Најдобра Italy Lotto Лотарија во 2024

Италија Лото е долгогодишна лотарија во Италија. Резултатите вклучуваат десет регионални извлекувања и едно национално извлекување, со по пет извлечени броеви од секое тркало. Во вторник, четврток и сабота, лотаријата онлајн се извлекува помеѓу 20:00 и 20:30 часот по средноевропско време. Лото е најпопуларната игра на национална лотарија во Италија, со уникатен формат кој им дава на играчите повеќе шанси за победа. Играњето Италија Лото онлајн подразбира избор од 11 групи броеви, еден од националното тркало на лотарија, а другиот десет од тркала именувани по различни италијански градови.

Играчите имаат можност да избираат одредени броеви од одредени тркала или да избираат случајни броеви од случајни тркала. Кога играат Италија Лото онлајн, играчите добиваат награди доколку се извлече точниот број, како и бројките непосредно пред или по избраниот број; на пример, ако е избран бројот 9, играчите победуваат ако се извлечат броевите 8, 9 или 10.

Најдобра Italy Lotto Лотарија во 2024
Isabella Garcia
ExpertIsabella GarciaExpert
ResearcherAishwarya NairResearcher

Каде да купите билети за лотарија на Италија Лото

Купувањето билет за SuperEnalotto е всушност прилично едноставно. Единственото нешто што играчот треба да го направи е да оди на веб-страница за онлајн лотарија. Тие одлучуваат за бројот на билети за купување и за претпочитаниот број на извлекувања. Играчите можат едноставно да ги купат лотариите преку Интернет користејќи начини на плаќање како што е Идеал.

Една од придобивките од купувањето онлајн лотарија е тоа што наградата на онлајн лотаријата се пренесува веднаш. Играчите се известени дури и кога ќе победат. Како резултат на интернетот, тие веќе не треба да чекаат да уживаат во својата награда.

Лотарија на историјата на Италија

Потеклото на Лото датира од 16 век во Џенова. Нивната отсекогаш била навика да се обложуваат на исходите на настаните и лото игри во Италија. Луѓето би се обложувале на резултатите на пет од функционерите на одреден град избрани по случаен избор од 120 благородници. Овој број на крајот беше намален на 90. Лотаријата стана поструктурирана со употреба на броеви наместо имиња.

Овој формат со 90 броеви брзо стана популарен низ целата земја. Во тоа време, јурисдикциите потпаѓале под неколку територии, вклучително и Миланското Војводство и Кралството Неапол. Најпозната од овие локални лото традиции е неаполската Сморфија.

Италијанската лотарија за прв пат беше вградена во државниот буџет на 27 септември 1863 година, а со Кралскиот едикт во јануари 1864 година, таа беше проширена за да вклучи пет дополнителни градски извлекувања. Кога тркалото во Рим беше додадено во 1871 година, ждрепките се одржуваа секоја сабота, а тркалото во Бари беше додадено во 1874 година. Тркалото на Каљари и тркалото Џенова станаа дел од играта во 1939 година, комплетирајќи ги 10-те градски тркала кои сè уште се користат денес.

Модерна ера

На 12 март 1997 година беше додадено уште едно неделно извлекување. Една година подоцна беа направени некои позначајни промени. Националното тркало, кое се извлекуваше во Рим, првпат се случи на 4-ти мај 2005 година. Еден месец подоцна, ги усвои сегашните три реми неделно. Извлекувањето на последната среда се случи на 15 јуни 2005 година. Извлекувањата се префрлија во вторник, четврток, а последното коло во сабота почнувајќи од вторник, 21 јуни 2005 година.

Дали лотаријата за Италија Лото е легална?

Имаше долга дебата за тоа дали обложувањето е легално, но во 1734 година, Венеција воведе а игра на лотарија што беше целосно регулирано и одобрено од владата. Првично, ждрепките се одржуваа само два или три пати годишно, пред да станат две недели во 1807 година. Оттогаш, италијанската лотарија Лото е легална.

Како да се игра Италија Лото лотарија

За да играат билет за онлајн лотарија за италијански Супер Џекпот, играчите прво треба да изберат шест броја од збир од еден до деведесет. Постојат три начини да се игра оваа игра. Кога играчот ја користи функцијата Quick Play, се генерираат случајни броеви и додадени во нивната количка. Играчите исто така можат да избираат свои броеви или да користат претходно зачувани омилени броеви кога го купуваат овој лотариски билет преку Интернет.

Совпаѓање на две топки е доволно за да се добие награда во која било од шесте наградни дивизии. За да го освојат џекпотот, играчите треба да одговараат на првите шест извлечени броеви. Извлекувањето на дополнителни седум „Весели“ топки го одредува добитникот на втората награда, која бара да се совпаднат пет топки плус „Веселата“. Оваа онлајн лотарија нуди импресивни џекпот три пати неделно во среда, петок и недела, без ограничување колку пати може да се преврти џекпотот.

Кои се шансите за добивка на лотаријата за Италија Лото?

Шансите да се постигне џекпот во италијанското лото SiVince Tutto се 1 спрема 622.614.630. Кога ќе се погодат пет броеви, шансите се 1 спрема 1.235.346.

Опции за исплата кога некој ќе победи на лотаријата за Италија Лото

Италија има една од најзбунувачките даночни структури на лотаријата во светот, со различни стапки кои се применуваат на различни игри. Сите награди на EuroJackpot и Lottomatica се оданочуваат со 8%. Веб-страниците на Lottomatica ги рекламираат наградите пред и по оданочувањето, така што играчите треба да проверат двапати пред да играат онлајн лотарија.

Сите СуперЕналото добивките над 500 евра подлежат на данок од 20%. Сите даноци се одземаат на изворот, без оглед на различните стапки, така што играчите имаат малку работа во овој поглед. Меѓутоа, меѓународните играчи треба да ги проверат нивните локални даночни закони за да видат дали од нив се бара да ги пријават своите добивки дома.

За да бидат известени кога ќе се објават резултатите од Лото, играчите можат да се пријават за бесплатни предупредувања за победа преку е-пошта и СМС. Доколку победат, добивките ќе бидат впишани на нивните сметки веднаш штом официјалниот италијански оператор за онлајн лотарија ги прими. Можеби ќе треба лично да се соберат поголеми награди.

Паричната награда се исплаќа на територијата на земјата во која се наоѓал играчот кога го добил онлајн лотаријата. Доколку играчот е и државјанин на друга држава, тие можат да ги земат парите само од местото каде што биле за време на извлекувањето. Во исто време, нивното државјанство нема никакво влијание врз нивното законско право на награда. Жителите на која било земја можат да купат билет за лотарија за Италија преку Интернет.

Совети и трикови за играње Италијанско лотарија

Броевите на онлајн лотаријата се избираат по случаен избор. Меѓутоа, случајно генерираните броеви формираат шеми кои можат да се следат и експлоатираат. Откако прецизно ги испитаа сите резултати од извлекувањето од повеќе од 200 различни онлајн лотарии ширум светот, кои датираат од 1955 година, онлајн играчите на билетите за Италија Лото можат да дојдат до дефинитивни шеми.

  • Користете парни-непарни броеви. Играчите треба да се стремат кон прилично парна мешавина од непарни и парни броеви кога ги избираат нивните броеви на билети за италијански Супер лото. Сите непарни или сите парни броеви се цртаат ретко, се појавуваат само 4% од времето. Два непарни и четири парни, четири непарни и два парни, или три непарни и три парни, се најдобри комбинации. Еден од овие три обрасци ќе се појави во 84 проценти од цртежите.

  • Совети за високи-ниски броеви на Лото. Победничките броеви обично се шират низ целото поле за броеви. Играчите можат да ја добијат ниската и високата половина кога делат поле со број на половина. Броевите од 1 до 45 се во долната половина на играта со 90 броеви како SuperEnaloto, додека броевите од 46 до 90 се во горната половина. Сите високи или сите ниски бројки се ретки, се јавуваат само 2% од времето. Најдобрата комбинација е две високи и четири падови, четири високи и две падови, или три високи и три падови. Во 79 проценти од сите цртежи, овие три обрасци создаваат победнички групи на броеви.

  • Стратегии за број на билети за групно лото

Кога играчот ја испитува листата на претходни победнички броеви за италијанскиот SuperEnalotto, тој или таа често ќе забележи дека недостасува една или повеќе од групите броеви. Во комбинацијата 5-14-17-32-38-46, на пример, нема 20-ти. Следењето и проучувањето на групите со броеви може да им помогне на играчите на онлајн лотарија да одредат кои групи да ги прескокнат и кои да им дадат приоритет.

About the author
Isabella Garcia
Isabella Garcia
About

Изабела Гарсија, љубезно позната како „Lucky Lotti“ во LottoRanker, го комбинира нејзиниот јужноамерикански талент со длабока експертиза во глобалните лотарии. Од плажите во Рио облеани со сонце, Изабела ги декодира сложеноста на лотариите, носејќи им на играчите најдобри совети и трикови.

Send email
More posts by Isabella Garcia