Најдобра Powerball Лотарија во 2023

Една од најголемите лотарии денес е Powerball, порано позната како Лото Америка. Лотаријата ја води непрофитна организација која опфаќа неколку американски корпорации и лобисти кои работат под еден чадор наречен Мулти-државен лотариски сојуз (MUSL). Powerball е достапен во 45 држави во САД и округот Колумбија, Американските Девствени Острови и Порторико.

Додека оваа онлајн лотарија е со седиште во Соединетите Американски Држави, играчите надвор од земјата можат да учествуваат. Сепак, тие треба физички да ги купат своите билети во која било од јурисдикциите за продажба на билети на Powerball.

Најдобра Powerball Лотарија во 2023
Flag

Врвни казина

mk Country FlagCheckmark

TheLotter

mk Country FlagCheckmark
BonusМесечни белешки!
Show less...Прикажи повеќе
Добијте го бонусот
 • ВИП клуб попуст
 • Повеќејазичен
 • Достапна е светска лотарија
Show less...
Прикажи повеќе
 • ВИП клуб попуст
 • Повеќејазичен
 • Достапна е светска лотарија

TheLotter, број на лиценца: MGA/CRP/402/2017, е во сопственост и управувана од Lotto Direct Limited, регистарски број: C77583. Оваа компанија е лиценцирана и регулирана од страна на Органот за игри на среќа на Малта. Ова значи дека владата на Малта внимава на TheLotter за да се увери дека сите нејзини операции се легални и над одборот. Основана во 2002 година, TheLotter е независна услуга за купување билети, со над 20 меѓународни канцеларии.

  Обезбедувачот на онлајн лотарија е основан во 2016 година и е во сопственост и управуван од Lottomatrix Ltd., британска корпорација. Тој е лиценциран од Комисијата за коцкање на Обединетото Кралство со регистарски број C73232 во Обединетото Кралство.

  Bonus50 бесплатни вртења со депозит
  Show less...
  Прикажи повеќе

   AgentLotto, компанија број 157283, е меѓународно лиценцирана услуга за коцкање. Платформата им овозможува на играчите да купуваат билети за државни лотарии во различни земји. AgentLotto е бренд на Agento NV, официјално регистриран во Abraham de Veerstraat 9, Курасао. Како сопственик на AgentLotto, Agento NV, работи според лиценца издадена од Владата на Курасао, под-лиценца број GLH-OCCHKTW0705252017. Лиценцата му дозволува на Agento NV да врши каква било активност поврзана со лотарии десет години откако AgentLotto започна онлајн.

    LotteryWorld, лиценца број 153264, е јавно друштво со ограничена одговорност според законот Курасао. Тоа го олеснува купувањето на лотарија преку Интернет. LotteryWorld е основан во Курасао, со регистрирани канцеларии на булеварот Emancipatie 31, Вилемштад.

    Каде да купите билети за Powerball?

    Каде да купите билети за Powerball?

    Во 45-те држави, округот Колумбија, Американските Девствени Острови и Порторико, играчите можат да купат билети за Powerball во бензински пумпи, продавници или намирници. За евиденција, билети за лотарија Powerball не се продаваат во Алјаска, Хаваи, Мисисипи, Невада, Јута и Алабама.

    Како да купите билет за лотарија преку Интернет

    Влезниците за лотарија Powerball може да се купат и онлајн. Но, тоа е само во неколку држави каде што играчите можат да ги купат своите билети за лотарија онлајн, кои се Џорџија, Илиноис, Кентаки, Мичиген, Њу Хемпшир, Северна Каролина, Северна Дакота и Пенсилванија.

    За евиденција, постојат одредени локации каде билетите за Powerball се продаваат легално во горенаведените држави. Овие страници се управувани или од државната лотарија или од владата. Играчите кои купуваат билети од страници на трети лица ризикуваат да ги загубат своите добивки.

    Каде да купите билети за Powerball?
    Историја на Powerball

    Историја на Powerball

    Историјата на Powerball датира од 1988 година, кога беше познат како Лото Америка. Но, тогаш, во 1992 година, се ребрендираше во Powerball. Првото извлекување на Powerball беше одржано на 22 април 1992 година.

    Кога беше воведен Powerball, почна да користи два тапани за цртање на победничките броеви, модел на лото што исто така беше усвоен од други популарни онлајн лотарии вклучувајќи ги Мега Милионс, австралискиот Пауербол, Тандерболот од Велика Британија, Еуромилионс и Еуроџекпот.

    Најголемите победници на Powerball

    Со текот на годините, имаше многу победници на Powerball. Од 2021 година, најголемиот сингл победник на Powerball е Мануел Франко, 18-годишник од Висконсин, кој освои неверојатни 768,4 милиони долари во март 2019 година. Калифорнија и Тенеси.

    Историја на Powerball
    Дали Powerball е легален?

    Дали Powerball е легален?

    Powerball е легален во повеќето држави во САД. Но, како што беше споменато претходно, некои држави забрануваат Powerball и лотарии воопшто. Оние како Алјаска, Хаваи, Мисисипи, Невада, Јута и Алабама ја забрануваат оваа лотарија. Сепак, жителите на овие држави можат да купат билети за Powerball сè додека се физички во државите што ја дозволуваат играта.

    Возрасни граници на Powerball

    Додека играчите од многу американски држави и надвор од САД имаат право да учествуваат на оваа лотарија, тие мора да ја исполнуваат законската возраст во нивната јурисдикција. На пример, во повеќето американски држави, играчите мора да имаат над 18 години за да играат Powerball онлајн или офлајн.

    Дали Powerball е легален?
    Даноци на Powerball

    Даноци на Powerball

    Покрај барањата за јурисдикцијата и возраста, играчите мора да бидат свесни за даночниот режим. Powerball и другите лотарии подлежат на федерални и можеби државни даноци.

    Федерални даноци на Powerball

    Почнувајќи од 2021 година, победниците на Powerball плаќаат 25% на Службата за внатрешни приходи (IRS). Ова се однесува на сите добивки над 5.000 долари.

    Државните даноци на Powerball

    Кога станува збор за државните даноци, тие варираат во зависност од даночните закони на државата. Некои држави, вклучувајќи ги Пенсилванија, Калифорнија, Њу Хемпшир, Делавер, Флорида, Јужна Дакота, Вашингтон, Тенеси, Тексас и Вајоминг, не оданочуваат лотарии. Сепак, како Мериленд и Вашингтон земаат близу 9% од државните даноци.

    Што се однесува до победниците надвор од Соединетите Држави, има 30% паушална наплата.

    Даноци на Powerball
    Како да се игра Powerball онлајн?

    Како да се игра Powerball онлајн?

    US Powerball е меѓу најпристапните лотарии за играње. Во основа, победничките броеви на Powerball се извлекуваат од два тапани. Првиот барабан има бели топчиња (WB) нумерирани од еден до 69, додека вториот барабан има црвени топчиња, инаку познати како топки за моќ (PB), нумерирани од еден до 26.

    За да влезе во играта, играчот мора прво да купи билет по цена од 2 долари. Следниот чекор е да изберете пет бели топчести броеви од првиот барабан и еден црвено топчест број од вториот барабан. Оние кои не сакаат сами да ги избираат броевите, можат да се обратат за опцијата за автоматско бирање (брз избор), каде што броевите од двата тапани се избираат автоматски.

    За да ја освојат главната награда Powerball, играчите мора правилно да ги погодат сите пет броеви од првиот барабан и бројот од вториот барабан. Но, тогаш, постојат неколку други начини да се добие оваа лотарија дури и ако играчите ја пропуштат главната награда.

    Не заборавај да проверете ги резултатите од powerball по играњето на оваа игра.

    Што е Powerball Power Play?

    Во 2021 година, Powerball додаде уште една возбудлива карактеристика наречена Power Play. За почеток, ова е токен што ги зголемува добивките до пет пати кога наградата е 50.000 долари и до 10 пати кога наградата е под 150.000 долари. Активирањето на Power Play чини дополнителен $1. За евиденција, Power Play е достапна во сите држави и јурисдикции каде што се продаваат билети за Powerball, освен во Калифорнија.

    Како да се игра Powerball онлајн?
    Кои се шансите да се освои Powerball?

    Кои се шансите да се освои Powerball?

    Сите што купуваат билет за Powerball имаат надеж дека ќе ја зграпчат главната награда, или барем некоја од другите пониски награди. Но, тогаш, сега е толку предизвикувачки подвиг кога шансите за освојување на Powerball се толку мали.

    Подолу се дадени неколку од Powerball наградите, како да ги освоите и шансите.

    • Голема награда 40 милиони долари+ (5WB + PB): Шансите се еден спрема 292.201.338
    • 1.000.000 $ (5WB): Шансите се еден на 11.688.053
    • 50.000 долари (4WB + PB): Шансите се еден спрема 913.129
    • 100 долари (4WB): Шансите се еден спрема 36.525
    • 100 долари (3WB + PB): Шансите се еден спрема 14.494
    • 7 долари (3WB): Шансите се еден спрема 580
    • 7 долари (2WB + PB): Шансите се еден спрема 701
    • $4 (1WB + PB): Шансите се еден на 92
    • $4 (0WB+ PB): Шансите се една во 38
    Кои се шансите да се освои Powerball?
    Опции за исплата на Powerball

    Опции за исплата на Powerball

    Кога станува збор за опциите за исплата, постојат два достапни методи.

    Добитниците на помалку од 600 долари можат да ги побараат своите пари кај продавач на лотарија во државата каде што го купиле билетот. Што се однесува до добитниците на џекпот, тие можат да ја побараат својата парична награда како паушал платен на две рати или рати платени за повеќе од 30 години.

    Паушалните плаќања привлекуваат повисоки даноци, а вкупниот износ е помал, додека кај ануитетите, даночната сума е помала, а секоја рата е поголема за 5%.

    Powerball извлекува

    Извлекувањето на Powerball во САД се одржува трипати неделно: понеделник, среда и сабота во 22:59 по ET.

    Опции за исплата на Powerball
    Совети и трикови за играње Powerball

    Совети и трикови за играње Powerball

    Од шансите за Powerball дискутирани погоре, јасно е дека постигнувањето на големата награда на Powerball или освојувањето на која било друга награда е планина за искачување. Ова е затоа што на шансите за лотарија се толку тенки. Но, тоа не значи дека победата во овој натпревар е невозможна. Иако тоа е чисто игра на среќа, некои стратегии можат да им помогнат на играчите да ги зголемат своите шанси за победа.

    Првиот важен совет за зголемување на шансите за победа е купувањето повеќе билети, се разбира, со различни броеви на Powerball. Иако играчот можеби ќе треба да потроши многу пари на билети, може да биде исплатливо ако постигне некоја од големите награди.

    Друг професионален совет е да се фокусирате на стандардните победнички броеви на Powerball. Иако сите броеви имаат шанса да бидат извлечени, некои се извлекуваат постојано.

    Приклучувањето на лотариските базени е исто така уште една стратегија за освојување на Powerball. Кога играте како семејство, пријатели или колеги, големи се шансите некој од членовите на базенот да го постигне џекпотот. Но, недостатокот е што паричната награда ќе треба да се подели.

    Совети и трикови за играње Powerball
    Завиткување

    Завиткување

    Тоа е крајот на овој водич за тоа како да се игра лотаријата онлајн. Иако добивката на лотаријата Powerball звучи невозможно, вреди да се испроба со купување на онлајн лотарија. Сепак, одговорното коцкање секогаш треба да остане приоритет.

    Завиткување