Резултат на El Gordo

Ова можеби не е првичното име што некој го спомнува кога ќе го прашаат за големи лотарии, но тоа ќе биде првото име на кое некој во Шпанија ќе помисли. Ова е најголемата лотарија во светот во однос на вкупните исплатени парични награди. Ел Гордо значи „дебелиот“. Ова започна како прекар за првата (најголемата) награда, но подоцна стана референца за целата лотарија.

Познато и како Божиќна лотарија, извлекувањето се врши секој 22 декември. Во 2021 година, ждрепката ќе се одржи во Театро Реал де Мадрид. Се емитува во живо во 9:00 часот по средноевропско време. „Ел Гордо“ е специјално извлекување на неделната „Лотерија Национална“ наменета да донесе Божиќна радост на играчите во земјата. Со него управува Loterías y Apuestas del Estado.

Има 4 милиони долари за победникот, 1,25 милиони долари за вториот билет, 500.000 долари за третото, 200.000 долари за секој од двата билети за четврто место и 60.000 долари за секој од осумте билети за петтото место.

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherPriya PatelResearcher
About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)