Практичен водич за победници на EuroMillions

Водичи за игрите

2023-03-28

Katrin Becker

Лотаријата EuroMillions е глобален феномен и круна на европската индустрија за коцкање. Играчите во оваа лотарија ширум Европа можат да влезат за само две евра, со главната награда вредна 190 милиони евра.

Практичен водич за победници на EuroMillions

Дури и ако не го освоите џекпотот, EuroMillions нуди неколку импресивни утешни награди. Ако сакате да дознаете повеќе, прочитајте понатаму.

Овој сеопфатен водич за лотарија ќе одговори на секое прашање што можеби го имате во врска со EuroMillions, како и SuperDraws, бонус игри, награди и многу повеќе.

Што е EuroMillions?

Од своето основање во 2004 година, транснационалната лотарија позната како EuroMillions ги привлекува играчите од целиот свет. Оваа лотарија е масивна, се рангира во првите пет по големина. Ако се погледне бројот на учесници и парите за грабеж, тој е најголем во Европа.

EuroMillions го водат националните лотариски организации на деветте земји-учеснички. Играчите во овие нации имаат иста можност за огромната награда, а не со некои суптилни промени во цените на билетите и бонус игрите.

Конечно, работите почнуваат да се загреваат.

EuroMillions има основна исплата од 17 милиони евра и максимална исплата од 190 милиони евра. Оваа награда се нуди двапати неделно - вреди значително повеќе од која било национална лотарија во Европа.

Кога EuroMillions го одржува својот ждреб?

Извлекувањето на EuroMillions се одржува двапати неделно, вторник и петок, во 20:45 часот по париско време. Резултатите од лотаријата EuroMillions се објавуваат до трговците на мало и медиумите секој петок и вторник во 23 часот.

Сите главни веб-локации на лотарија ќе ги обезбеди најновите резултати на EuroMillions, а вие можете користете наменска проверка за да ја проверите точноста на тие бројки. Проверката брзо и лесно ќе утврди дали вашите избрани броеви се совпаѓаат со добитната комбинација.

Телевизиската публика повеќе не е воодушевена од лотарии како некогаш. Резултатите од лотаријата EuroMillions повеќе нема да се фрлаат преку програмите на националните телевизии или на насловните страници на весниците. Сепак, интернетот ги направи подостапни од кога било досега.

Кога е EuroMillions SuperDraw?

Од сите цртежи на EuroMillions, SuperDraw е оној што најмногу би сакале да го освоите. Да се биде победник на EuroMillions не е само прашање на избор, мора да се признае, иако ако сакате да се трудите повеќе, сега е време.

Значи, што точно го издвојува SuperDraw?

 • Една од придобивките е тоа што наградата е секогаш најмалку девет цифри. Тоа се минимум сто милиони евра.
 • Има огромно внимание и врева околу EuroMillions SuperDraw. Предизвикува стампедо за купување лотарија и ја зголемува наградата на неверојатни 100 милиони евра.
 • Ако џекпотот на EuroMillions не се освои, тој се превртува и лудата цртичка за билети продолжува. Откако ќе достигне 190.000.000 евра, понатамошните зголемувања ќе прекинат.
 • SuperDraw донесе некои од најголемите добивки во историјата на EuroMillions, и како што лотаријата расте во популарност и дистрибуција, овие извлекувања се почесто се случуваат.

Внимавајте на распространетите приказни на EuroMillions за да одредите кога ќе бидат следните цртежи.

Како функционира The EuroMillions?

Многу луѓе кои никогаш не играле лотарија сметаат дека EuroMillions, а на други им се допаѓа тоа да е малку мистерија.

Каква локална поддршка може да се очекува од лотаријата што функционира низ многу европски земји? Зошто одредени народи подобни за бонус игри додека другите не се? Ако можете да купите билети само од овластени продавачи, како тие се достапни на Интернет?

Прочитајте за одговорите на овие прашања и повеќе.

Пристапност

Ниту една компанија нема сопственост на лотаријата EuroMillions. Наместо тоа, тоа е заеднички потфат предводен од најголемите национални лотариски оператори во земјите-учеснички, како Камелот во Обединетото Кралство.

Релевантната државна лотарија одобри секоја компанија да снабдува легитимни игри на лотарија. За да се формираат EuroMillions, тие само се согласија да ги здружат своите ресурси во една голема лотарија.

Купете билет за EuroMillions во Обединетото Кралство. Камелот ќе добие дел од приходите и ќе ги користи за финансирање проекти во Обединетото Кралство, токму како што тоа го прави со лотото на ОК. Со истиот ефект, без разлика дали ќе го купите вашиот билет во Франција.

Ова е исто така како можете да отклучите дополнителни игри. Камелот веројатно водел дополнителна игра за да ја зголеми продажбата бидејќи повеќе ги пресметале дополнителните приходи отколку да ги покријат дополнителните трошоци.

Екстра EuroMillions настани во Обединетото Кралство

Ирска, Франција, Шпанија, Португалија, Австрија, Белгија, Луксембург и Швајцарија се меѓу другите земји што ја нудат лотаријата EuroMillions. Следниве игри, сепак, се ексклузивни за Обединетото Кралство.

Обединетото Кралство милионер производител

Кога купувате билет за EuroMillions во Обединетото Кралство, исто така сте вклучени во извлекувањето на UK Millionaire Maker. Сè што треба да направите за да се вклучите е да платите ниска такса од 2,50 фунти.

Секоја линија на броеви што ќе ја изберете има свој посебен деветцифрен код. Овој код може да го најдете на дното на вашиот билет EuroMillions.

Лесно е да ги потврдите резултатите од вашиот милионер. Службеникот на продавницата или проверката на EuroMillions може да го потврди вашиот билет ако го внесете. Играњето онлајн значи дека ќе добиете е-пошта ако победите. За да ја побарате вашата награда од 1.000.000 фунти, мора правилно да ги внесете деветте знаци во наведената низа.

HotPicks на EuroMillions

EuroMillions HotPicks е самостојна лотарија. Сепак, неговите резултати се засноваат на оние на EuroMillions. Секој запис чини 1,50 фунти и може да се обидете да се совпаднете каде било од еден до пет од примарните броеви. Сите ваши избрани броеви мора да одговараат на победничките броеви.

Ако сакате да ги купите вашите билети лично, мора да го направите тоа од овластен продавач во една од квалификуваните нации. Поради ова, грчката лотариска организација не учествува, не може да има корист и не е заинтересирана да продава билети во Грција.

Каде се вклопуваат онлајн продавниците за лотарија?

Спецификите за тоа како функционираат овие даватели на услуги ќе се разликуваат во зависност од локацијата. Државните лотарии поседуваат или се одговорни за неколку интернет казина. Од друга страна, некои сајтови ви дозволуваат да се „обложите на исходот“ од лотариите на ист начин како што можете да се обложите на резултатот од фудбалски натпревар.

Обложувањето функционира слично како купувањето билет за концерт. Дополнително, тие обезбедуваат награди кои одговараат на наградите за поделба на EuroMillions. Сè изгледа токму како што би изгледало од легитимен продавач.

Правила на EuroMillions

Играчите избираат пет главни броеви од 1 до 50 и два броја на Среќна ѕвезда од 1 до 12. За да победите, мора да ги усогласите вашите избрани среќни броеви со извлечените. Ако ги усогласите сите седум броеви, ќе освоите дел од џекпотот, кој започнува од 17 милиони евра (околу 14 милиони фунти) и се пренесува доколку не се бара.

Покрај џекпотот, има и 12 помали нивоа на награди, така што може да победите дури и ако одговарате само на два од примарните броеви.

Еве ги наградите и коефициентот на лотаријата EuroMillions.

Можните комбинации на броеви остануваат исти без оглед на вкупниот број на играчи. Кога повеќе од еден поединец ги избира победничките броеви, садот се дели рамномерно меѓу нив.

Затоа, ако играте за џекпот, a стратегија заснована на избор на помалку заеднички броеви може да ги зголеми вашите шанси за победа.

Можете исто така нека компјутерот ги избере вашите броеви по случаен избор. EuroMillions го нарекува овој избор како Среќен пад.

Барање ЕвроМилион награди

Мора да го покажете добитниот тикет за да ја подигнете наградата. Добиените награди во EuroMillions се бараат на неколку начини, во зависност од земјата. Оваа табела дава детали кога победниците мора да побараат награда и последиците ако тоа не го сторат до наведениот датум.

Како да ја изберете вашата стратегија за лотарија EuroMillions

Во извлекувањето на EuroMillions, секоја можна комбинација на бројки има еднакви шанси да биде избрана. Иако може да изгледа малку веројатно, тикет со седум случајно избрани броеви рамномерно разделени има исти шанси за победа како тикет со седум последователни броеви.

Шансите за освојување на EuroMillions се исти без разлика дали користите Lucky Dip или онлајн водич за лотарија EuroMillions за да ги изберете вашите броеви.

Кои се најчесто цртаните броеви?

EuroMillions и другите фрази за пребарување на лотаријата најчесто се фокусираат на најчесто извлекуваните броеви. Вообичаените прашања на Google, Bing и другите пребарувачи вклучуваат „EuroMillions најдобри броеви“ и „кои се најчестите EuroMillions броеви“.

Подолу, ќе поминеме низ неколку EuroMillions топли и ладни броеви кои ќе ви помогнат да одредите кои да ги играте. Но, тука е триењето: малку од ова воопшто помага.

Има нулта корелација помеѓу исходите на минатите EuroMillions и идните резултати. Фактот дека дадениот билет EuroMillions е извлечен неколку пати во минатото не е гаранција дека наскоро ќе биде повторно избран.

Ако се прашувате зошто вашите шанси се идентични за секој збир на броеви, тоа е затоа што, како што веќе покажавме, тоа е. Како и да е, тоа е добро читање и има некои фасцинантни сознанија кои треба да се соберат во врска со најжешките и најстудените бројки на EuroMillions.

Топли и ладни евромилиони броеви

Лесно е да се види дека најчестите и најмалку вообичаените бројки на EuroMillions се многу различни во текот на првите седум години од извлекувањето. 

 • И покрај преку 370 цртежи, бројот „28“ се појавил само 26 пати, додека бројот „50“ бил нацртан 54 пати.
 • Пет години подоцна, „28“ и „50“ станаа популарни избори, со 67 и 60 нерешени, соодветно.
 • Помеѓу мај 2011 и септември 2016 година, цифрата 10 беше најчеста појава - неверојатни 70 пати! Бројот „41“ бил најреткиот, кој се појавил само 38 пати.
 • На 1.225-то извлекување на EuroMillions во 2019 година, бројот „46“ беше најмалку популарен, откако се појави помалку од 100 пати, додека бројот „50“ беше најпопуларен, прикажувајќи се 145 пати.
 • Горенаведените статистики за „на сите времиња“ покажуваат дека најмалиот број се случил 7,8% од времето, додека најголемиот број се случил во 11,8% од времето.
 • Официјалните бројки открија дека бројот „46“ бил најмалку избран во 1.225-тото извлекување на EuroMillions, по што следи бројот „33“, вториот најстуден број. Ова сугерира дека играчите ги гледаат минатите резултати на EuroMillions за да одредат кои броеви да ги играат.

Еуромилиони топли и ладни среќни ѕвездени броеви

Постојат само 12 среќни ѕвезди. Еден поглед наназад на изминатите извлекувања на EuroMillions открива каков тренд може да се очекува.

 • Со оглед на тоа што не беше вклучен во EuroMillions до септември 2016 година, бројот 12 имаше најмалку појавувања. 
 • Следните најниски се 10 и 11, но тие не се појавија до мај 2011 година. Оттука, тие не се сметаат за „ниски“ бројки.

До моментот на пишување, најчесто извлекуваната Среќна ѕвезда била само три пати почесто од втората најчесто извлекувана Среќна ѕвезда и 47 пати почесто од најретко извлекуваната Среќна ѕвезда.

Најнови вести

BetGames ја започна својата инаугуративна онлајн лотарија игра Instant Lucky 7
2023-08-07

BetGames ја започна својата инаугуративна онлајн лотарија игра Instant Lucky 7

Вести