Најдобрите онлајн лотарии прифаќаат RuPay 2023

RuPay е првиот глобален начин на плаќање базиран на картички од ваков вид во Индија. Како што сугерира името, потекнува од два збора: рупија и плаќање. Тој беше лансиран од Националната корпорација за плаќања на Индија во 2012 година за да ја исполни мисијата на Резервната банка на Индија/РБИ за создавање отворен и мултилатерален систем на трансакции што поттикнува помалку готовина.

За ова прашање, тоа предизвика многу индиски банки да станат технолошки такт бидејќи мораа да ги олеснат електронските плаќања. Тоа не е само прифатено на продажното место и банкомати, туку и на многу веб-страници за е-трговија. Над 100 јавни и приватни финансиски институции се овластени да обезбедуваат RuPay картички. Интересно, картичките RuPay се попопуларни во Индија од Visa. Ова објаснува зошто многу играчи на онлајн лотарија се одлучуваат за овој метод за депонирање и повлекување на своите пари.

Како да направите депозит со RuPay
Како да направите депозит со RuPay

Како да направите депозит со RuPay

Различни лотарии го вклучија RuPay во нивните банкарски опции за да им ги олеснат работите на љубителите на лото да ги започнат своите авантури. Доаѓа како кредитна/дебитна картичка, овозможувајќи им на корисниците повторно да вчитаат готовина за лесни трансакции на лотарија онлајн. Алтернативно, плаќањата со RuPay може да се вршат преку апликација за мобилен или паметен часовник. Индиски обложувачи не треба да се чувствувате во темнина кога станува збор за користење на RuPay, а индиските сајтови за лотарија RuPay го направија неверојатно лесен за користење на услугата.

Пред да уплати RuPay, играчот треба да добие сметка за Rupay. Најлесен начин е да ја посетите официјалната страница на RuPay и да побарате картичка. Другиот начин е да контактирате со банката што издава RuPay и да ги следите упатствата. Платежните картички RuPay се достапни во повеќето индиски банки, вклучувајќи ги Банката на Барода, Националната банка Пенџаб и Државната банка на Индија. Дебитна картичка RuPay директно се поврзува со банкарска сметка, овозможувајќи беспрекорни онлајн трансфери.

Играњето на онлајн лотарија што прифаќа RuPay е едноставно. Новите играчи треба да започнат со една од препорачаните страници на оваа веб-страница. Првиот чекор за уживање во RuPay е отворање сметка на страница за лотарија преку Интернет користејќи е-пошта, корисничко име и лозинка. По потврдувањето на сметката, корисникот може да продолжи кон нивната омилена игра со лото и направете облог со вистински пари. Како и повеќето начини за депонирање на мобилни телефони, RuPay испраќа OPT код за безбедносни цели.

Користење на RuPay за депозити на лотарија

Најлесен начин да направите депозит RuPay е како што следува:

 • На страницата за онлајн лотарија, играчот, има копче „Играј сега“ што води до страницата на благајната
 • На страната на касиерот, играчот треба да кликне на врската за депозит и да избере RuPay од достапните начини на плаќање. Потоа тие го пополнуваат износот што треба да го префрлат од нивната сметка RuPay на страницата за лотарија
 • Кога користите RuPay картичка, процесорот за плаќање ќе побара 16-цифрен број, CVV код и датум на истекување
 • Играчот добива еднократна лозинка - OPT- преку СМС за да го потврди плаќањето

Депозитите на RuPay се бесплатни и инстант. Тие се безбедни и сигурни се додека обложувачот избира лиценцирана и реномирана локација за онлајн лотарија. За да знае дали трансакцијата била успешна, играчот добива СМС на мобилниот број поврзан со неговата сметка RuPay. И покрај тоа што лимитот за депозит е поставен од страната на лото-локацијата, тоа главно зависи од банката што ја издава. Општо земено, многу локации за лотарија прифаќаат нешто од 10 долари.

Како да направите депозит со RuPay
Како да направите повлекување со RuPay

Како да направите повлекување со RuPay

Повеќето страници со RuPay обработуваат исплати на лотарија во рок од 24 до 72 часа. Во зависност од банката што ја издава, парите можат да стигнат на сметката на играчот истиот ден кога давателот на лотаријата ќе ги пушти. Малите доцнења се вообичаени за играчите на лото кои прв патуваат. Според прописите за игри, сите страници за лотарија треба да ги потврдат личните документи на своите клиенти во процес познат како Know Your Customer или KYC. Ова е неопходно за борба против онлајн измамата и малолетничкото коцкање. Значи, не треба да изненадува кога страницата бара национална лична карта, возачка дозвола или сличен документ. Последователните повлекувања ќе бидат побрзи бидејќи постапката KYC нема да се спроведе повторно.

Процесот на повлекување

Важно е да се забележи дека сајтовите на RuPay обработуваат повлекувања користејќи го начинот на плаќање на депонирање средства. Како такви, тие ќе ги запомнат деталите кога ќе дојде време победникот да се искешира. Плаќањата на лотарија кои вклучуваат RuPay не бараат OTP, но може да се обработат на мобилни телефони. Пред да побара исплата, играчот треба да се осигура дека нивната сметка на лотарија го достигнала минималното салдо за повлекување и дека ги исполниле сите услови за обложување. За да заработите со RuPay, играчите треба:

 • Најавете се на нивната сметка за онлајн лотарија
 • Продолжете до касата за да притиснете на копчето „Платете“ или „Повлекување“
 • Побарајте го логото на RuPay на екранот
 • Дајте ги потребните финансиски информации како телефонски број и адреса
 • Прегледајте ги деталите пред да кликнете на „Поднеси“
 • Почекајте ги парите во нивната RuPay картичка

Успешното повлекување треба да се одрази на историјата на трансакциите на клиентот. Главната валута за повлекување на RuPay е рупии. Не се вклучени такси за повлекување.

Како да направите повлекување со RuPay
Безбедност и безбедност во RuPay

Безбедност и безбедност во RuPay

Со онлајн измамите кои смислуваат сложени шеми за напад на коцкари преку Интернет, силните безбедносни мерки се клучни за заштита на нивните информации. За среќа, ова не треба да биде грижа за мрежата RuPay. Еве зошто.

Системот RuPay е неверојатно безбеден. Користи 256-битна SSL енкрипција и е овластен преку процес на автентикација со два фактори. Првата линија на одбрана од онлајн измама при депонирање со RuPay е OTP. Единствениот код се испраќа на регистриран мобилен број. Без OTP, клиентот не може да ја заврши својата трансакција на онлајн лотарија.

RuPay се придржува до строгите стандарди за приватност поставени од Националната корпорација за плаќања на Индија. Ова треба да им даде мир на обложувачите бидејќи нивните доверливи детали се резервирани на безбедни сервери. За максимална заштита на серверот, веб-локациите на RuPay користат безбедносно зацврстување, т.е. комбинација на напредни безбедносни хакови за борба против ранливостите на оперативните системи и софтверот на серверот. Вообичаените методи за стврднување на серверот вклучуваат шифрирање на податоци, инсталирање антивируси и заштитни ѕидови, редовно ажурирање на оперативните системи и елиминирање на несаканите апликации од трети страни.

Слично на тоа, сајтовите за лотарија RuPay се безбедни бидејќи ги користат речиси истите безбедносни протоколи. Плус, тие редовно се тестираат за безбедност. Карактеристиките на високо безбедните веб-локации на лото вклучуваат сертификати, лиценци за игри и силни безбедносни слоеви како SSL.

Безбедност и безбедност во RuPay
Опции за поддршка на корисници на RuPay

Опции за поддршка на корисници на RuPay

Честопати, клиентите на RuPay не можат да направат депозити кога треба играјте онлајн лотарија. Некои пријавија одбиени трансакции и грешки во плаќањето при користење на нивната RuPay картичка. Нема потреба од паника кога ќе се појават вакви проблеми бидејќи поддршката за корисници во RuPay е подготвена со решенија. Треба да се знае каде се како да се контактираат со нив. Еве ги најлесните начини да стапите во контакт со претставниците на клиентите на RuPay:

 • Личен дигитален асистент: Ова е онлајн чет-кутија лоцирана во долниот десен агол на веб-страницата за контакт на RuPay. Автоматизираната функција одговара на најчесто поставуваните прашања, како интернет бот. Има простор за пишување конкретно барање. Може да се избере англиски или хинди кога се користи виртуелниот асистент.
 • Телефон: На задната страна на RuPay картичките има различни бесплатни телефонски линии за помош. Овие се посоодветни за итни служби како кражба или губење картичка
 • Посета на филијалата на банката: Ако клиентите не можат да контактираат со претставниците на клиентите на RuPay, најдобро е да отидете во филијалата на банката-издавач за понатамошна помош.
Опции за поддршка на корисници на RuPay