Најдобра French Lotto Лотарија во 2024

Француската влада ја води оваа лотарија, основана во 1970-тите. Сепак, од 2018 година, половина од тоа е јавно објавено за да се зголеми конкуренцијата. Најдобрите добитници на наградата (што одговараат на 5 + 1 броеви) имаат гаранција од минимум два милиони евра. Доколку нема добитници, сумата се зголемува за еден милион евра, што резултира со џекпот што може да се собере за најмногу 34 извлекувања. Доколку нема наследник по овие 34 извлекувања, акумулираните пари се распределуваат меѓу пониските категории наведени во следното извлекување.

Можно е да се купи лотарија преку Интернет. Влезниците за француско лото онлајн чинат 2,20 евра по линија, а играчите можат да купат билети лично преку овластена продавница или преку Интернет. Џек потовите за француското лото почнуваат од два милиони евра.

Најдобра French Lotto Лотарија во 2024
Isabella Garcia
ExpertIsabella GarciaExpert
ResearcherAishwarya NairResearcher

Каде да купите билети за француско лото?

Кога нема победник за натпреварот 5 плус Шансен број, наградата се префрла на следното извлекување, растејќи за еден милион евра. Овие награди можат да се движат нагоре за максимум 34 извлекувања последователно. После тоа, ако сè уште нема добитник на наградата, наградата за џекпот се спушта и се дели меѓу учесниците на следното ниво на награда.

Можно е да се купи лотарија преку Интернет. Влезниците за Француско лото онлајн чинат 2,20 евра по линија, а играчите можат да купат билети лично преку овластена продавница или преку Интернет. Џек потовите за француското лото почнуваат од два милиони евра. Кога нема победник за натпреварот 5 плус Шансен број, наградата се префрла на следното извлекување, растејќи за еден милион евра.

Овие награди можат да се движат нагоре за максимум 34 извлекувања последователно. После тоа, ако сè уште нема добитник на наградата, наградата за џекпот се спушта и се дели меѓу учесниците на следното ниво на награда.

Покрај џекпотот со ова има уште осум добитни комбинации онлајн лотарија. Со нив, играчите заработуваат награди со избирање на бројот на шанса што одговара. Повеќето од наградите се pari-mutuel, што значи дека тие варираат од извлекување до извлекување во зависност од бројот на продадени билети и победници. Сепак, се доделува сет награда од 2,20 евра за удар на бројот Шанса со една од главните топки.

Историја на француското лото

Француската национална лотарија обично се нарекува само Лото, првпат започна со работа во 1976 година. Извлекувањето на француското лото се случува секоја сабота, понеделник и среда. Поединците мора да изберат пет цифри кои се движат од една до 49 и Шансен број помеѓу еден и 10. Носителот на билетот кој одговара на сите пет броеви плус Шансниот број ја добива наградата.

Дали француското лото е легално?

Француската лотарија е легална. Со својата историја, сосема е логично дека коцкањето е легално во Франција, и онлајн и копнено. Некои од најстарите коцкарски бизниси можат да се најдат на француско земјиште, и тие направија одлична работа да ја одржат индустријата во живот досега.

Законите за коцкање претрпеа одредени ревизии со текот на времето. Слот машините беа забранети некое време пред да бидат вратени во 1988 година. На земјата и требаше долго време да дозволи коцкање преку Интернет, но тоа конечно се случи во 2010 година. Француските коцкари имаат широк спектар на опции за коцкање имајќи го тоа на ум.

Во Франција, законската возраст за коцкање беше 21 година до 1987 година, кога беше намалена на 18 години. Луѓе кои се кривично казнети и забранети од судија од објекти за коцкање, луѓе чие однесување веројатно ќе ги наруши активностите за игри и оние кои доброволно ги навеле и самите се меѓу оние на кои им е забрането да учествуваат во коцкарски активности. Последната група има рок од три години да се симне од листата на забрана.

Како да играте француско лото

Поединците не се ограничени само на пет цифри и бројот на бонусот; може да се избере повеќе. Секој дополнителен број се наплаќа посебно, но внесувањето на неколку броеви во едно извлекување ги зголемува шансите на лицето да победи. Системски облог е име за овој тип на облог.

Дополнителни броеви се креираат автоматски како дел од оваа функција за да се направат сите изводливи комбинации. Во француската лотарија, поединците мора да изберат шест броеви (5 + 1). Кога играчите ставаат облог на Систем 7, системот Лотоланд ги генерира сите можни шестцифрени комбинации врз основа на седумте броеви што ги избираат поединците.

Најраспространетата грешка што ја прават играчите на лотаријата е фокусирањето само на големата награда од првиот степен. Исто така е меѓу најскапите. Затоа, прво и основно, играчите треба да бидат свесни дека колку е поголема примарната награда, толку се поголеми шансите за некој што ќе ја добие. Второ, колку е поголема главната награда, толку е поголем зуењето и повеќе продадени билети. Така, дури и ако играчите ги победат шансите и ја освојат главната награда, има многу повеќе шанси да ја споделат.

Кои се шансите да се добие француско лото?

Барателите на среќа прво избираат пет броеви од главниот базен од еден до 49 и среќен број од посебен базен од еден до 10 за играње. За да победи, секој мора да одговара на сите пет броеви, вклучувајќи ја и бонусната топка. Играчите мора да одговараат на петте главни цифри, вклучувајќи го и среќниот број, за да го освојат џекпотот. Шансите да се добие награда се разумно високи бидејќи француското лото вклучува осум различни наградни поделби, кои се движат од погодување само на среќниот број до совпаѓање на сите пет броеви.

Веројатноста да се добие француското лото е прилично пристојна за лотарија со висока исплата. Шансите од 19 милиони спрема еден може да изгледаат преголеми, но кога ќе се спореди со која било друга онлајн лотарија, француското лото е повеќе од фер. Понатаму, постојат бројни шанси да добиете награди од пониско ниво едноставно со совпаѓање на еден или два броја.

Кога наградата за наградата ќе биде распоредена на џекпотот и поставените нивоа на награда, се пресметува процентот доделен на секоја категорија на награди. За дополнителни 0,80 евра по линија, играчите можат да влезат во второ извлекување на Лото. Второто извлекување е посебен настан кога се избираат пет цифри од една до 49; Шансниот број не е применлив во ова извлекување. Сопствениците на билети учествуваат со истите броеви што ги користеле во главната игра, при што играчите добиваат награди за избирање од две до пет цифри.

Опции за исплата ако играчите ја победат играта

Наградите за џекпот и за натпревар 2 се поставени износи. Другите две награди се pari-mutuel, што значи дека нивната вредност варира од нерешено до реми. Фиксните награди се исплаќаат прво со пари од наградниот фонд, потоа 28 отсто од преостанатиот фонд оди кај играчите од 4-та и 72 отсто кај играчите од третиот натпревар.

Француското Loto Raffle е подружница на класичната игра со гаранција за награди. Се произведува ексклузивен код за томболата во секоја линија на броеви на Лото во игра. Случајно се избираат 10 победнички шифри, а секој добива по дваесет илјади евра. Повремено се прават уникатни извлекувања за да се генерираат повеќе добитници. Во 2017 година, на божиќната лотарија беа дадени сто награда од 20.000 евра.

Совети и трикови за играње француско лото

Иако на Француско лото е игра на среќа, постојат техники за подобрување на шансите на поединецот да добие парични награди. Во оригиналната француска лотарија „Лото“, играчите исто така можат да ја користат опцијата JackpotHunt за нивниот облог автоматски да се обновува по секое извлекување за следното извлекување додека не се добие џекпот од првиот степен. Играчите можат да додадат дополнителни услови на нивниот облог за учество во играта, како минимален џекпот или подоцнежен датум за извлекување.

Француското лото се влече три пати неделно, во понеделник, среда и сабота, за 156 можности за освојување милион евра годишно. Играчите можат да ги зголемат своите шанси за освојување парични награди со обложување на повеќекратно извлекување. За овој совет, поединците треба да запомнат да играат француско лото секоја недела. Тоа никогаш не е проблем бидејќи опцијата за претплата е достапна.

Поединците можат да ја користат функцијата за претплата за да имаат обложувачка игра автоматски да се обновува или да се извршува додека не изберат да ја прекинат. Ова значи дека до крајното време, влогот на една личност е на секое извлекување за лотарија онлајн. Нема дополнителни трошоци, а обложувачите можат да изберат колку често ќе се наплаќа нивната претплата.

About the author
Isabella Garcia
Isabella Garcia
About

Изабела Гарсија, љубезно позната како „Lucky Lotti“ во LottoRanker, го комбинира нејзиниот јужноамерикански талент со длабока експертиза во глобалните лотарии. Од плажите во Рио облеани со сонце, Изабела ги декодира сложеноста на лотариите, носејќи им на играчите најдобри совети и трикови.

Send email
More posts by Isabella Garcia