Како да се игра Powerball

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
Fact CheckerSamuel OseiFact Checker

Powerball е едно од најголемите лото во светот. Иако шансите да се постигне џекпот се мали, има многу победници на Powerball. Најдоброто нешто за Powerball е тоа што ако нема победник во кое било извлекување, износот на џекпот се зголемува. Овој водич има сè за оние кои сакаат да си ја пробаат среќата во Powerball.

Како да се игра Powerball

Што е Powerball?

Powerball е една од најголемите лотарии во светот. Ова е и во однос на големината на џекпот и каде е достапен. Досега, најзначајната сума за џекпот на Powerball што некогаш е освоена изнесува 1,586 милијарди долари. Сепак, таа беше поделена на тројца победници. Сепак, победниците имаа на што да се насмевнат.

Powerball е достапен во 45 американски држави плус три други јурисдикции; Американските Девствени Острови, Дистриктот Колумбија и Порторико. Иако се работи за американска лотарија, секој може да учествува, без разлика на нивната локација, се додека е полнолетен. Многу онлајн дилери купуваат лотарија во име на играчи кои не се во јурисдикциите каде што се продаваат билети.

Како да се игра Powerball

Сега кога го имате вашиот Powerball билет, време е да ја играте играта. За да играте, треба да изберете пет броеви на бели топчиња и еден црвен број на Powerball. Броевите на белата топка може да бидат кој било број помеѓу 1 и 69, додека бројот на Powerball може да се движи од 1 до 26. Можете да ги изберете вашите броеви рачно со пополнување лист за избор или да ја користите опцијата Брз избор за терминалот по случаен избор да ги генерира вашите броеви за тебе.

Играта

Исто како и во MegaMillions, има два тапани во Powerball. Едниот барабан има бели топчиња (WB) означени од еден до 69, додека другиот има моќни топки (PB) означени од еден до 26. Целта на играта е да се усогласат победничките броеви; пет од првиот барабан и еден од вториот барабан

Извлекувањата се одржуваат три пати неделно. За почеток, извлекувањата на Powerball се настани кога компанијата ги објавува победничките комбинации. Иако постигнувањето на џекпот е крајната цел, има уште осум начини да се победи.

Умножете ги вашите добивки со Power Play

Ако сакате да ги зголемите вашите потенцијални добивки, можете да се одлучите за функцијата Power Play. За дополнителен 1$ по игра, Power Play ви овозможува да ги помножите вашите награди што не се џекпот за 2, 3, 4, 5 или дури 10 пати. Бројот на Power Play се избира по случаен избор пред секое извлекување и важи за сите награди освен за џекпотот. Значи, ако се чувствувате среќни, размислете да додадете Power Play на вашиот Powerball билет за да имате шанса да ги зголемите вашите добивки.

Разбирање на шансите за победа

Важно е да ги разберете шансите за победа кога играте Powerball. Вкупните шанси за освојување парична награда во Powerball се приближно 1 спрема 24,87. Сепак, шансите варираат во зависност од конкретното ниво на награда. На пример, шансите да се добие џекпот, за кој е потребно да се совпаднат сите пет броеви на бели топчиња и бројот на Powerball, се значително помали, приближно 1 на 292.201.338.

Начини за победа во Powerball

Powerball нуди девет различни начини за победа, почнувајќи од помали парични награди до џекпот што ќе го промени животот. Еве преглед на различните нивоа на награди и нивните соодветни шанси:

  1. Натпревари 5 бели топки + Powerball: Џекпот (коефициенти: 1 во 292.201.338)
  2. Одговара на 5 бели топки: 1 милион долари (коефициенти: 1 во 11.688.053,52)
  3. Натпревари 4 бели топки + Powerball: 50.000 долари (коефициенти: 1 во 913.129,18)
  4. Одговара на 4 бели топки: 100 долари (коефициенти: 1 во 36.525,17)
  5. Натпревари 3 бели топки + Powerball: $100 (коефициенти: 1 во 14.494,11)
  6. Одговара на 3 бели топки: $7 (коефициенти: 1 во 579,76)
  7. Натпревар 2 бели топки + Powerball: 7 $ (коефициенти: 1 во 701,33)
  8. Натпревар 1 бела топка + Powerball: $4 (коефициенти: 1 во 91,98)
  9. Само натпревар Powerball: $4 (коефициенти: 1 во 38,32)

Запомнете, овие шанси се приближни и може да се разликуваат малку во зависност од специфичниот цртеж на Powerball.

Совети и трикови за Powerball

Powerball е игра на среќа, но има неколку совети и трикови кои ги зголемуваат шансите за победа.

Една од стратегиите е секако купувањето многу билети, очигледно со различни комбинации. Ова може да биде скапо, но ја зголемува веројатноста да се погоди една од победничките комбинации. Друг совет е да се придружите на Powerball базените.

Се надеваме дека еден член ќе победи на лотаријата, а потоа ќе ги подели приходите меѓу другите. И на крај, идентификувањето на заедничките победнички броеви може многу да помогне. Лото-страниците како што се Ранкер на лото има многу други совети за да им помогне на играчите да го освојат Powerball.

Тоа е тоа, суштински водич за тоа како да се игра Powerball. Иако е тешко да се освои голема, сепак вреди да се проба. Од почетокот на оваа лотарија има десетици добитници, така што да се добие не е невозможно. Но, тогаш, играчите мора да се погрижат да играат одговорно. Powerball предизвикува зависност и не треба да биде замена за работа или училиште.

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)

Што е Powerball?

Powerball е широко популарна лотарија достапна во 45 американски држави, Американските Девствени Острови, Дистриктот Колумбија и Порторико. Познат е по своите огромни џекпот, со најголем досега од 1,586 милијарди долари, поделен меѓу тројца победници. Секој полнолетен може да игра Powerball, дури и оние кои не се во САД, преку онлајн дилери.

Како се игра Powerball?

За да играте Powerball, треба да изберете пет броеви од множеството бели топчиња нумерирани од 1 до 69 и еден број од сетот Powerball, нумериран од 1 до 26. Можете да избирате броеви рачно или да ја користите опцијата Quick Pick за случаен избор. Целта е да се поврзат овие бројки со извлечените на лотаријата.

Кои се шансите за победа на Powerball?

Шансите за освојување на која било награда во Powerball се приближно 1 спрема 24,87. Сепак, шансите да се добие џекпот, кој вклучува усогласување на сите пет бели топки и Powerball, се околу 1 на 292,2 милиони. Овие шанси го одразуваат предизвикот за освојување на главната награда.

Можете ли да ги зголемите вашите шанси за победа?

Додека Powerball е игра на среќа, купувањето повеќе билети со различни комбинации на броеви може малку да ги зголеми вашите шанси за победа. Приклучувањето на Powerball базените, каде што група луѓе купуваат билети заедно, исто така може да ја зголеми веројатноста за победа и споделување на наградата.

Што е Power Play во Powerball?

Power Play е опционална карактеристика во Powerball која ви овозможува да ги помножите наградите што не се џекпот со 2, 3, 4, 5 или 10 пати за дополнителен 1$ по игра. Бројот на Power Play се избира по случаен избор пред секое извлекување и важи за сите награди освен за џекпотот.

Како се цртаат броевите на Powerball?

Во Powerball, броевите се цртаат со помош на два тапани. Едниот барабан ги содржи белите топчиња нумерирани од 1 до 69, а другиот ги содржи Powerballs нумерирани од 1 до 26. За време на извлекувањето, се избираат пет бели топки и едно Powerball за да се одредат победничките броеви.

Кои се различните начини за победа во Powerball?

Powerball нуди девет начини за победа. Наградите се движат од совпаѓање само со Powerball (кое добива 4 долари) до совпаѓање на сите пет бели топки и Powerball за џекпот. Други комбинации нудат награди кои варираат од 4 до 1 милион долари.

Што треба да направите ако победите Powerball?

Ако освоите награда Powerball, прво погрижете се да го чувате вашиот билет безбеден и анонимен ако е можно. Потоа, консултирајте се со финансиски советник и адвокат за да ви помогнат да управувате со новооткриеното богатство и да се справите со какви било правни прашања, вклучително и даноци.

Дали Powerball е достапен надвор од САД?

Да, додека Powerball е американска лотарија, луѓето надвор од САД можат да учествуваат преку онлајн дилери на лотарија. Овие услуги купуваат билети во име на меѓународни играчи, овозможувајќи им да се приклучат на играта и покрај тоа што не се физички присутни во САД.

Како можете да играте одговорно?

Powerball треба да се игра одговорно, бидејќи може да предизвика зависност. Поставете буџет за тоа колку сте спремни да потрошите, држете се до него и избегнувајте да гледате на лотаријата како замена за работа или училиште. Запомнете, тоа е форма на забава, а не гарантиран извор на приход.

Што можете да освоите одговарајќи на еден број на Powerball?

Што можете да освоите одговарајќи на еден број на Powerball?

Играњето Powerball е сè за усогласување на вистинските бројки за да добиете големи победи. Играта се состои од две групи броеви: главните броеви и бројот Powerball. За да го освоите џекпотот, треба да ги усогласите сите пет главни броеви плус бројот на Powerball. Но, што се случува ако одговарате само на еден број? Ајде внимателно да погледнеме како функционира совпаѓањето на бројот на Powerball.