Вести

November 22, 2022

Спарк лотарија треска од исплата од милијарди долари

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherAishwarya NairResearcher

Еден среќен добитник допрва треба да ги побара 1,3 милијарди долари Мега милиони џекпот на лотарија во август. Гледачите на лотаријата чекаат да видат кој ја добил наградата. Дотогаш, огромниот обем на вредноста на наградата предизвика обновен интерес за купување лотарија на глобално ниво. Како најдобар удар за пари или два, големите награди на лотаријата привлекуваат милиони потрошувачи кои купуваат билети секоја недела. Огромни рекордни џекпот се собираат кога играчите купуваат билети, но никој не добива. 

Спарк лотарија треска од исплата од милијарди долари

Џекпотот се превртува на следниот датум на извлекување и продолжува да се собира додека некој не ги избере победничките броеви. Еве список на најголемите џекпот награди во историјата на модерните лотарии.

Највредните џекпот на светот потекнуваат од Шпанија, каде што Шпанската божиќна лотарија ги нуди најголемите џекпот во светот. Во 2012 година, вкупниот награден фонд изнесуваше 4,25 милијарди долари во американски долари во 2022 година. 

Сепак, наградите се поделени меѓу повеќе победници низ целата земја. Во 2016 година, најголемиот награден фонд беше еквивалент на приближно 2,4 милијарди долари. Во 2020 година, најголемата награда беше околу 2,89 милијарди долари. Билетите се однапред испечатени со 5-цифрени броеви. Секој сет на броеви се продава на повеќе различни купувачи, што резултира со неколку победници за главната награда.

Соединети Држави

Вљубениците во лотаријата ширум светот учествуваат во американските мега милиони и Пауербол лотарија игри. Во јануари 2016 година, тројца победници на Powerball од Калифорнија, Тенеси и Флорида поделиле џекпот од 1,586 милијарди долари, што е најголемиот џекпот во светот досега. Во 2018 година, еден добитник на Mega Millions од Јужна Каролина си замина со 1,537 милијарди долари пред даноци.

Во Соединетите Држави, услугата за внатрешни приходи зема 24% од сите добивки на лотарија од повеќе од 600 долари. За добитниците надвор од земјата, даночната сметка е поостри од 30%. 

Историски гледано, наградите на лотаријата започнаа како исплати само за ануитет, кои беа дистрибуирани на победниците секоја година. Сепак, со популарноста на лотаријата на глобално ниво, директорите сега нудат опции за готовина. Добитниците на лотаријата често ја прифаќаат опцијата за готовина, која веднаш го става поединецот во повисока даночна група кај новопечените богаташи.

европска унија

За среќа за европските победници, џекпотовите во регионот се ослободени од данок. Владата наоѓа други начини да добие средства со оданочување на лотарии надвор од добивките. Во ОК, операторот на игри и владата ги поделија облозите. 

Камелот, операторот, го става лавовскиот дел од својата заработка во работењето на лотаријата и задржување на профит. Владата користи средства за важни јавни проекти во рамките на иницијативата за добра кауза на Камелот. До денес, најголемиот џекпот во историјата на Европа е исплата на 235 милиони евра милиони долари во 2022 година.

Филипини

Онлајн лотарија наградите на Филипините заслужуваат почесно споменување. Секоја награда поголема од 1 милион долари е чудо. Во 2018 година, двајца добитници поделија џекпот од 21 милион долари, што беше најголемата сума што некогаш била освоена на Филипините во тоа време.

Најголемиот добитник на џекпот во историјата е Глорија Мекензи. Пред да умре Мекензи во 2021 година, таа се искачи во историските книги во 2013 година како најголемиот поединечен добитник на билети за Powerball со џекпот од 590 милиони долари. Откако ја зела опцијата за готовина и платила даноци, таа однела дома 278 милиони долари. 

Таа даде половина од добивката на нејзиниот син, кој исто така ги администрираше нејзините пари како полномошно. Во 2019 година, таа го тужеше нејзиниот син и финансискиот советник што тој го избра за прекршување на доверителската должност за изборот на инвестициска стратегија, за која таа тврдеше дека ја чинела милиони хонорари со мал поврат. Во времето на победата, Глорија беше 84-годишна вдовица со мало образование за финансиски менаџмент.

Важно е да се напомене дека големите награди доаѓаат со одговорности. И победниците од милиони и милијарди долари бараат совет од адвокати и финансиски советници за тоа како да управуваат и инвестираат со средствата. Победниците добиваат бројни барања за донации и донации, што е причината поради која многумина прифаќаат големи исплати анонимно или одвојуваат време да ги средат работите пред да се пријават за да добијат големи џекпот добивки.

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
undefined is not available in your country. Please try:

Најнови вести

Од нула до џекпот: победа од 300.000 долари на жена од Јужна Каролина
2024-04-15

Од нула до џекпот: победа од 300.000 долари на жена од Јужна Каролина

Вести