобален феномен и круна на европската индустрија за коцкање. Играчите во оваа лотарија ширум Европа можат да влезат за само две евра, со главната награда вредна 190 милиони евра.

Најчесто поставувани прашања

Сѐ што треба да знаете за казината

Што е лотарија EuroMillions?

EuroMillions е голема транснационална лотарија достапна во неколку европски земји, вклучувајќи ги Австрија, Белгија, Франција, Ирска, Луксембург, Португалија, Шпанија, Швајцарија и Обединетото Кралство. Учесниците имаат шанса да освојат огромни џекпот, кои започнуваат од 17 милиони евра и можат да пораснат до 200 милиони евра. Извлекувањата се одржуваат двапати неделно во вторник и петок.

Како да играм EuroMillions?

За да играте EuroMillions, треба да изберете пет главни броеви од опсегот од 1 до 50 и два броја на Среќна ѕвезда од опсегот од 1 до 12. Можете сами да ги изберете броевите или да изберете Брз избор за случајно генерирани броеви. Секоја линија со броеви чини 2,50 евра, а може да играте до пет линии по билет.

Може ли да играм EuroMillions ако не сум во една од земјите учеснички?

Да, можете да играте EuroMillions од каде било во светот благодарение на платформите за онлајн лотарија. Се што ви треба е интернет конекција за да ги купите вашите билети и да учествувате во извлекувањето.

Кој е минималниот џекпот во EuroMillions и како расте?

Минималниот џекпот во EuroMillions е 17 милиони евра. Ако нема добитник на џекпот во извлекувањето, износот се префрла на следното извлекување, зголемувајќи го џекпотот. Ова може да се случи до 15 пати, што потенцијално ќе доведе до џекпот од 200 милиони евра.

Дали има други достапни награди во EuroMillions освен џекпотот?

Да, EuroMillions нуди 13 различни наградни нивоа. Износот што можете да го освоите зависи од бројот на главните броеви и броевите на Среќната ѕвезда што ги совпаѓате. Наградите се движат од помали износи за совпаѓање само два главни броеви, до значителни суми за совпаѓање на сите броеви.

Кои се шансите за победа во EuroMillions?

Шансите за освојување на која било награда во EuroMillions се приближно 1 на 13, а вкупните шанси за освојување награда во кое било ниво се околу 1 од 22. Шансите за освојување на џекпот се приближно 1 на 139 милиони.

Како функционира синдикатот EuroMillions?

Синдикатот EuroMillions е група на играчи кои ги здружуваат своите пари за да купат повеќе билети, зголемувајќи ги нивните шанси за победа. Сите освоени награди се делат меѓу членовите на синдикатот. Синдикатите може да се формираат со пријатели, семејство или онлајн групи.

Како можам да ги проверам резултатите од извлекувањето на EuroMillions?

Резултатите од EuroMillions се достапни на официјалната веб-страница на EuroMillions, различни платформи за онлајн лотарија и во телевизиите и весниците на земјата учесничка. Ако играте онлајн, повеќето платформи директно ќе ве известат доколку освоите награда.

Кои стратегии можам да ги користам за да ги зголемам шансите за освојување на EuroMillions?

Некои стратегии за зголемување на вашите шанси вклучуваат редовно играње, приклучување во синдикат, избирање непопуларни броеви и обрнување внимание на „жешките“ и „ладните“ броеви. Дополнително, ако сте во ОК, учеството во играта UK Millionaire Maker гарантира дополнителен милионер во секое извлекување.

Што треба да направам ако освојам награда EuroMillions?

Освојувањето на наградата EuroMillions може да го промени животот и важно е да се донесат одговорни одлуки. Правилата за барање награда варираат во зависност од земјата и од клучно значење е да ги проверите специфичните правила и прописи каде сте играле. Ако сте играле онлајн, платформата треба да ве води низ процесот на барање. Не заборавајте да побарате финансиски совет за да ви помогне да управувате со новооткриеното богатство одговорно.