Најдобра Lotto 6/45 Лотарија во 2024

Една голема лотарија достапна во Хрватска е Лото 6/45. Седиштето на операторот на лотаријата во Загреб ги емитуваше извлекувањата на националната телевизија двапати неделно во 2000 часот по локално време во четврток и недела. Во деновите на извлекување, онлајн продажбата на билети за Лото 6/45 завршува во 1830 часот по локално време и започнува повторно кратко потоа.

Хрватска може да има само една лотарија според член 9 од Законот за игрите на среќа. Ова ограничување се однесува и на продажбата на онлајн лотариски игри, кои може да се добијат само од „Хрватска Лутрија“, бизнис со државна лиценца.

Evelyn Thompson
ExpertEvelyn ThompsonExpert
ResearcherAishwarya NairResearcher

Како да купите билет за лотарија Лото 6/45 преку Интернет

Билетите се по 2 куни (0,2 долари) и играчите можат лесно да научат како да купат билети за Лото 6/45 кои се достапни онлајн од официјалната веб-страница на Хрватска Лутрија.

Алтернативно, билетите се достапни кај овластените трговци на лотарија низ цела Хрватска. Играчите мора да имаат најмалку 18 години за да учествуваат. За жал, учесниците надвор од Австралија во моментов не можат да влезат во Лото 6.

Историја на Лото 6/45

Од првото извлекување на Југословенската лотарија во Белград во октомври 1945 година, се одржаа и организираа модерни хрватски лотарии. Лотариите се документирани во Хрватска од 1762 година во Загреб.

Како дел од југословенската лотарија, Хрватска Лутрија, една од многу регионални лотарии, беше создаден во 1951 година. Доби независност и стана посебен ентитет во рамките на Социјалистичка Република Хрватска дваесет години подоцна. Сè уште е единствената организација на која и е дозволено да нуди игри на лотарија во Хрватска, вклучително и интернет игри.

Кога Хрватска сè уште беше комунистичка нација во 1960-тите, владата почна да дозволува коцкање. Владата толерираше коцкање, но тоа беше дозволено само за време на фудбалски натпревари.

Кога Советскиот Сојуз се распадна во 1991 година, на првиот оператор со владина лиценца му беше дозволено да прифаќа коцкари од Хрватска. Обложувањето беше ограничено и можеше да биде достапно само во одредени кабини за игри или продавници.

Воведното извлекување на Лото 6 беше спроведено на 6 ноември 1988 година, а Хрватска Лутрија го спроведе. Оваа ждрепка се одржуваше во недела, а второто извлекување беше додадено на 22.03.2018 година.

Дали е легално да се игра Лото 6/45?

Онлајн игрите се легални во Хрватска за граѓани и странски посетители кои имаат најмалку 18 години. Идеално, играчите треба да ги посетуваат само веб-локациите што имаат владина лиценца во моментов. На Хрватите им се достапни неколку опции, вклучително и играње онлајн или на некоја од физичките локации во земјата.

Како и секоја индустрија што е предмет на регулација, пазарот на игри вклучува неколку правила наменети за легитимирање на операциите на игри. Хрватската влада продолжува да ја игнорира популарноста на офшор локациите. Законот за игра на среќа, донесен во 2009 година, олабави некои закони за коцкање.

Оваа нова регулатива помогна да се отвори патот за развој на физичка локација, давајќи им на играчите повеќе одлични опции.

Поради наметнувањето на ДДВ од 20 проценти, малите коцкарски претпријатија побегнаа од пазарот во 2009 година; оваа состојба продолжува и денес. Најголем дел од приходите на хрватската влада беа заработени од лотарии и бинго, кои доминираа во индустријата за игри.

По пристапувањето во ЕУ, Хрватска мораше да го промени своето законодавство за игри за да се усогласи со останатите членки. Како дел од новиот развој, сите национални коцкарски бизниси бараа плаќања за лиценци. Хрватска во моментов може да се пофали со просперитетен коцкарски сектор, а операторите за онлајн игри се желни да го искористат тоа.

Како да се игра Лото 6/45 онлајн

За да играат, обложувачите избираат шест броеви помеѓу 1 и 45 или Брз избор за сет од случајно избрани броеви. Два пати неделно, четврток и недела, се игра Лото 6. Од преостанатите топчиња во барабанот се извлекува уште едно топче. Играчите мора да одговараат на сите шест извлечени главни топки за да го добијат џекпотот Лото 6/45.

Во системското внесување, играчите избираат до 20 броеви кои ќе бидат поинаку внесени во извлекувањето. Овој запис е одлична стратегија за зголемување на веројатноста за победа, но исто така ја зголемува цената на билетите.

Играчите можат да го освојат џекпотот со усогласување на шесте случајни броеви што ги добиваат како дел од дополнителната игра Џокер, која чини 5 куни (0,65 долари) за внесување.

Највисоката награда во Лото 6 е само дел од вкупниот награден фонд врз основа на бројот на продадени тикети и нема минимален џекпот. Нема ограничувања за бројот на добитници или вредноста на џекпот во Лото 6/45. 16.584.320 куни (2167290 долари) беше највисокиот џекпот на Лото 6 што некогаш бил освоен во 1995 година.

Кои се шансите да се добие Лото 6/45?

Шансите за освојување на џекпотот на Лото 6 се 1 спрема 8.145.060, а на играчите им се достапни пет различни нивоа на награди. Шансите да се совпаднат шест броја за втората награда се 1 спрема 8.145.060.

Шансите за трета и четврта наградна категорија, 5+ Бонус топка и 5, се 1 во 1.357.510 и 1 во 35.724, соодветно. Конечните категории на награди се 4, со коефициент 1 спрема 733 и 3, со коефициент 1 спрема 45.

Добитниците на Лото 6/45 имаат рок до 60 дена да поднесат барање, а добивките се исплаќаат само како паушални исплати. Добивки без данок до 750 куни (98 долари). Од 750 куни до 10.000 куни (1300 долари), добивките подлежат на данок од 10%. Данок од 15% се применува за добитници од 10.000 до 30.000 куни (3920 американски долари), а данок од 20% се применува за добивки од 30.000 до 500.000 куни (653.415 долари).

Над 500.000 куни добивки подлежат на данок од 30%. Поради тоа што данокот се одзема на изворот, декларирањето добивки не е од суштинско значење.

Опции за исплата за победниците на Лото 6/45

Официјалната валута на Хрватска е куната, која првенствено се користи во копнени претпријатија и од единствениот државен интернет-провајдер во земјата. На онлајн места, корисниците имаат a различни опции за плаќање. Некои од достапните методи се банкарски трансфери, е-паричници, дебитни/кредитни картички, припејд картички и дигитални валути како Bitcoin и Ethereum.

Играчите на онлајн лотарија во Хрватска имаат различни методи за финансирање на нивните сметки и за наплата на добивки. Оваа стратегија овозможува достапни кредитни и дебитни опции од VISA и MasterCard. Сè уште има дополнителни избори, како што се Neteller, PaySafeCard и Skrill. Сите овие се легитимни и достапни.

Совети и трикови за играње Лото 6/45

Лото 6/45 коефициент од 8.145.060 покажува дека може да се извлечат 8.145.060 комбинации на следното извлекување. Никој и ниту една компјутерска програма не може правилно да предвиди кои точно шест главни топки ќе бидат избрани во следното извлекување на Лото 6. Сепак, играчите сепак може да ги зголемат своите шанси за победа со стратешки играње Лото 6/45.

Иако броевите на лотаријата се избираат по случаен избор, играчите можат да видат и искористат некои трендови како заеднички со најдобрите онлајн лотарии. Играчите треба да се обидат да имаат релативно парен микс од непарни и парни броеви при изборот на нивниот лотариски билет за Хрватска преку Интернет.

Само еден процент од времето се извлечени сите парни или сите непарни броеви. Вообичаено, победничките броеви се дисперзирани низ целото поле за броеви. Ниската половина и високата половина на полето со број се добиваат со нивно делење на половина.

Броевите од 1 до 19 и од 20 до 39 би биле во ниската и високата половина на играта со 39 броеви како што е Кроација Лото. Само еден процент од случаите се сите високи или сите ниски бројки извлечени истовремено. Идеалниот сооднос е 3/4 или 4/3, што одговара на три високи и четири ниски или четири високи и три ниски, соодветно.

About the author
Evelyn Thompson
Evelyn Thompson
About

Евелин Томпсон, или „Lucky Evie“, како што е позната во LottoRanker, го комбинира нејзиниот британски аналитички начин на размислување со страста за бројки за да им ги донесе на читателите најдобрите стратегии за лотарија. Од шармантните улици на Лондон, таа ги пребарува податоците од лотаријата, осигурувајќи дека играчите имаат се што им е потребно за да донесат информирани одлуки.

Send email
More posts by Evelyn Thompson