Безбедни решенија за плаќање за играчи на онлајн лотарија во 2024

Ако барате одлична локација за онлајн лотарија, веројатно сте се запрашале: „Дали достапните начини на плаќање се безбедни?“ Благодарение на широкиот опсег на начини на плаќање преку Интернет, исплатите на лотаријата станаа подостапни од кога било.

Сè што ви треба е да најдете легитимна локација за лотарија на интернет, да направите депозит, да купите лотарија и да ги изберете вашите броеви. Доколку одговараат на броевите на извлекувањето, тогаш наградата на лотаријата е ваша. Во некои лотарии, може да собирате помали награди ако вашите броеви се совпаѓаат со одредени броеви во џекпотот. Од е-паричници до MasterCard и Visa, постојат многу начини да ги повлечете вашите добивки од лото од врвни сајтови. Еве сè што треба да знаете за безбедните начини на плаќање.

Visa

Веб-страниците за онлајн лотарија прифаќаат широк спектар на опции за плаќање. Визата често е еден од најдобрите избори. Како заеднички и достапен систем за плаќање, Visa го користи својот меѓународен досег за да обезбеди опции за трансфер на пари за речиси неограничен број производи и услуги, вклучително и лотарии и друга забава за онлајн игри.

Прикажи повеќе
MasterCard

MasterCard е мултинационална корпорација за финансиски услуги со глобална клиентела. Во моментов е рангирана како втора по големина компанија за електронски платежни картички во светот. Сепак, компанијата не ги издава своите картички директно на корисниците, туку на финансиските институции кои потоа ги издаваат на своите клиенти во нивно име. MasterCard може да биде или дебитна или кредитна картичка.

Прикажи повеќе
Skrill

Како популарен онлајн евалет, Skrill продолжува да привлекува потрошувачи кои бараат ефтин начин за пренос на пари на Интернет. Со само неколку кликања, купувачот може да депонира и дисперзира средства преку давателот на плаќања, кој сега е еден од водечките платежни услуги низ целиот свет.

Прикажи повеќе
Neteller

Повеќето онлајн обложувачи го имаат Neteller на нивната листа на преферирани начини на плаќање. Ова платежно средство е привлечно поради неговата леснотија на користење. Neteller е во сопственост и управувана од британска компанија, Paysafe Group. Основана е во 1999 година. Сепак, до 2000 година почна да обработува плаќања за коцкање преку Интернет, вклучително и лотарии.

Прикажи повеќе
MuchBetter

MuchBetter е меѓу најпопуларните начини на плаќање преку Интернет што ги користат сајтовите за онлајн лотарија. Работи како е-паричник, овозможувајќи им на корисниците да добиваат пари и да вршат плаќања преку Интернет. Компанијата е основана во 2016 година за да обезбеди поефективни и поефикасни услуги. Во првите три години од работењето веќе имаше освоено неколку награди. Овие го вклучија Услуги во подем на наградите EGR B2B 2018, најдобра иновација за стартување на наградите MPE 2019, и Мобилно решение за плаќање на годината на SBC Awards 2019, меѓу другите.

Прикажи повеќе
Payz

Payz, кој е меѓу најпрепознатливите начини на плаќање преку е-паричник, може да го користат играчите на лотаријата за финансирање на нивните сметки. Тоа е флексибилен начин на плаќање кој поддржува 54 валути и е достапен во повеќе од 200 земји во светот. Payz поддржува купување билети за лотарија во земји каде што е дозволено онлајн коцкање.

Прикажи повеќе
PayPal

PayPal е меѓу најбезбедните и најбрзите начини на плаќање преку Интернет. Тоа е прифатено од неколку онлајн лотарии како што се Megarush и Crazy Lottos. Основан пред петнаесет години, PayPal е еден од најефикасните е-паричници и има милиони регистрирани корисници на глобално ниво. Играчите можат да користат PayPal за купување лотарија, обложување, депозити и повлекувања. Исто така е прилично лесно да се отвори сметка на PayPal.

Прикажи повеќе
PaysafeCard

Paysafecard, припејд метод на онлајн трансакција, датира од 2000 година кога беше основана од група претприемачи од Виена, Австрија. Од неговото лансирање, тој ги олеснува плаќањата преку Интернет исто како и користењето готовина. Со текот на времето, тој беше купен од различни компании како што е Skrill во 2013 година. Две години подоцна, Optimal Payments Group го презеде Skrill и ребрендиран во Paysafe Group. Фирмата е лиценцирана од Управата за финансиско однесување на ОК (FCA) и е партнер со светски познатата Mastercard.

Прикажи повеќе

American Express

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer

Безбедни начини на плаќање

Безбедните начини на плаќање обезбедуваат сигурни средства за депонирање и повлекување на онлајн лотарија. Меѓутоа, ако сте играч на лото, ви треба уверување дека нема ризик од измама на местото на наплатата. Следниве карактеристики помагаат да се минимизира ранливоста на начините на плаќање на лотаријата.

SSL протокол

SSL е акроним за Secure Socket Layer, протокол за шифрирање за обезбедување на локација. Најдобрите локации за лотарија имаат SSL сертификати, а нивните URL-адреси започнуваат со HTTPS наместо со HTTP. Ќе забележите и икона за катанец до URL-то. Со SSL шифрирањето, вашите финансиски податоци се безбедни кога играте онлајн лотарија.

Усогласеност со PCI DSS

Индустријата за платежни картички или PCI е регулаторно тело кое ги следи безбедносните стандарди за електронски трансакции. DSS е кратенка за стандарди за безбедност на податоците. Секоја лото-компанија која го олеснува плаќањето со кредитна картичка треба да биде во согласност со упатствата за PCI.

3D автентикација

Оваа функција ги спречува измамните активности за време на наплатата на картичката. Со 3D безбедна автентикација, давателот на плаќања управува со процесот на проверка на идентитетот. Да претпоставиме дека користите Visa за депонирање готовина на лотарија онлајн. Visa ќе се справи со барањата за пин-код и биометриските потврди. Ова осигурува дека само вистинскиот сопственик на картичка може да купи лото билети со Visa картичката.

Услуга за верификација на адреса (AVS)

AVS ја користи адресата за наплата што сте ја внеле на страницата за да го потврди вашиот начин на плаќање. AVS гарантира дека оваа адреса се совпаѓа со онаа во вашата банкарска сметка или кредитна картичка.

Други безбедносни мерки вклучуваат ажуриран оперативен систем и токенизација што ги заменува доверливите податоци со случајни знаци.

Избор на банкарски метод

Најдобрите веб-локации за лотарија нудат изобилство на методи за депозит и повлекување. Имајте предвид дека некои опции се само за депозити. Но, во повеќето случаи, страницата за лотарија им овозможува на обложувачите да заработат користејќи го избраниот начин на депозит. Прочитајте ги одредбите и условите пред да ја направите вашата прва трансакција. Кога одлучувате помеѓу алтернативите, земете ги предвид следните фактори.

 • Безбедност: Безбедното процесирање на плаќањата е од фундаментално значење за избегнување на прекршување на податоците и финансиска загуба. Останете добро информирани со разбирање на безбедносната мерка што ја вовел давателот на плаќањата.
 • Брзина на трансфер: Бидејќи сакате веднаш да ја финансирате вашата сметка на лото, започнете со истражување колку време му треба на финансискиот давател за да ослободи средства. Изберете метод што ги олеснува побрзите исплати на лотаријата за ваша погодност.
 • Надоместоци за трансакции: Повеќето депозити на онлајн лотарии се бесплатни, но може да ви се наплати за повлекување на вашите добивки со одредени методи. Најдобро е да изберете начин на плаќање со најниски надоместоци за да ја зголемите вашата профитна маржа. Калкулаторот за исплата на лотарија ви овозможува да видите колку ќе ви наплаќаат за уплата.
 • Ублажување на измама: Мудро е да се користи метод на трансакција што може да открие сомнителни активности на интернет. Треба да можете да ограничите колку можете да потрошите на онлајн лотарии.
 • Локална јурисдикција: Различни држави имаат различни контроли за финансиско управување за онлајн лотаријата. Проверете дали купувањето на лотарија е во согласност со локалните закони.
 • Девизен курс: Некои алтернативи се ограничени на одредени региони и валути. Кога користите такви методи, вашите пари се претвораат во глобално прифатена валута и може да се примени надоместок за размена.
 • Банкарски лимити: Обично, страницата за лотарија ги одредува ограничувањата за депозит и повлекување. Сепак, некои системи за електронско плаќање воведоа ограничувања за тоа колку можете да потрошите онлајн. Многу пати, ќе треба да контактирате со банкарскиот оператор за да го укинете ова ограничување.
 • Но, тоа е поставено за безбедносни цели. Погрижете се да го потврдите дневниот максимален лимит за повлекување на вашиот банкарски метод на локацијата на лото за да избегнете прекршување на одредбите и условите. Најдобрата опција овозможува помали повлекувања, така што не мора да чекате премногу долго за да уживате во вашата награда.
 • Бонус за начинот на плаќање: Можеби ќе ги исполнувате условите за специјален бонус во зависност од начинот на депозит. Не сите е-паричници, банки и картички се квалификуваат за оваа специјална промоција. Една од опциите што го привлекува овој бонус е Биткоин. Пред да започнете да играте лото онлајн, одете на страницата за промоција и прочитајте ги правилата за бонуси.
 • Мобилна приспособливост: Дали онлајн трговецот дозволува трансакции преку мобилен телефон? Повеќето сајтови за онлајн лотарија денес се оптимизирани за мобилни телефони. Погрижете се вашиот финансиски оператор да има приспособливо искуство за наплата за различни мобилни оперативни системи и мрежи.

Како да направите депозит кога играте лотарија

Треба да сте регистриран играч за да уплатите и да платите за онлајн лотаријата. Секоја страница има список на банкарски методи. Примери се PayPal, Visa, ACH електронска проверка, MasterCard, Discover кредитна картичка, WebCash, PayNearMe, PA Lottery Play+ итн. Следете ги овие упатства за да ја финансирате вашата сметка на лотарија:

 • Со вашата е-пошта/корисничко име и лозинка, најавете се на сметката на лотаријата
 • Одете до делот за благајна и изберете „Плаќање/Депозит“
 • Од достапниот список, изберете го претпочитаниот начин на депозит
 • Внесете ја сумата со која сакате да ја финансирате сметката
 • Следете ги инструкциите на екранот за да го потврдите вашиот идентитет

Интернет-локациите за лотарија користат модерни технологии за шифрирање за да ве задржат анонимни додека правите депозит. Загарантирана ви е приватноста и безбедноста на финансиските податоци. Следно, сакате да купите билети за учество во лотарија. Еве ги чекорите што треба да ги следите.

 • За вашето прво купување, задолжително пополнете ја регистрацијата и изберете опција за плаќање во чекорите нагласени погоре
 • Изберете ја вашата претпочитана лотарија
 • Пополнете ги билетите што сакате да ги купите и опциите за играње (случајни броеви)
 • Кликнете на копчето за репродукција и изберете колку сакате да потрошите
 • Потврдете го купувањето на билет и почекајте порака за потврда

Ако трансакцијата не се реализира, обидете се со друг начин на плаќање. Кога користите PayPal, проверете дали е поврзан со банкарска сметка наместо со кредитна или дебитна картичка. Други провајдери како PA Lottery Play+ ви дозволуваат да се поврзете со вашата банкарска сметка, кредитна и дебитна картичка.

Користење на PayPal кога играте лото

PayPal е еден од најсигурните е-паричници за правење инстант депозити на локации за лотарија. Тој е добро почитуван низ целиот свет и обезбедува брзи исплати на лотарија. Безбедноста е најзначајната придобивка од користењето на PayPal на лотарија онлајн.

Компанијата има долга историја на безбедни онлајн трансакции, поддржани со шифрирање од крај до крај и автентикација со два фактори. На наплатата, вашите податоци никогаш не се споделуваат со никого освен со PayPal. Повеќето онлајн лотарии кои прифаќаат PayPal имаат добредојдена понуда за нови играчи. Но, добро е да проверите пред да побарате бонус.

Како да направите депозит користејќи PayPal

Депонирањето средства на веб-локација за лотарија со вашето салдо на PayPal е едноставно. Може да потрае подолго од дебитна картичка бидејќи PayPal е посредничка трговска услуга. Тоа доаѓа помеѓу вашата банкарска сметка и страницата за лотарија. Но, процесот ги следи овие едноставни чекори:

 • На контролната табла на благајната, изберете PayPal за депозити
 • Внесете го износот што сакате да го депонирате
 • Ќе се појави нов прозорец каде што треба да се најавите на вашата сметка на PayPal
 • Парите се префрлаат веднаш за да можете да почнете да играте лото

Како да ги повлечете добивките од лотарија користејќи PayPal

Веб-страница за лотарија сака да се задолжите со начинот на плаќање што сте го избрале за депозит. Ако изберете PayPal, нема да имате проблеми со повлекување на вашите добивки. Еве ја процедурата.

 • Одете во делот за повлекување и побарајте исплата
 • Кликнете на PayPal (тоа ќе биде првата опција)
 • Внесете ги вашите ингеренциите за најавување и лозинката
 • Давателот на лотаријата ќе го потврди барањето
 • Добијте средства на вашата сметка на PayPal по 12 до 24 часа

Откако ќе имате пари на вашата сметка на PayPal, можете да ги користите за да купувате стоки и услуги преку Интернет или да повлекувате на вашата банкарска сметка. Можеби ќе ви наплатат надомест за префрлање средства во банка.

Како да направите повлекување

Честитки за освојувањето на лото! Пред да ја повлечете наградата, проверете дали страницата го потврдила вашиот идентитет. Најавете се на вашата сметка и следете ги чекорите подолу.

 • Во менито на сметката, притиснете го копчето „Повлечете средства“ или слично копче
 • Кликнете на банкарската сметка или е-паричникот на кој сакате да се повлечете за да го започнете процесот
 • Ако веќе сте обезбедиле претпочитан начин на плаќање, тој ќе се појави во паѓачката листа
 • Внесете ги добивките од лотаријата што сакате да ги откупите и пополнете ги сите потребни информации
 • Кликнете на испрати за да продолжите со процесот
 • Ќе добиете порака со која се потврдува вашето барање за повлекување

Забележете ги ограничувањата за повлекување пред да се уплати. Како дел од контролата против измама, ќе треба да поднесете некои документи при првото барање за повлекување. Ова е за да се осигура дека парите се правилно и законски префрлени.

Можете да го докажете вашиот идентитет со лична карта, пасош или возачка дозвола издадена од владата. Може да обезбедите валидна сметка за комунални услуги за доказ за адресата, но таа не смее да биде постара од три месеци.

Додека исплатата се обработува, таа ќе се појави како нерешено барање на вашата сметка на лото. По одобрувањето, ќе се премести во историјата на трансакциите. Ако наидете на предизвици во процесот или сакате да прашате нешто, не двоумете се да контактирате со грижата за клиентите.

Општо земено, не можете да повлечете износ што ги надминува вашите депозити. Ова е според практиките против перење пари.

Некои онлајн лотарии обезбедуваат апликации за лото што можете да ги преземете на вашиот паметен телефон. Процесот на повлекување е ист. Во просек, повлекувањата од десктоп и од апликации може да потраат два до пет работни дена за да стигнат до вашата банкарска сметка.

Најдобрите начини на плаќање на лотарија

Луѓето играат лотарии затоа што сакаат да добијат пари. Да се има брз и безбеден процес на плаќање е од најголема важност. Со најновите случувања во финансиската индустрија, се појавија бројни начини на плаќање на лотаријата. Ние разбираме дека не е лесно да се избере еден со оглед на тоа што тие имаат свои предности и недостатоци.

Како ги оценуваме и прегледуваме опциите за плаќање

Пред да прикажеме банкарски метод на нашата страница, ние го прегледуваме темелно и го оценуваме според нашето знаење од индустријата и искуството на играчите. Нашите препорачани методи мора да исполнуваат специфични критериуми.

 • Мора да биде широко достапен и прифатен во одборот
 • Треба да гарантира безбедност и доверливост
 • Треба да биде популарен меѓу обложувачите
 • Мора да има силни стандарди за шифрирање за да се спречи прекршување на податоците
 • Треба да има сигурна корисничка поддршка

Реномирани лотариски организации прифаќаат депозити и плаќаат добивки без неисполнување на обврските. Некои сајтови нудат подобри трансакциски методи од другите. Во нашите моменти, ги наведуваме само оние со високи продажни поени.

Врвните провајдери спроведуваат безбедносни мерки кои гарантираат безбедност на вашите финансиски и лични податоци. Добар пример е 128-битното шифрирање кое ги кодира информациите за да ги заштити вашите средства од хакери. Еве некои од најбезбедните опции за играње на онлајн лотарија.

Виза

Visa е една од најуспешните мрежи со глобален досег идеален за плаќање онлајн лото билети. Компанијата одржува одлична репутација за безбедност. Не е изненадување што скоро сите лотарии прифаќаат Visa кредитни картички за депозити и повлекувања.

Компанијата е позната по преземањето строги мерки против сомнителни активности, па затоа треба да се чувствувате безбедно кога ја користите. Со Visa, можете да депонирате релативно големи суми на вашата соодветна сметка на лото. Од друга страна, не сите лотарии дозволуваат повлекување со кредитни картички Visa. Проверете ги ситните букви пред да ја обработите вашата исплата.

MasterCard

MasterCard се натпреварува со Visa кога станува збор за безбедноста и сигурноста на кредитните картички. Многу веб-локации за лотарија го прифаќаат тоа, а има и различни елитни картички од кои можете да изберете, во зависност од вашата банка што ја издава. Вашите информации остануваат доверливи, така што не треба да бидете загрижени за каква било измама. Исто така, ќе го имате луксузот да внесувате големи депозити на вашата сметка на лотарија. Понекогаш, може да се наплатат трошоци во зависност од видот на картичката.

Скрил

Ова е начин на плаќање со седиште во Англија, кој постои во последните две децении. Најчесто се користи во Обединетото Кралство, но успеа да добие меѓународна база на клиенти.

Skrill наплаќа мали надоместоци за депонирање и повлекување. Депозитите се моментални, додека повлекувањето може да потрае и до два дена. Вашите податоци се безбедни бидејќи Skrill не ги предава на трети страни. Многу играчи на лото го сакаат тоа за олеснување на моменталниот пристап до нивните банки преку Интернет.

Покрај тоа, можете да користите 40 различни валути од повеќе од 200 земји. За разлика од некои онлајн трговски услуги, Skrill има реномиран систем за поддршка на клиенти каде што можете да прашате што било во секое време преку разговор во живо. Единственото ограничување е тоа што не сите лотарии прифаќаат плаќања со Skrill.

Банкарски жичен трансфер

Речиси сите онлајн лотарии прифаќаат директни банкарски трансфери. Во зависност од вашата банка, може да платите провизија за трансакција. Времето на обработка може да потрае од еден до пет работни дена. Страсните коцкари не сакаат предолго чекање, и затоа повеќето од нив претпочитаат е-паричници наместо банкарски трансфери.

Повторно, повеќето банки не ги одобруваат барањата кои доаѓаат од коцкарски активности. Ова може да биде проблем ако сте избрале нова веб-локација за лотарија чија репутација е непозната.

Одговорно играње

Имајте на ум дека извлекувањата на лотаријата се случајни и секој купен тикет има еднакви шанси за добивка. Джакпотовите се превртуваат секоја недела, а наградите се зголемуваат за да им се даде на играчите повисоки потенцијални приноси.

Идеално, можете да купите повеќе билети за да ги зголемите вашите шанси за победа. Но, како одговорен играч на лотарија, треба да поставите лимит за трошење и да се држите до него. Приклучувањето кон синдикат за онлајн лотарија исто така може да помогне во овој случај.

Други совети кои ќе ви помогнат да играте одговорно се:

 • Никогаш не земајте заем за да играте лото онлајн
 • Сфатете го како слободно време, а не како извор на приход
 • Избегнувајте да бркате загуба
 • Не играјте кога сте премногу возбудени или депресивни
 • Користете одговорни ресурси за коцкање
 • Побарајте стручна помош ако мислите дека имате зависност од коцкање
About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)