Finland Lotto Results

Финска Лото 7/40, исто така познат како Veikkaus Lotto, е лотарија еднаш неделно извлекување што се одржува во сабота во Хелсинки. Тоа е најголемата лотарија што ја играат околу 70% од финската популација и други играчи ширум светот.

Играчите во Финска можат да ги купат своите билети на POS или на официјалната веб-страница на Veikkaus за 1 € по влез. Играчите надвор од Финска можат да играат на веб-локации на трети страни. Има минимален џекпот од 700.000 евра, но често е над 1 милион евра, а рекордот е 14,1 милиони евра.

Играчите избираат 7 броеви од 40 и можат да се одлучат за број плус кој ќе ги помножи сите награди што не се џекпот со 5 за дополнителни 0,50 евра.

Извлекувањето може да се следи во живо на каналот MTV3 или резултатите да се проверат на веб-страницата Veikkaus или на трета страна за играчи кои не се Фински. Играчите треба да ги погодат сите 7 броеви за да добијат џекпот. Наградите се плаќаат како без данок, паушални суми и треба да се побараат до 1 година по извлекувањето.

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherPriya PatelResearcher
About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)