Водич за играње и освојување на EuroMillions

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
Fact CheckerSamuel OseiFact Checker

Лотаријата EuroMillions е глобален феномен и круна на европската индустрија за коцкање. Играчите во оваа лотарија ширум Европа можат да влезат за само две евра, со главната награда вредна 190 милиони евра.

Дури и ако не го освоите џекпотот, EuroMillions нуди неколку импресивни утешни награди. Ако сакате да дознаете повеќе, прочитајте понатаму.

Овој сеопфатен водич за лотарија ќе одговори на секое прашање што можеби го имате во врска со EuroMillions, како и SuperDraws, бонус игри, награди и многу повеќе.

Што е EuroMillions?

EuroMillions е транснационална лотарија за која се потребни седум точни броеви за да се добие џекпот. Беше лансиран на 7 февруари 2004 година од француската Française des Jeux, шпанската Loterías y Apuestas del Estado и Обединетото Кралство Camelot. Играта моментално е достапна за играчите во Андора, Австрија, Белгија, Франција (вклучувајќи ги прекуокеанските региони и колективитети), Ирска, Островот Ман, Лихтенштајн, Луксембург, Монако, Португалија, Шпанија, Швајцарија и Обединетото Кралство.

Форматот на играта е јасен: играчите избираат пет главни броеви од 1 до 50 и два дополнителни броеви, познати како „Среќни ѕвезди“, од посебен фонд од 1 до 12. За да го освои џекпотот, играчот мора да одговара на сите седум броеви извлечен. Наградата ескалира секогаш кога џекпотот не се добива, што доведува до многу големи џекпот, кои често достигнуваат стотици милиони евра.

Популарноста на EuroMillions делумно се должи на големите џекпот, а стана една од најпознатите лотарии во Европа. Играта создаде бројни мултимилионери и продолжува да привлекува играчи со изгледи за победи кои ќе го променат животот.

Кога EuroMillions го одржува својот ждреб?

Извлекувањето на лотаријата EuroMillions се одвива двапати неделно, во вторник и петок, во 20:45 часот по париско време. Резултатите од лотаријата стануваат достапни во петок и вторник во 23 часот и се објавуваат до трговците на мало и медиумите. Можете да го најдете најновите резултати на EuroMillions на повеќето веб-локации на лотарија и можете да користите посветен проверувач за да ја осигурате точноста на бројките. Оваа проверка брзо и лесно ќе утврди дали броевите што сте ги избрале се совпаѓаат со добитната комбинација.

Лотариите повеќе не се толку популарни на телевизија како некогаш, а резултатите од лотаријата EuroMillions веќе не се широко прикажани на националните телевизиски програми или на насловните страници на весниците. Сепак, благодарение на интернетот, тие сега се подостапни од кога било досега.

Кога е EuroMillions SuperDraw?

Од сите цртежи на EuroMillions, SuperDraw е оној што најмногу би сакале да го освоите. Да се ​​биде победник на EuroMillions не е само прашање на избор, мора да се признае, иако ако сакате да се трудите повеќе, сега е време.

Значи, што точно го издвојува SuperDraw?

 • Една од придобивките е тоа што наградата е секогаш најмалку девет цифри. Тоа се минимум сто милиони евра.
 • Има огромно внимание и врева околу EuroMillions SuperDraw. Предизвикува стампедо за купување лотарија и ја зголемува наградата на неверојатни 100 милиони евра.
 • Ако џекпотот на EuroMillions не се освои, тој се превртува и лудата цртичка за билети продолжува. Откако ќе достигне 190.000.000 евра, понатамошните зголемувања ќе прекинат.
 • SuperDraw донесе некои од најголемите добивки во историјата на EuroMillions, а како што лотаријата расте во популарност и дистрибуција, овие извлекувања се почесто се случуваат.

Внимавајте на распространетите приказни на EuroMillions за да одредите кога ќе бидат следните цртежи.

Како функционира The EuroMillions?

На многу луѓе кои никогаш не играле лотарија EuroMillions или слични лотарии, може да им биде збунувачки. Тие може да се прашуваат за видот на поддршката што ја обезбедува лотаријата што работи во повеќе европски земји. Тие, исто така, може да имаат прашања за тоа зошто одредени нации се подобни за бонус игри додека други не се. Дополнително, ако можете да купите билети само од овластени продавачи, може да биде нејасно како може да се пристапи до нив на Интернет.

Лотаријата EuroMillions не е во сопственост на ниту една компанија. Наместо тоа, тоа е заеднички напор предводен од најголемите национални лотариски оператори во земјите учеснички, како што е Камелот во ОК. Секоја компанија е одобрена од нејзината соодветна државна лотарија да обезбеди легитимни игри на лотарија. Со здружување на нивните ресурси, тие создадоа огромна лотарија - EuroMillions.

Кога купувате билет за EuroMillions во ОК, Камелот, како оператор, добива дел од приходите. Овој приход се користи за финансирање на различни проекти во ОК, исто како што се прави со Лото на Велика Британија. Слично на тоа, ако го купите вашиот билет во Франција или која било друга земја учесничка, вашето купување придонесува за финансирање на проекти во таа земја.

Операторите може да понудат дополнителни игри за да ја зголемат продажбата. На пример, Камелот може да води дополнителна игра за да генерира дополнителен приход што повеќе од покривање на дополнителните трошоци. Ова е еден начин на кој бонус игрите се одредуваат и се нудат на земјите што ги исполнуваат условите.

Екстра EuroMillions настани во Обединетото Кралство

Ирска, Франција, Шпанија, Португалија, Австрија, Белгија, Луксембург и Швајцарија се меѓу другите земји што ја нудат лотаријата EuroMillions. Следниве игри, сепак, се ексклузивни за Обединетото Кралство.

Обединетото Кралство милионер производител

Ако купите билет за EuroMillions во ОК, автоматски ќе бидете вклучени во извлекувањето на UK Millionaire Maker. За да учествувате, се што треба да направите е да платите мала надокнада од 2,50 фунти.

Секоја линија со броеви на вашиот билет има свој уникатен деветцифрен код кој можете да го најдете на дното од вашиот билет.

За да ги потврдите резултатите од вашиот Millionaire Maker, можете да го однесете вашиот билет до продавачот на продавницата или да ја користите проверката на EuroMillions. Ако играте онлајн, ќе добиете известување преку е-пошта доколку победите.

За да ја добиете вашата награда од 1.000.000 фунти, мора правилно да ги внесете деветте знаци во наведената низа.

HotPicks на EuroMillions

EuroMillions HotPicks е лотарија која може да се игра самостојно. Сепак, неговите резултати се засноваат на оние на EuroMillions. Можете да изберете еден до пет основни броеви и да се обидете да ги усогласите со победничките броеви. Секој влез чини 1,50 фунти. Неопходно е да се поврзат сите избрани броеви со победничките броеви за да се победи играта.

Ако сакате лично да купите билети, мора да ги купите од овластен продавач лоциран во една од земјите што ги исполнуваат условите. Како резултат на тоа, грчката лотариска организација не учествува, не може да има корист и нема интерес да продава билети во Грција.

Каде се вклопуваат онлајн продавниците за лотарија?

Спецификите за тоа како функционираат овие даватели на услуги ќе се разликуваат во зависност од локацијата. Државните лотарии поседуваат или се одговорни за неколку интернет казина. Од друга страна, некои сајтови ви дозволуваат да се „обложите на исходот“ од лотариите на ист начин како што можете да се обложите на резултатот од фудбалски натпревар.

Обложувањето функционира слично како купувањето билет за концерт. Дополнително, тие обезбедуваат награди кои одговараат на наградите за поделба на EuroMillions. Сè изгледа токму како што би изгледало од легитимен продавач.

Правила на EuroMillions

Играчите избираат пет главни броеви од 1 до 50 и два броја на Среќна ѕвезда од 1 до 12. За да победите, мора да ги усогласите вашите избрани среќни броеви со извлечените. Ако ги усогласите сите седум броеви, ќе освоите дел од џекпотот, кој започнува од 17 милиони евра (околу 14 милиони фунти) и се пренесува доколку не се бара.

Покрај џекпотот, има и 12 помали нивоа на награди, така што може да победите дури и ако одговарате само на два од примарните броеви.

Еве ги наградите и коефициентот на лотаријата EuroMillions.

Усогласени броевиУдел на наградниот фондШанситеИзнос на наградата/извлекување
5 + 2 среќни ѕвезди50%1 во 139.838.16057.977.286,83 фунти
5 + 1 Среќна ѕвезда2,61%1 во 6.991.908268.955,13 фунти
50,61%1 во 3.107.514,6729.307,58 фунти
4 + 2 среќни ѕвезди0,19%1 во 621.502,931.655,22 фунти
4 + 1 Среќна ѕвезда0,35%1 во 31.075,1597,43 фунти
3 + 2 среќни ѕвезди0,37%1 во 14.125,0756,55 фунти
40,26%1 во 13.811,1833,16 фунти
2 + 2 среќни ѕвезди1,30%1 во 985,4711,29 фунти
3 + 1 Среќна ѕвезда1,45%1 во 706,258,52 фунти
32,70%1 во 313,897,07 фунти
1 + 2 среќни ѕвезди3,27%1 во 187,715,76 фунти
2 + 1 Среќна ѕвезда10,30%1 во 49,274,47 фунти
216,59%1 во 21,92,71 фунти

Можните комбинации на броеви остануваат исти без оглед на вкупниот број на играчи. Кога повеќе од еден поединец ги избира победничките броеви, садот се дели рамномерно меѓу нив.

Затоа, ако играте за џекпот, a стратегија заснована на избор на помалку заеднички броеви може да ги зголеми вашите шанси за победа.

Можете исто така нека компјутерот ги избере вашите броеви по случаен избор. EuroMillions го нарекува овој избор како Среќен пад.

Барање ЕвроМилион награди

Мора да го покажете добитниот тикет за да ја подигнете наградата. Добиените награди во EuroMillions се бараат на неколку начини, во зависност од земјата. Оваа табела дава детали кога победниците мора да побараат награда и последиците ако тоа не го сторат до наведениот датум.

ЗемјаПериод на побарувањеШто станува од неподигнатите награди
Австрија3 годиниСредствата се враќаа на лотаријата три години пред да бидат искористени за плаќање за зголемени суми на награди.
Белгија20 неделиВратено во Белгиската национална лотарија.
Франција60 денаСе користи за поддршка на специјални промоции, создавајќи неколку милионери во рок од една недела.
Ирска90 денаСе враќа на Ирската национална лотарија за да се користи за рекламирање за нејзините игри, што е во корист на добротворни цели.
Луксембург60 денаСе врати во резервниот фонд на лотаријата.
Португалија90 денаДонирано на добротворната организација со седиште во Лисабон Santa Casa da Misericórdia, која управува со болниците и поддржува други добри цели.
Шпанија3 месециДонирано во државната каса.
Швајцарија26 неделиДонирано на лотаријата за идни добротворни подароци.
ОК180 денаДонирано во Фондот за добри причини на Националната лотарија.

Како да ја изберете вашата стратегија за лотарија EuroMillions

Во извлекувањето на EuroMillions, секоја можна комбинација на бројки има еднакви шанси да биде избрана. Иако може да изгледа малку веројатно, тикет со седум случајно избрани броеви рамномерно разделени има исти шанси за победа како тикет со седум последователни броеви.

Шансите за освојување на EuroMillions се исти без разлика дали користите Lucky Dip или онлајн водич за лотарија EuroMillions за да ги изберете вашите броеви.

Кои се најчесто цртаните броеви?

EuroMillions и другите фрази за пребарување на лотаријата најчесто се фокусираат на најчесто извлекуваните броеви. Вообичаените прашања на Google, Bing и другите пребарувачи вклучуваат „EuroMillions најдобри броеви“ и „кои се најчестите EuroMillions броеви“.

Подолу, ќе поминеме низ неколку EuroMillions топли и ладни броеви кои ќе ви помогнат да одредите кои да ги играте. Но, тука е триењето: малку од ова воопшто помага.

Има нулта корелација помеѓу исходите на минатите EuroMillions и идните резултати. Фактот дека дадениот билет EuroMillions е извлечен неколку пати во минатото не е гаранција дека наскоро ќе биде повторно избран.

Ако се прашувате зошто вашите шанси се идентични за секој збир на броеви, тоа е затоа што, како што веќе покажавме, тоа е. Како и да е, тоа е добро читање и има некои фасцинантни сознанија кои треба да се соберат во врска со најжешките и најстудените бројки на EuroMillions.

Топли и ладни евромилиони броеви

Лесно е да се види дека најчестите и најмалку вообичаените бројки на EuroMillions се многу различни во текот на првите седум години од извлекувањето.

 • И покрај преку 370 цртежи, бројот „28“ се појавил само 26 пати, додека бројот „50“ бил нацртан 54 пати.
 • Пет години подоцна, „28“ и „50“ станаа популарни избори, со 67 и 60 нерешени, соодветно.
 • Помеѓу мај 2011 и септември 2016 година, цифрата 10 беше најчеста појава - неверојатни 70 пати! Бројот „41“ бил најреткиот, кој се појавил само 38 пати.
 • На 1.225-то извлекување на EuroMillions во 2019 година, бројот „46“ беше најмалку популарен, откако се појави помалку од 100 пати, додека бројот „50“ беше најпопуларен, прикажувајќи се 145 пати.
 • Горенаведените статистики за „на сите времиња“ покажуваат дека најмалиот број се случил 7,8% од времето, додека најголемиот број се случил во 11,8% од времето.
 • Официјалните бројки открија дека бројот „46“ бил најмалку избран во 1.225-тото извлекување на EuroMillions, по што следи бројот „33“, вториот најстуден број. Ова сугерира дека играчите ги гледаат минатите резултати на EuroMillions за да одредат кои броеви да ги играат.

Од јуни 2024 , најчесто извлекуваните броеви во лотаријата EuroMillions се:

 • Топката број 21, извлечена 194 пати.
 • Топката број 23, извлечена 193 пати.
 • Топката број 44, извлечена 191 пати.
 • Топката број 19, извлечена 190 пати.
 • Топката број 50, извлечена 189 пати.

Овие бројки беа најчести за периодот помеѓу првото извлекување во 2004 година и последното извлекување во јуни 2024

Еуромилиони топли и ладни среќни ѕвездени броеви

Постојат само 12 среќни ѕвезди. Еден поглед наназад на изминатите извлекувања на EuroMillions открива каков тренд може да се очекува.

 • Со оглед на тоа што не беше вклучен во EuroMillions до септември 2016 година, бројот 12 имаше најмалку појавувања.
 • Следните најниски се 10 и 11, но тие не се појавија до мај 2011 година. Оттука, тие не се сметаат за „ниски“ бројки.

До моментот на пишување, најчесто извлекуваната Среќна ѕвезда била само три пати почесто од втората најчесто извлекувана Среќна ѕвезда и 47 пати почесто од најретко извлекуваната Среќна ѕвезда.

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)

Што е EuroMillions?

EuroMillions е популарна транснационална лотарија игра во Европа. Играчите избираат пет главни броеви од 1 до 50 и два броја „Среќни ѕвезди“ од посебен базен од 1 до 12. Со совпаѓање на сите седум броеви се добива џекпот. Играта беше лансирана во 2004 година и е достапна во неколку европски земји.

Како се игра EuroMillions?

За да играте EuroMillions, избирате пет главни броеви од 1 до 50 и две среќни ѕвезди од 1 до 12. Ако вашите избрани броеви се совпаѓаат со броевите извлечени на лотаријата, добивате награди. Колку повеќе броеви одговарате, толку е поголема наградата.

Кои се шансите за победа во EuroMillions?

Шансите за освојување на која било награда во EuroMillions се околу 1 спрема 13. Сепак, шансите за освојување на џекпотот, кој бара совпаѓање на сите пет главни броеви и две среќни ѕвезди, се приближно 1 на 139 милиони.

Можете ли да играте EuroMillions онлајн?

Да, EuroMillions може да се игра онлајн. Многу овластени веб-локации ви дозволуваат да купувате билети и да ги проверувате резултатите. Осигурете се дека користите легитимна и безбедна веб-локација.

Што е EuroMillions SuperDraw?

EuroMillions SuperDraw е специјален настан каде што џекпотот е поставен на огромна сума, без оглед на исходот од претходното извлекување. Џекпотот започнува од околу 100 милиони евра и може да се преврти до максимум 190 милиони евра.

Како се превртува џекпотот на EuroMillions?

Ако ниту еден играч не го освои џекпотот при извлекување, наградата се префрла на следното извлекување, зголемувајќи ја големината на џекпотот. Ова продолжува додека играчот не победи или џекпотот не го достигне максималниот лимит.

Што се случува со неподигнатите награди на EuroMillions?

Секоја земја-учесничка различно постапува со непобараните EuroMillions награди. Општо земено, по одреден период, неподигнатите награди се враќаат во фондот на лотаријата за идни извлекувања или се користат за специјални промоции или добротворни цели.

Дали има дополнителни игри во EuroMillions?

Да, некои земји нудат дополнителни игри заедно со EuroMillions. На пример, во ОК, играчите можат да влезат во UK Millionaire Maker и EuroMillions HotPicks, кои нудат дополнителни шанси за освојување награди.

Што е UK Millionaire Maker?

UK Millionaire Maker е дополнителна игра за играчите на UK EuroMillions. Секој билет за EuroMillions во ОК доаѓа со единствена шифра, а ако вашата шифра се совпаѓа со извлечената, добивате 1 милион фунти.

Како се исплаќаат наградите на EuroMillions?

Наградите на EuroMillions обично се исплаќаат како паушал и се ослободени од данок во повеќето земји-учеснички. Сепак, начинот на плаќање и даночните импликации може да варираат, па затоа е од суштинско значење да ги проверите специфичните правила во вашата земја.